Vill du vara med och höja julstämningen för Kumla kommuns äldre

Nu är det dags för en favorit i repris. Ta chansen och bidra till att höja julstämningen för våra äldre genom att skicka julkort till Kumla kommuns äldreboenden.
Julkort och nyårsönskningar är en gammal tradition. Det första julkortet skickades i England på 1840-talet, de var samtidigt ofta ett nyårskort. I Sverige började man skicka julkort på 1880-talet.
Julhälsningar som skickats tidigare år har uppskattats av våra äldre och bidrog även till att skapa en fin och fridfull julstämning.
Kumla kommun ser nu detta som en tradition i Kumla – att våra äldre får julhälsningar från sina nära och kära men även av andra.
Vill du hjälpa till med att ge julglädje till våra boenden genom att skicka ett julkort?
I sådana fall kan man skicka ett julkort. Kumla kommun läser upp alla julkort som kommit till respektive boende vid en gemensam fikastund.
Julkort kan skickas till följande adresser:
Kumla kommun, Akvarellen
Andréns väg 50-52
692 37 Kumla
Kumla kommun, Bataljonen
Hemvägen 4
692 92 Kumla
Kumla kommun, Hemgården
Hemvägen 8
692 92 Kumla
Kumla kommun, Solbacka
Höganäsgatan 2
692 31 Kumla
Kumla kommun, korttidsenheterna Storstugan och Näckrosen
Norra Kungsvägen 6-9
692 31 Kumla
Örebro län | Kumla
Örebronyheter
You must be logged in to post a comment Login