ÖSK Damer förlorade sin andra match

By on 10 maj, 2025

Under lördagen var det dags för ÖSK Damer att ta sig an IF Elfsborg Dam på bortaplan i de femte omgången av Elitettan 2025.

Örebro förlorade senast hemma mot Eskilstuna, den första förlusten för säsongen så nu behövde man skaka av sig det och komma tillbaks till att ta poäng. Elfsborg förlorade även de på bortaplan men mot Trelleborg.

I den första halvleken började Örebro bra och kunde lyfta sitt spel, i den 13 minuten kunde sedan Molly Wiklander ge bortalaget ledningen när hon satte ett fint långskott i Elfsborgs mål 0-1. Men Elfsborg jobbade sig in i matchen och tog sedan över spelet, och i den 29 minuten kunde hemmalaget kvittera 1-1. Båda lagen jagade nu ledningsmål men det var Elfsborg som hade bäst ordning på sitt spel, och i den 37 minuten kunde hemmalaget ta ledningen 2-1. Efter målet fortsatte Elfsborg att spela bra och kunde gå till pausvila med en 2-1 ledning.

Den andra halvleken blev ganska jämn även om det var Örebro som jagade kvittering och Elfsborg som försvarade sig och försökte kontra. Det blev Örebro som hade det mesta av pressen i den andra halvleken men på grund av slarv i uppspels fasen så hade man svårt att få till de farliga situationerna. Den andra halvleken slutade 0-0 och Elfsborg vann matchen med 2-1.

Jobbigt för Örebro att förlora sin andra match på raken, men jag tycker att man slarvar för mycket i uppspelet och att det är där man brister. Nu gäller det att få bukt med detta innan det här börjar bli jobbigt.

Nästa match spelar ÖSK Damer på söndag den 18 maj hemma mot Jitex.


Matchfakta IF Elfsborg vs ÖSK Damer

Matchen slutade IF Elfsborg 2 vs ÖSK Damer 1.

Karl-Johan Sandberg, Sport | Örebro
Örebronyheter

You must be logged in to post a comment Login