- Man misstänkt för misshandel i Brickeberg Örebro
- En olycka har skett utefter Riksväg 50
- Person hotade en bilist i Hallsberg
- Rökutveckling från en bostad i Varberga Örebro
- Flera restriktioner förlängs
- Nu startar riktade hälsosamtal i Hällefors och Kopparberg
- Justerade priser för resor med kollektivtrafiken
- Förare smet från bensinnotan
- Region Örebro län vill bidra i utvecklingen av framtidens infrastruktur
- Träning för barn- och ungdomar startar igen
Fler öar i Filippinerna drabbade rapporterar Rädda Barnen

På ön Panay har 90 000 bostäder förstörts av tyfonen Haiyan, rapporterar Rädda Barnen på plats i Filippinerna. Organisationens omfattande insats utgår nu från baser på tre av de värst drabbade öarna – Leyte, Cebu, och Panay. Rädda Barnen har under onsdagen flugit in stora mängder förnödenheter som nu transporteras ut till tyfonhärjade områden.
– I första skedet talades det mycket om katastrofens omfattning i Tacloban, men nu ser vi att det är många andra områden som också är svårt drabbade. Vi samordnar vårt arbete med lokala myndigheter och andra hjälporganisationer, säger Rädda Barnens Asienchef Britta Öström på plats i Filippinerna.
Ett av Rädda Barnens fokus ligger på att ge trygghet och skydd till de mest utsatta barnen. Filippinerna utsätts återkommande för naturkatastrofer och i spåren av dem ökar risken för barn att utsättas för trafficking och andra övergrepp.
– Störst är risken för de fattigaste barnen, vars föräldrar ofta tvingas arbeta på annan ort. En stor del av befolkningen kan inte längre hitta arbete på landsbygden utan flyttar till städer eller till och med utomlands för att få arbete. En del barn lämnas då kvar med bara den ena föräldern eller hos släktingar. Många av de barnen är idag de som är värst utsatta, för det finns kanske ingen som kan ta hand om dem. Därför är det viktigt att vi kan hålla skolor öppna eller upprätta barnvänliga platser för dessa barn, säger Britta Öström.
Det är fortsatt svårt att nå ut med transporter, både beroende på att infrastrukturen är förstörd och att säkerhetsläget är osäkert. Det förekommer uppgifter om plundring av hjälpsändningar, men Rädda Barnen har inte några sådana bekräftade uppgifter.
Örebronyheter
Liknande Inlägg
Senaste Nytt
-
Man misstänkt för misshandel i Brickeberg Örebro
Polisen får samtal från en kvinna som uppger att en...
- Skrivet januari 21, 2021
- 0
-
En olycka har skett utefter Riksväg 50
SOS-alarm meddelar att en lastbil har vält utefter Riksväg 50...
- Skrivet januari 21, 2021
- 0
-
Person hotade en bilist i Hallsberg
En bilist, en kvinna, ringer till polisen och uppger att...
- Skrivet januari 21, 2021
- 0
-
Rökutveckling från en bostad i Varberga Örebro
SOS-alarm meddelar att det är röktuveckling från en lägenhet i...
- Skrivet januari 21, 2021
- 0
-
Flera restriktioner förlängs
Följande restriktioner kommer att förlängas med anledning av spridningen av...
- Skrivet januari 21, 2021
- 0
-
Nu startar riktade hälsosamtal i Hällefors och Kopparberg
Nu drar satsningen Riktade hälsosamtal i gång vid vårdcentralerna i...
- Skrivet januari 21, 2021
- 0
-
Justerade priser för resor med kollektivtrafiken
Den 15 mars börjar nya priser att gälla inom länets...
- Skrivet januari 21, 2021
- 0
Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in