- Arachne spelar live på OpenART 2026
- Ving satsar vidare från Örebro Airport – tre direktlinjer till Medelhavet sommaren 2027
- Här är missnöjet med vägarna störst i länet
- Värmeslag hos hundar är mer än bara heta bilar
- Hit ska man vända sig om olyckan är framme
- Örebro kommuns nya översiktsplan har vunnit laga kraft
- Kumla kommun uppmanar alla att ta hand om varandra i värmen
- Örebroforskning stärker kampen mot antibiotikaresistent gonorré
- Glass och frukt är också lunch
- Spelare från ÖHK och BIK Karlskoga uttagna till Hlinka/Gretzky Cup
Växter som klarar semestern trädgårdsmästarens bästa tips
Genrebild
Vill man slippa oroa sig för växterna när man åker på semester? Då gäller det att planera smart. Veronica Axelsson, trädgårdsmästare på Plantagen, tipsar om torktåliga växter och enkla knep för att blommorna ska hålla sig fina hela sommaren.
För att slippa vattna varje dag är lösningen att välja rätt växter, och att plantera smart. Veronica Axelsson, trädgårdsmästare på Plantagen, menar att om att stora krukor är att föredra framför små balkonglådor, där det inte får plats lika mycket jord. Dessutom är det en bra idé att sätta växterna i varsin kruka i stället för att samplantera. Ju mer jord varje växt får, desto bättre håller den fukten.
— Även om det ser trevligt ut för grannarna med en blommande balkonglåda, är krukor oftast ett bättre val om du inte vill vattna så ofta. En vacker och lättskött kombination är att plantera Sommarljus med sina vita blommor, färgstarka palettblad och mörkbladig alunrot i varsin kruka. Tillsammans skapar de ett vackert blickfång, och alla tre klarar sig utan daglig tillsyn, säger Veronica Axelsson.
Vill man addera gräs i kombinationen är Prydnadshirs och Svansfjädergräs vackra och torktåliga alternativ. Särskilt svansfjädergräset är tåligt och kan till och med lämnas ute över vintern då den får en vacker, havrefärgad ton under de kalla månaderna.
Föredrar du att plantera i blomlådor tipsar Veronica om två klassiker:
— Pelargoner är riktiga kämpar och älskar när det är lite torrare. Tillsammans med murgrönan är de det säkraste kortet i balkonglådor om man inte vill vattna varje dag, fortsätter Veronica.
Välj växter som trivs i medelhavsklimat
För den som gillar medelhavskänsla och vill ha blommande växter rekommenderas bägarranka, Daglilja, Agapanthus (Afrikas blå lilja), Blyblomma och Solboll är tåliga skönheter som klarar värme och torka bra.
— Afrikas blå lilja och dagliljor är lökväxter och klarar därför torka mycket bra. Dagliljor behöver dessutom bara vatten på våren, sen klarar de sig resten av säsongen. De blommar i ungefär en månad och fungerar därefter som ett dekorativt gräs, säger Veronica.
Om man är bortrest i två veckor behöver växterna ändå få vatten på något sätt. En enkel lösning är semestervattnare som skruvas på PET-flaskor, eller att be en snäll granne vattna en gång.
— Förutom att det är roligare när växterna överlever semestern, är det också viktigt att välja växter som kräver mindre vatten nu när grundvattnet är lågt. Det råder redan bevattningsförbud på Gotland, och det är viktigt att vi alla hjälps åt att spara på vattenresurserna, avslutar Veronica.
Tio torktåliga växter
- Sommarljus – blommar hela sommaren och finns i både vitt och rosa. Väldigt torktålig och klarar att få vatten en gång i veckan om den står i en lite större kruka. Behöver inte plocka bort överblommade blommor.
- Nejlikor – tåliga och färgstarka.
- Femtunga – vacker hängväxt som klarar torka.
- Stjärnöga – från Mexiko, trivs i eget kärl, blommar ända till frosten kommer om man är noggrann med att plocka bort överblommande blommor.
- Alunrot – perenn med färgstarka blad, återkommer år efter år.
- Begonia – blommar hela sommaren.
- Funkia – tålig bladväxt, med eller utan vita ränder.
- Fuchsia – föredrar skugga men blommar rikligt.
- Palettblad – en växt många har inomhus och som stormtrivs utomhus. Vacker och lättskött, kräver lite vatten. Finns många färger.
- Murgröna – vid plantering i lite större kruka så kräver den bara vatten en gång i veckan.
Veronicas bästa planteringstips inför semestern
- Välj stora krukor framför små balkonglådor – de håller fukten bättre.
- Använd fat under krukorna så att vattnet inte rinner bort. Välj gärna lite djupare fat om du ska resa bort.
- Placera växterna i skugga när du reser bort. Lyft gärna ner balkonglådorna från räcket.
- Plantera i separata krukor i stället för samplanteringar – mer jord ger bättre vattenhållning och växterna får plats att växa.
- Införskaffa en semestervattnare eller be en snäll granne vattna en gång. Även de mest torktåliga växterna behöver vatten om du är borta i två veckor.
Nöje
Örebronyheter
Källa: Plantagen
Related Posts
Latest News
-
Arachne spelar live på OpenART 2026
Med rötter i Örebro lever Arachnes sound någonstans mellan 90-talets...
- Posted juli 17, 2026
- 0
-
Ving satsar vidare från Örebro Airport – tre direktlinjer till Medelhavet sommaren 2027
Nästa sommar kan resenärer från Örebro åter igen kliva ombord...
- Posted juli 17, 2026
- 0
-
Bilist körde på cyklist 80-åring avliden
En trafikolycka inträffade på Karlslundsgatan i Örebro under förmiddagen, vägen...
- Posted juli 17, 2026
- 0
-
Här är missnöjet med vägarna störst i länet
Företagen i Örebro, Hällefors och Laxå är mest missnöjda med...
- Posted juli 17, 2026
- 0
-
Värmeslag hos hundar är mer än bara heta bilar
Alla hundägare vet att en hund aldrig får lämnas i...
- Posted juli 17, 2026
- 0
-
Stärkt stöd till föräldrar med allvarligt sjuka barn
Regeringen har beslutat att ge Försäkringskassan i uppdrag att korta...
- Posted juli 17, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted juli 17, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login