- 15 416 barn plockade skräp under våren
- Aktiviteter under sommarlovet i Degerfors
- Örebro Universitetssjukhus går samman för framtidens vård
- Försvunnen man hittad
- Granskning av hemtjänst och hemsjukvård visar på brister
- Semesterperioder på vuxenutbildningen i Hällefors
- Ojämlik tillgång till företagshälsovård i Sverige
- ”Trygga hem – utan våld” tar vid när Operation Beta avslutas
- Årets betygsresultat för elever i årskurs 9 i Örebro kommuns skolor
- Ta ansvar i midsommartrafiken
Vernissage och start på utställningen ”VATTEN”

Bild: Askersunds kommun
Vernissage och start på utställningen ”VATTEN” lördag 1 juni på Askersunds Konsthall. Svensk Form i Örebro Län och Örebro Läns Slöjdförening arrangerar för tredje året i rad en gemensam utställning, där medlemmar från hela länet visar upp sina olika konstnärskap utifrån temat Vatten.
Vatten är ett av de fyra grundelementen som är helt nödvändigt för att vi ska kunna leva här på vår jord. Vatten är också så mycket mer än bara vatten, det är is, snö och hagel samt dimma, ånga, fukt och regn. Ibland får vi för mycket eller för lite vatten, genom väderfenomen som översvämningar, skyfall, smältande isar, torka, vattenbrist osv.
Men mängden vatten på jorden är densamma. Därför är vatten något vi måste vara rädda om. Vad passar väl bättre än att göra en utställning kring ett så angeläget ämne än just i Askersund vid Alsens strand.
Anneli Linder, ordförande i Örebro läns Slöjdförening om utställningen:
– Det är fantastiskt att få till en fin medlemsutställning med så många olika tekniker och alster med över 40 stycken kreatörer från två olika föreningar. Utställningen håller en kreativ och hög nivå!
Konstnärer från de båda föreningarna har lämnat in ett till två verk och sedan har en jury valt ut minst ett av bidragen till sommarutställningen. Det blir en utställning med blandade verk, allt från träskulpturer och textiltryck till akvareller och keramik.
– För mig är det både en chans och en utmaning att på relativt kort tid och med ett givet tema skapa något nytt, säger konstnär Kerstin Jennebo. – Som medlem i Svensk Form ges den möjligheten att kunna delta i denna intressanta och spännande samlingsutställning i Askersund.
7 augusti ordnas också en Slöjdworkshop på Kulturhuset Sjöängen för barn med medföljande vuxen. Kl 13.00–16.00. Det är konsthantverkare från Örebro Läns Slöjdförening som håller i workshopen.
- Tid för vernissage: lördag 1 juni, kl 11.00-14.00. Konstnärer kommer att närvara.
- Lokal: Askersunds Konsthall, Kulturhuset Sjöängen
- Arrangör: Svensk Form i Örebro Län, Örebro Läns Slöjdförening
Utställningen pågår till 24 augusti 2024 och har öppet samtidigt som Askersunds bibliotek. Fri entré!
Kultur | Askersund
Örebronyheter
Källa: Askersunds kommun
Related Posts
Latest News
-
15 416 barn plockade skräp under våren
Håll Sverige Rents stora kampanj Skräpplockardagarna är avslutad för i...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Aktiviteter under sommarlovet i Degerfors
Nu finns årets sommarlovsprogram ute på Degerfors kommuns hemsida, där...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Örebro Universitetssjukhus går samman för framtidens vård
I samband med Almedalsveckan lanseras ett historiskt samarbete inom svensk...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Svenska badvatten får bra betyg
94 procent av de 471 svenska EU-baden har utmärkt, bra...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Halv miljard kronor till regionerna för förstärkning av psykiatrin
Regeringen har beslutat att betala ut de 500 miljoner kronor...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Unga vuxna tveksamma till lättnader i bolånetak och amorteringskrav
Regeringen har presenterat sitt förslag på nya bolåneregler, bland annat...
- Posted juni 21, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login