- Rock Sympho Show på Örebro Konserthus
- Fler platser för textilavfall att återvinnas
- 174 nya företag i Örebro starkast tillväxt i Lekeberg
- Mingel – *Makeriet* Lördag 11 Januari 2025
- Här kommer kärlek från Lagerhaus
- Örebro HK föll i tredje perioden
- Högtidlig ceremoni när FMTIS fick ny förbandschef
- Region Örebro får 16,2 miljoner kronor för utlandsutbyten inom utbildning
- Taggad2025 i Hällefors
- Nu är anmälan till vårens danskurser i Kopparberg öppen
Studenter sommarjobbar med att utveckla ett tryggare boende
ÖrebroBostäder AB (ÖBO) arbetar ständigt med trygghetsfrågan på olika vis. För att hitta nya vägar i arbetet för att skapa ett tryggare boende, har ÖBO i samarbete med Örebro universitet anställt fem studenter som arbetar dedikerat med trygghetsfrågan under fyra veckor i sommar.
Under juni månad arbetar fem studenter från Örebro universitet med uppdraget att utveckla ÖBOs trygghetsarbete med fokus på lägenhet, gemensamma ytor och gårdsmiljöer utifrån olika perspektiv och vinklar. Förhoppningen är att studenterna ska hitta nya vägar framåt inom såväl social innovation som tekniska eller digitala lösningar.
– För att hitta de allra bästa lösningarna behöver man vara öppen för att plocka in tankar utifrån. Genom nya samarbeten och nya perspektiv på trygghetsfrågorna hoppas vi kunna hitta innovationsidéer vi kan gå vidare med. ÖBO är ett stort allmännyttigt bostadsbolag med goda möjligheter att ta vidare och skala upp de idéer som kommer fram, säger Anna-Carin B Magnusson, utvecklingschef på ÖBO.
Sedan den 7 juni finns studenterna Hilal Ünlü, Jacob Ström, Ronja Khan, Lovisa Elfström och Elina Johansson på plats hos ÖBO.
– Det är ett väldigt intressant och viktigt projekt, och ett bra sätt för mig som nyutexaminerad student inom social hållbarhet att få praktisk erfarenhet. Det här sättet att arbeta på och de frågor vi jobbar med är det jag vill jobba med i framtiden, säger Elina Johansson.
Arbetet utgår till stor del från ÖBOs innovationslägenhet i centrala Örebro, med möjlighet att komma riktigt nära hyresgästperspektivet och dessutom kommer studenterna att bo i lägenheten under delar av uppdragstiden. De har tät kontakt med specialistroller inom ÖBO och får regelbunden stöttning och handledning både via ÖBO och Örebro universitet.
– Att öka den upplevda känslan av trygghet hos hyresgäster och övriga medborgare är en viktig samhällsfråga, i Örebro likväl som i andra städer, och det finns förstås inga enkla lösningar. Men kan vi med detta innovationsprojekt hitta några konkreta idéer för att utöka fastighetsbolags verktygslåda i sitt trygghetsarbete skulle det vara mycket värdefullt, säger Peter Hovlund, ÖBOs trygghetssamordnare och distriktschef i Vivalla och Baronbackarna.
– Vi som arbetar i projektet kommer in med olika perspektiv från olika akademiska bakgrunder. När vi kan slå våra kloka huvuden ihop hoppas vi att vi kan hitta gemensamma vägar framåt som är till gagn både för ÖBO och ÖBOs hyresgäster och förhoppningsvis även i större skala, avslutar Elina Johansson.
Följ studenternas arbete
Under uppdragets gång går det att följa studenternas arbete via ÖBOs instagram, @orebrobostader. Här finns möjlighet att följa hur arbetet fortskrider och interagera med studenterna, ställa och svara på frågor.
Örebro
Örebronyheter
Källa: ÖBO
Related Posts
Latest News
-
Rock Sympho Show på Örebro Konserthus
Massvis med oförglömliga minnen, starka intryck och galen energi! Rock...
- Posted januari 12, 2025
- 0
-
Fler platser för textilavfall att återvinnas
Om man vill slänga textilier så har behövt ta sig...
- Posted januari 12, 2025
- 0
-
174 nya företag i Örebro starkast tillväxt i Lekeberg
Svenskt näringsliv växte med 11 956 företag förra året. I...
- Posted januari 12, 2025
- 0
-
E.ON har investerat drygt 1,6 miljarder i Örebros elnät
Onsdag 8 januari 2025 var det 20 år sedan stormen...
- Posted januari 12, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 11 Januari 2025
*Makeriet* 2025.01.11 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted januari 12, 2025
- 0
-
Man stoppad två gånger pga rattfylleri
Inom loppet av en knappt två timmar kunde en rattfyllerist...
- Posted januari 12, 2025
- 0
-
Byggföretagen står upp för sina specialistföretag
Fackförbundet Byggnads krav på max två led av specialistföretag på...
- Posted januari 12, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login