Blåsmusikens dag i Degerfors

By on 23 maj, 2025
Genrebild

I morgon lördag den 24 maj är det dags för Blåsmusikens dag, dagen då blåsmusiker i alla åldrar sprider musikglädje och gemenskap över hela Sverige! I Degerfors firar man på Kulturcentrum Berget klockan 14.00!

Kom och njut av musiken från fantastiska blåselever från Kulturskolan, vid regn flyttar vi firandet in i Kulturskolans aula.

Vad är Blåsmusikens dag?

Blåsmusikens dag är dagen då blåsmusiker i alla åldrar fyller torg, gator, scener, kyrkor, föreningslokaler, konserthus och digitalt kanaler med blåsmusik. Sveriges enade blåsmusikkrafter visar vikten av blåsmusikens roll i vårt nutida och framtida musikliv.

Blåsmusikens dag har skapats på nationell nivå av Nätverket för professionell blåsmusik i Sverige för att synliggöra, ena och utveckla ett rikare blåsmusikliv. Den riktar sig till alla som spelar blåsinstrument; barn, vuxna, amatörer, professionella musiker och pedagoger. Sedan 2024 administreras Blåsmusikens dag av Sveriges Orkesterförbund.

Förra året slogs rekordet med 235 anmälda evenemang från alla i Sveriges län med över 5889 spelande musiker.

På www.blasmusikensdag.com och på Facebooksidan Blåsmusikens dag och Instagram samlas information om dagen, och alla olika evenemang med länkar till var man kan ta del av dem.

Kultur | Degerfors
Örebronyheter

Källa: Degerfors kommun

You must be logged in to post a comment Login