- Krisande Örebro SK förlorade igen
- Sommarjobbare i Örebro lågavlönade
- Fysisk träning som behandling för adhd nu sprids Lenas forskning internationellt
- VA-läcka i Åbytorp vattnet stängs av
- 75 år av fart och folkfest på Gelleråsen Arena
- Ny gästbrygga på plats i Lindessjön
- Arkeologi, byggnadsvård, barockmusik och slöjd under sommaren på Siggebohyttan
- Naturskyddsföreningen i Örebro län får stöd
- Bara sex procent tror på majoritet av elbilar till 2030
- Hålrum, identitet och feministisk kraft, Åsa Jungnelius på Örebro konsthall
Viktigt att skydda sig från smittor vid sommarens aktiviteter

Arkivbild
Under sommarhalvåret ökar risken för magsjuka, då många i samband med sommaraktiviteter av olika slag i högre grad utsätts för bakterier och andra smittämnen. Att smittas via livsmedel är vanligast, men smitta kan även ske genom direktkontakt med djur och deras närmiljö.
Genom att följa några enkla råd kan man minska risken för att bli sjuk och ändå njuta av somriga gårdsbesök.
Att komma ut på landet och besöka gårdar med djur är både en rolig och lärorik upplevelse, där man får insyn i hur svenska lantbrukare bidrar till vår viktiga livsmedelsproduktion och den biologiska mångfalden. Det kan också vara trevligt med picknick och andra aktiviteter i det gröna, men då är det viktigt att tänka på några saker.
Hygientänk vid gårdsbesök
Magsjuka kan man få av bakterier som till exempel ehec, campylobacter, yersinia och salmonella men även av parasiter som cryptosporidier. En stor del av de som smittas insjuknar under sommarmånaderna. De flesta smittas via mat eller vatten, men en del smittas via djurkontakt.
Djur kan bära på smittor utan att det märks på dem. Flera av de bakterier som kan göra oss människor sjuka, ger inte några symptom hos djur. Sådana bakterier och parasiter kan även finnas i stallmiljön och i djurens gödsel.
För att förhindra smitta finns det enkla hygienråd att följa – där inte minst en noggrann handhygien är a och o.
Håll extra uppsikt över små barn
– Handtvätt minskar risken att bli sjuk, men även risken för att man som besökare för över smittor till djuren. Det är därför viktigt att tvätta händerna med tvål och vatten både före och efter ett gårdsbesök. Möjlighet till handtvätt ska finnas på alla gårdar. Handsprit kan användas som komplement, men enbart handsprit är inte tillräckligt effektivt för att ta bort vissa smittor, till exempel parasiter, säger Mariann Dahlquist, smittskyddshandläggare på Jordbruksverket.
Yngre barn drabbas oftare av smitta och kan bli allvarligt sjuka och det kan räcka med en liten mängd av smittämnet för att bli sjuk. Därför är det extra viktigt att ha uppsikt över dem för att undvika att de får in smittämnen i munnen via fingrar eller föremål.
Tips: Så här undviker du smitta i samband med besök på gårdar och kontakt med djur
- Ta del av hygieninformationen som du får vid gårdsbesöket och läs eventuella skyltar.
- Tvätta händerna med tvål och vatten före och efter kontakt med kor, får och getter eller andra lantbruksdjur och deras närmiljö, och använd gärna handsprit efter tvätten.
- Hjälp barnen med handtvätten.
- Ät inte i djurens närmiljö och tvätta alltid händerna innan du äter vid besöket.
- Ha inte picknick i en beteshage där det går eller nyligen har gått kor, får och getter.
- Drick bara mjölk om den är pastöriserad (eller på annat sätt värmebehandlad).
- Ha uppsikt över barn och andra personer som kan ha svårt att följa hygienråden på egen hand.
- Bada inte i närheten av betesmarker där det går kor, får eller getter.
Hälsa
Örebronyheter
Källa: Jordbruksverket
Related Posts
Latest News
-
Viktiga behandlingsråd till vården vid covid-19
Covid-19 kan fortfarande orsaka allvarlig sjukdom eller död, hos äldre...
- Posted juni 14, 2025
- 0
-
Regeringens godkännande av Talgagruvan sätter mänskliga rättigheter på spel
Regeringens klartecken för Talga-gruvan i Vittangi är ännu ett exempel,...
- Posted juni 14, 2025
- 0
-
Krisande Örebro SK förlorade igen
Under fredagskvällen tog Örebro SK emot Sandvikens IF hemma på...
- Posted juni 13, 2025
- 0
-
Sommarjobbare i Örebro lågavlönade
I Örebro har sommarjobbarna bland de lägsta inkomsterna i landet,...
- Posted juni 13, 2025
- 0
-
Fysisk träning som behandling för adhd nu sprids Lenas forskning internationellt
Forskare Lena Axelsson Svedell har de senaste dagarna befunnit sig...
- Posted juni 13, 2025
- 0
-
VA-läcka i Åbytorp vattnet stängs av
VA-läcka i Åbytorp, vattnet stängs av ikväll 21:00 den 13...
- Posted juni 13, 2025
- 0
-
75 år av fart och folkfest på Gelleråsen Arena
Gelleråsen Arena i Karlskoga fyller i år 75 år och...
- Posted juni 13, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login