- Värna om din närmaste badsjö och vattenmiljö
- 47 personer rekryterades från Samhall till nya jobb i Örebro län
- Halsbrytande, elakt & roligt på Närke Kulturbryggeri
- Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
- Utbildningar om beredskap och kris lockar sökande till Örebro universitet
- Dags att söka till Seniorkraft i Askersund
- Regler för eldning av påsk- och valborgsmässoeldar i Karlskoga
- Elva av tretton kommuner väljer fjäderfritt under påsken
- Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
- Ny app om den offentliga konsten
Bra återstart för KIF Örebro

Under söndagen var det dags för återstart av Damallsvenskan 2022 efter sommar och VM uppehåll, KIF Örebro tog emot IF Brommapojkarna för den 16 omgången.
KIF Örebro låg inför matchen på en tionde plats i tabellen och var sugan på tre poäng för att kunna avancera uppåt. Brommapojkarna å andra sidan låg på en 13 plats och var desperata att komma upp från den nedflyttningsplats man låg på.
Det var Brommapojkarna som började den första halvleken bäst, men Örebro jobbade sig in i matchen och den 26 minuten kunde Elli Pikkujämsä sätta 1-0 till hemmalaget efter en dundertabbe från Brommapojkarnas målvakt, som kommer ut på vad som nog närmast var tänkt som en framspelning men missbedömer studsen och mål för Örebro. Efter målet var det mest Örebro för hela slanten och i den 35 minuten kunde Elizabeth Pechersky utöka ledningen till 2-0 då hom vek in från höger och fick till en kalas träff. Brommapojkarna hade stora svårigheter med sina uppspel och i den 38 minuten var det dags igen för hemmalaget som genom Heidi Kollanen som efter ett snyggt väggspel med Amanda Rantanen i BPs straffområde kunde placera in 3-0. Örebro fortsatte att pressa Brommapojkarna resterande tiden av halvleken men den slutade 3-0 till Örebro.
Den andra halvleken bjöd på ett lite lägre tempo än den första, men det var kanske inte så konstigt då temperaturen låg på runt 30 grader i skuggan. Det var dock mest Örebro som gällde och Brommapojkarna hade inte mycket att säga till om när det gällde spelet. Örebro skapade ett flertal chanser och i den 84 minuten kunde Heidi Kollanen sätta sitt andra mål för dagen och 4-0 efter att hon vunnit ett motlägg och kommit fri med målvakten. Matchen slutade 4-0 till Örebro med bud på mer.
En bra återstart för KIF Örebro där man lyckades med att dominera spelet om man bortser från de första tio minutrarna. Det syntes att matchen gav Örebro ett bra självförtroende då man mot slutet i princip lekte med Brommapojkarna. Nu vänta BK Häcken på fredag en betydligt tuffare uppgift för laget.
Nästa match spelar KIF Örebro fredagen den 19 augusti borta mot BK Häcken.
Matchen slutade KIF Örebro 4 – IF Brommapojkarna 0
Karl-Johan Sandberg, Sport | Örebro
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Värna om din närmaste badsjö och vattenmiljö
Vi befinner oss mitt i april, och för många innebär...
- Posted april 18, 2025
- 0
-
47 personer rekryterades från Samhall till nya jobb i Örebro län
Under 2024 lämnade 47 personer Samhall för jobb hos andra...
- Posted april 18, 2025
- 0
-
Mobilkoll och brist på avstånd stör mest i trafiken
97 procent av svenskarna stör sig på andra bilförare, framför...
- Posted april 18, 2025
- 0
-
Hojåkare se upp för rullgrus
Det gäller att vara vaksam när man tar ut motorcykeln...
- Posted april 18, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted april 18, 2025
- 0
-
Antal lediga sommarjobb har ökat i år
Som ung kan ett sommarjobb ge värdefull erfarenhet och en...
- Posted april 18, 2025
- 0
-
Hyresgäster förlorare i vårändringsbudgeten
I vårändringsbudgeten väljer regeringen att satsa ytterligare skattemedel på ROT-avdraget,...
- Posted april 18, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login