- BIK Karlskoga föll i förlängningen
- Degerfors IF fick med sig en poäng borta mot AIK
- Markus Krunegård till Conventum Club 700 Örebro
- Låna en konsertbiljett på biblioteket
- Fästingsäsongen närmar sig
- Forte finansierar nätverk för dövblindforskning
- Hela Människan i Nora fortsätter kampen mot ensamhet
- Uppföljande för skadade i samband med skjutning i Örebro
- Sommarens snyggaste budgetnyheter
- Utvisningar fällde Örebro HK
Lokalt | Bring i nya partnerskap för godstransporter med Närkefrakt och LBC Frakt i Värmland

I form av nya samägda bolag kommer Bring, Närkefrakt och LBC Frakt i Värmland att gemensamt bistå kunder med godstransporter. De tre partnerföretagen kompletterar varandra geografiskt.
– Tillsammans med våra nya partners får Bring ett ännu mer konkurrenskraftigt trafiksystem för våra kunder. Med de nya partnerskapen stärker vi vårt svenska inrikes nätverk och kan ge kunderna ännu bättre service i Närke och Värmland, säger Thomas Tscherning, koncerndirektör Bring Logistik Norden.
Närkefrakt och LBC Frakt i Värmland är bägge starka i sina regioner. De tre partnerföretagen får i uppdrag att hantera varandras volymer inom sina geografiska områden. Med detta stärker bolagen sina respektive kunderbjudanden med såväl geografisk täckning som kvalitet.
– Vi är mycket nöjda över att ha kommit överens om det här nya samarbetet. Vi har funnit en lösning som ger våra kunder och våra delägare en stabil framtida grund att stå på samt en möjlighet till ett offensivt marknadsmässigt tjänsteutbud till våra kunder när det gäller den här typen av transporter, säger Sebastian Cabander, VD på Närkefrakt.
– LBC Frakt kan genom samarbetet erbjuda Värmländsk industri och handel ett konkurrenskraftigt logistikerbjudande med en unik bredd i produktportföljen. Samarbetet kommer på sikt öka möjligheterna för våra åkerier att växa och bli ännu starkare, säger Lars Reinholdsson, VD LBC Frakt i Värmland.
Ekonomi | Lokalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga föll i förlängningen
Under fredagskvällen var det åter dags för toppmöte i Hockeyallsvenskan...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Degerfors IF fick med sig en poäng borta mot AIK
Äntligen drar fotbollssäsongen 2025 igång, det gör den med en...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Markus Krunegård till Conventum Club 700 Örebro
Den 7 februari släppte landets kreativa urkraft Markus Krunegård sitt...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Låna en konsertbiljett på biblioteket
Nu lanserar Region Örebro län ”Fribiljetten”, ett nytt samarbete med...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Fästingsäsongen närmar sig
Rör du dig i skog och mark? Då tillhör du...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Kökrock på Västerleden i Örebro
En kökrock har inträffat på Västerleden i Örebro, där två...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Forte finansierar nätverk för dövblindforskning
Forskaren Moa Wahlqvist inom Region Örebro län har beviljats 437...
- Posted februari 14, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login