- 15 416 barn plockade skräp under våren
- Aktiviteter under sommarlovet i Degerfors
- Örebro Universitetssjukhus går samman för framtidens vård
- Försvunnen man hittad
- Granskning av hemtjänst och hemsjukvård visar på brister
- Semesterperioder på vuxenutbildningen i Hällefors
- Ojämlik tillgång till företagshälsovård i Sverige
- ”Trygga hem – utan våld” tar vid när Operation Beta avslutas
- Årets betygsresultat för elever i årskurs 9 i Örebro kommuns skolor
- Ta ansvar i midsommartrafiken
Villapriserna i Örebro län stiger

De senaste tre månaderna har bostadsrättspriserna i Örebro län sjunkit med fyra procent, medan villapriserna stigit med tre procent. Det visar nya siffror från Svensk Mäklarstatistik, som analyserats av Länsförsäkringar Fastighetsförmedling.
— Trots att bostadsmarknaden är hetare än i fjol görs det färre bostadsaffärer än väntat. Osäkerheten kring den egna ekonomin, det globala läget och ett rekordhögt utbud påverkar bostadsrättsmarknaden, särskilt i Stockholm där uppgången nu planar ut, säger Marcus Svanberg, VD på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling.
I Örebro län har bostadsrättspriserna sjunkit med fyra procent de senaste tre månaderna, medan villapriserna visar en uppgång med tre procent. Under samma period har priset för bostadsrätter och villor stigit med en procent i riket som helhet.
— Utvecklingen är spretig och skiljer sig mycket åt mellan olika delar av landet. På vissa orter ser vi en stor efterfrågan, särskilt där arbetsmarknaden är stark och hushållen har fått bättre köpkraft. Vi bedömer att den här typen av relativt stora lokala uppgångar kommer att sprida sig till allt fler platser och att fler bostadsaffärer görs successivt under året, säger Marcus Svanberg.
Det senaste året har priserna på bostadsrätter i Örebro län legat still, medan villapriserna sjunkit med en procent. I riket som helhet visar motsvarande siffror en uppgång på en procent för bostadsrättspriserna och villapriserna har legat still. Fritidshuspriserna i Örebro län har sjunkit med en procent på årsbasis, att jämföra med en procents ökning i landet.
— Om Riksbanken sänker räntan i juni kan det ge bostadsmarknaden en extra skjuts i sommar. Vår nuvarande prognos är att priserna stiger med omkring fem procent under 2025. Om bolånereglerna lättas till hösten kan det dessutom bli lättare för fler att byta bostad, särskilt för förstagångsköpare som pressats hårt av höga räntor och tuffa amorteringskrav, säger Marcus Svanberg.
De tre senaste månaderna såldes 478 bostadsrätter i Örebro län, vilket är fem procent färre än samma period förra året. Antalet sålda villor var 487, vilket också motsvarar en uppgång med fem procent.
Fem tips – så lyckas du med bostadsaffären
1. Köp och sälj vid samma tidpunkt
Om du säljer och köper vid ungefär samma tidpunkt har tillfälliga upp- eller nedgångar i pris mindre betydelse.
2. Se över din boendeekonomi
Om du har små marginaler i boendeekonomin, planera ditt bostadsköp utifrån hur stigande räntor och en förändrad inkomst skulle kunna påverka dig.
3. Anmäl intresse
Många bostäder läggs ut som ”kommande” på mäklarnas hemsidor. Kontakta mäklaren innan boendet är ute på marknaden för att inte gå miste om eventuella förhandsaffärer. För den som ska sälja är förhandsmarknaden ett bra sätt att känna av spekulanternas intresse för bostaden.
4. Sälj först
Om du ändå känner dig osäke,– sälj din bostad innan du köper en ny. Då vet du utgångsläget inför ditt köp och kan enklare räkna på vilken månadskostnad du känner dig bekväm med.
5. Läs på
Gör en lista på vad som är viktigast för dig i din nya bostad och undersök prisstatistik och slutpriser. Då kan du känna dig beredd på de ekonomiska förutsättningarna för din bostadsaffär.
Ekonomi | Örebro/Örebro län
Örebronyheter
Källa: Länsförsäkringar Fastighetsförmedling
Related Posts
Latest News
-
15 416 barn plockade skräp under våren
Håll Sverige Rents stora kampanj Skräpplockardagarna är avslutad för i...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Aktiviteter under sommarlovet i Degerfors
Nu finns årets sommarlovsprogram ute på Degerfors kommuns hemsida, där...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Örebro Universitetssjukhus går samman för framtidens vård
I samband med Almedalsveckan lanseras ett historiskt samarbete inom svensk...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Svenska badvatten får bra betyg
94 procent av de 471 svenska EU-baden har utmärkt, bra...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Halv miljard kronor till regionerna för förstärkning av psykiatrin
Regeringen har beslutat att betala ut de 500 miljoner kronor...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Unga vuxna tveksamma till lättnader i bolånetak och amorteringskrav
Regeringen har presenterat sitt förslag på nya bolåneregler, bland annat...
- Posted juni 21, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login