- Invigning av ny skridskobana på Krämartorget i Örebro
- De är nominerade till Byggnadspriset Örebroarna får rösta på sin favorit
- Femte raka för Kumla IBK skickar passning till konkurrenterna
- Sprängning påbörjas vid Stensnäs Nora
- Ingen insamling av julklappar i Hallsberg i år
- IKEA höjer priset på kaffe och introducerar kaffe med hopp
- Grattis årets ungdomsstipendiater i Kumla
- Posifon vann upphandling i Nora kommun och ingår ett nytt flerårigt avtal
- BIK Karlskogas poängsvit bruten
- Leksands IF nollades i Behrn Arena
Lärare vid Musikhögskolan får pris
Årets stipendiater och pristagare inom musikpedagogik och musikforskning, från vänster: Mikko Iskanius, Agneta Andersson, Katarina Lindblad, Annika Danielsson, Erik Kjellberg och Ove Lundin.Foto: Felicia Margineanu
Lärare vid Musikhögskolan får pris för sin pedagogiska gärning. Annika Danielsson, lektor i musikpedagogik vid Musikhögskolan på Örebro universitet, har tilldelats Göran Lagervalls musikstipendium för sin pedagogiska gärning.
– Jag känner mig glad, hedrad och uppmuntrad, säger hon.
Stipendiet kommer från Kungliga Musikaliska Akademien och Annika Danielsson fick ta emot priset ur kung Carl XVI Gustafs hand i samband med akademiens årliga högtidssammankomst på Grand Hotel i Stockholm tidigare i veckan.
Hon får priset för att hon med gedigen ämneskunskap, pedagogisk skicklighet och stort engagemang under en lång rad år varit drivande i kvalitetsstärkande insatser och verkat för pedagogisk utveckling inom musikvetenskaplig utbildning på grundnivå och avancerad nivå. Hon har i sitt pedagogiska arbete fördjupat studenternas kunskaper, vetenskapliga kompetens, kritiska tänkande och självständighet, skriver Kungliga musikaliska akademien i sin motivering.
….
Så här lyder Kungliga Musikaliska Akademiens motivering:
”Annika Danielsson har med gedigen ämneskunskap, pedagogisk skicklighet och stort engagemang under en lång rad år varit drivande i kvalitetsstärkande insatser avseende Musikhögskolans programutbildningar inom främst musikpedagogik. I rollen som enhetschef har Annika Danielsson även aktivt verkat för pedagogisk utveckling inom musikvetenskaplig utbildning på grundnivå och avancerad nivå.
Insatserna har bidragit till stärkt forskningsanknytning och främjat likabehandling av studenter i högskolan. Insatserna har även gynnat en god arbetsmiljö, samverkan och kollegial kompetensutveckling i lärargruppen av såväl juniora som seniora adjunkter och lektorer i musikpedagogik.
Därtill har Annika Danielsson, som lärare och genom olika uppdrag, spridit och delat sitt kvalitetstänkande och pedagogiska kunnande inom lärarutbildningarna vid Örebro universitet i stort. Inte minst har Annika Danielssons pedagogiska verksamhet och kvalitetsarbete fördjupat studenternas kunskaper, vetenskapliga kompetens, kritiska tänkande och självständighet. Efter avslutad utbildning har studenterna goda förutsättningar att verka under, och för, ett hållbart yrkesliv i utbildning där såväl individuella lärare som musikområdet kan ta plats och ha effekt. På så sätt kommer Annika Danielssons pedagogiska gärning att bidra till att stärka både den musikpedagogiska professionen och musikens plats i samhället.”
….
”Viktigt att pedagogiska frågor uppmärksammas”
– Beskedet kom som en total överraskning, så det tog ett tag innan jag fattade vad det var frågan om. Men det är roligt och viktigt att pedagogiska frågor uppmärksammas i högre utbildning och det är något jag brinner för i mitt arbete, både som lärare och enhetschef. Så jag känner mig glad, hedrad och uppmuntrad, säger Annika Danielsson.
Annika Danielsson är enhetschef för Musikvetenskap och musikpedagogik vid Örebro universitet och undervisar och handleder studenter i musikpedagogik och vetenskapligt skrivande.
Stipendium till avhandling om musik och äldre män
Vid ceremonin uppmärksammades även Katarina Lindblad, som disputerade vid Örebro universitet i våras. Hon tilldelades Hilding Rosenbergs stipendium för svensk musikvetenskap 2022 för sin doktorsavhandling ”Som plåster på själen. Om äldre män och musik som välbefinnanderesurs”.
I avhandlingen visar Katarina Lindblad hur maskulinitetsnormer kan göra åldrandet problematiskt för män och bidrar med ny kunskap kring hur äldre män, genom musik, kan få sina emotionella behov uppfyllda. Studien är ett angeläget bidrag till ett eftersatt område, med implikationer av intresse långt utanför det musikterapeutiska forskningsfältet, skriver Kungliga Musikaliska Akademinen.
Örebro
Örebronyheter
Källa Örebro Universitet
Här kan du läsa mer om Katarina Lindblads avhandling – oru.se/nyheter/nyhetsarkiv/nyhetsarkiv-2021/ny-forskning-musik-okar-psykiskt-valbefinnande-hos-aldre-man/
Text: Anna Lorentzon
Foto: Felicia Margineanu
Related Posts
Latest News
-
Invigning av ny skridskobana på Krämartorget i Örebro
Lördag 13 december kl 10–15 invigs den nya skridskobanan på...
- Posted december 7, 2025
- 0
-
De är nominerade till Byggnadspriset Örebroarna får rösta på sin favorit
I år är sex projekt nominerade till Byggnadspriset, som lyfter...
- Posted december 7, 2025
- 0
-
Femte raka för Kumla IBK skickar passning till konkurrenterna
Kumla IBK fortsätter att ånga på i division 2, under...
- Posted december 7, 2025
- 0
-
Sprängning påbörjas vid Stensnäs Nora
Nora samhällsbyggnadsförvaltning informerar, om att sprängningsarbeten kommer att påbörjas i...
- Posted december 7, 2025
- 0
-
Ingen insamling av julklappar i Hallsberg i år
Halsbergs kommun har blivit kontaktade av både privatpersoner och företag...
- Posted december 7, 2025
- 0
-
IKEA höjer priset på kaffe och introducerar kaffe med hopp
IKEA Sverige höjer priset på en kopp kaffe med fem...
- Posted december 7, 2025
- 0
-
Man gripen efter misshandel
Polispatrull har under dagen gripit en man i 35-årsåldern i...
- Posted december 7, 2025
- 0






You must be logged in to post a comment Login