- Glass och frukt är också lunch
- Spelare från ÖHK och BIK Karlskoga uttagna till Hlinka/Gretzky Cup
- Här finns sommarens bästa loppisar 2026
- Karlskogas kommundirektör går vidare till annan tjänst
- Titiyo Under Bar Himmel en magisk sommarkväll
- Örebro har tredje flest arbetsolyckor per anställd i landet
- Degerfors kommun skärper kontrollen av yrkesintyg i vården
- Bara var fjärde stänger av jobbet helt på semestern
- Här kostar villorna 7,5 miljoner kronor i snitt
- Brotten som slår hårdast mot företagen
Fler barn kan beviljas kontaktförbud
Genrebild
Åklagarmyndigheten har för avsikt att vidta åtgärder, för att möjliggöra att fler barn än i dag beviljas kontaktförbud. Bakgrunden är en intern granskning, som gjorts av avslagna kontaktförbudsansökningar som gäller barn under 15 år.
— Den viktigaste slutsatsen är att det finns utrymme att förhöra fler barn i kontaktförbudsutredningar, och att bevilja fler ansökningar från barn som är utsatta för våld eller hot av en närstående vuxen I de flesta fall görs ansökningar om kontaktförbud för barn av en vuxen, som hörs, men mer sällan förhör man också barnet, säger vice överåklagare Eva Johnsson som ansvarat för granskningen.
Av alla ansökningar om kontaktförbud avslås cirka 70 procent. För barn under 15 år är den siffran drygt 85 procent, visar statistiken. Av det skälet beslutade Åklagarmyndighetens Utvecklingscentrum, att göra en fördjupad analys av de avslagsbeslut som fattats under ett år. Cirka en fjärdedel av alla kontaktförbudsärenden under 2023, som gäller barn i åldern 0-14 år har granskats i detalj. Det är första gången som en sådan analys görs.
— Vår ambition är att arbeta med ständiga förbättringar. Av det skälet pågår sedan flera år ett arbete med att göra kontaktförbudshandläggningen mer enhetlig över landet, och där är vi på god väg. Detta är ännu ett steg, säger riksåklagare Katarina Johansson Welin.
Några av de åtgärder som kommer att vidtas är:
- Översyn av blanketten för att ansöka om kontaktförbud. Den är enbart är utformad för vuxna, vilket kan göra att beslutsunderlaget blir bristfälligt.
- Revidering av myndighetens styrdokument på området. Vissa saker behöver förtydligas, andra ändras eller kompletteras.
- Översyn av beslutsmallarna i Åklagarmyndighetens ärendehanteringssystem för att underlätta för åklagarna att bland annat göra bättre riskbedömningar samt förtydliga vilka överväganden som gjorts enligt Barnkonventionen.
— Vi har också sett att det finns brister i akthantering samt dokumentation och även där behöver ett arbete göras, säger Eva Johnsson.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Åklagarmyndigheten
Related Posts
Latest News
-
Glass och frukt är också lunch
Sommar och ledigt, sena frukostar och ännu senare grillkvällar. Men...
- Posted juli 15, 2026
- 0
-
Spelare från ÖHK och BIK Karlskoga uttagna till Hlinka/Gretzky Cup
Thomas Paananen, förbundskapten för Team 18 herr, har tagit ut...
- Posted juli 15, 2026
- 0
-
Här finns sommarens bästa loppisar 2026
Man har länge varit duktiga på att handla second hand...
- Posted juli 15, 2026
- 0
-
Karlskogas kommundirektör går vidare till annan tjänst
Efter fyra år som kommundirektör i Karlskoga kommun har Susanne...
- Posted juli 15, 2026
- 0
-
Så skyddar man sitt husdjur i värmeböljan
Sommaren 2026 har bjudit på flera nya värmerekord runt om...
- Posted juli 15, 2026
- 0
-
Nya fästingarter rör sig närmare Sverige
Fästingar förknippas ofta med sommar och skogspromenader, men i takt...
- Posted juli 15, 2026
- 0
-
Över sex ton narkotika i beslag – högt smugglingstryck mot Sverige
Tullverket beslagtog drygt 6,3 ton narkotika under det första halvåret...
- Posted juli 15, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login