- Askersunds kommun klättrar på NKI-ranking
- Morgonpromenader ett vinnande koncept för Fröviskolan
- Pojkar i hederskultur – de sexuellt fria är mest begränsade
- Inget spel i Allsvenskan 25/26 för Örebro Innebandy
- Stark vinst för Degerfors IF borta mot Häcken
- Välkommen till årets mest inkluderande musiktävling
- Nyckelfonden delar ut över 19 miljoner till lokal medicinsk forskning
- Förnyat avtal om samverkan mellan Region Örebro län och Örebro universitet
- Boka riksfärdtjänst i sommar
- Gruvsatsning har satt Bergslagen på kartan
Skolbibliotekets Dag firas på Lindesbergs nya skolbibliotek

Tre skolor i Lindesberg har fått ett gemensamt och bemannat skolbibliotek i Lindbackaskolan – en satsning som redan efter första läsåret visat sig vara en pedagogisk tillgång för elever, lärare och annan personal på Brotorpsskolan, Lindbackaskolan och Lindbacka Grundsärskola. Detta firas och uppmärksammas på Skolbibliotekets Dag 27 oktober.
”Ett skolbibliotek utan bibliotekarie är som ett klassrum utan lärare – därför är vi glada och stolta över att vi har ett väl fungerande skolbibliotek som också är bemannat med en kunnig och engagerad bibliotekarie”, säger Nils Rutqvist som är biträdande rektor på Lindbackaskolan.
”Roligt, stimulerande och utmanande att få vara ett pedagogiskt stöd till närmare tusen elever i åldern 6-16 år, lärare och annan personal på våra skolor”, säger Ann-Britt Lindgren som är skolbibliotekarie på Lindbackaskolan.
På ett läsår har hon byggt upp och etablerat Lindesbergs nya skolbibliotek som en pedagogisk tillgång för elever, lärare och annan personal på Brotorpsskolan (en F-6-skola), Lindbackaskolan (en 7-9-skola) och Lindbacka Grundsärskola med totalt närmare tusen elever.
”Vi prioriterar det läsfrämjande arbetet till att börja med då flertalet av våra elever aldrig tidigare haft tillgång till ett skolbibliotek”, förklarar Ann-Britt Lindgren som betonar att läsning (avkodning och läsförståelse) är grunden för all inlärning.
”Skolbiblioteket bidrar till elevernas måluppfyllelser på flera sätt och är en pedagogisk resurs – inte bara för eleverna utan även för våra lärare, specialpedagoger, kuratorer och socialpedagoger”, förklarar Nils Rutqvist och pekar på en rad goda exempel där skolbiblioteket i allmänhet och bibliotekarien i synnerhet varit en tillgång i olika temaarbeten.
Skolbibliotekets Dag för andra året i Lindesberg
Den 27 oktober firas varje år internationella och nationella skolbiblioteksdagen för att uppmärksamma skolbibliotekens roll som en integrerad del i skolans pedagogiska arbete.
Skolbibliotekets dag i Sverige arrangeras av Nationella Skolbiblioteksgruppen för att uppmärksamma skolbibliotekens roll för elevers språkutveckling och digitala kompetens. Nationella Skolbiblioteksgruppen är ett nätverk av svenska organisationer som samverkar på nationell nivå för att skolbiblioteken ska bemannas, stärkas och utvecklas. Skolbiblioteksgruppen delar även ut priset Årets skolbibliotek.
Förra året (2021) firades Skolbibliotekets Dag i Lindesberg på Lindeskolans Bibliotek – Lindesbergs gymnasieskola som fick ett hedersomnämnande av juryn som utser Årets skolbibliotek.
I år (2022) firas Skolbibliotekets Dag på Lindbackaskolans Bibliotek som är Lindesbergs nya skolbibliotek för tre grundskolor i centralorten Lindesberg.
Målgrupper är elever, lärare och annan personal på de tre skolorna – liksom inbjudna politiker och skolledare i Lindesbergs kommun. Syftet är att uppmärksamma skolbibliotekens roll som en självklar och integrerad del i skolans pedagogiska arbete i kommunens grundskolor.
…
Fakta om skolbibliotek i Lindesbergs kommun:
Nuläge: Enligt skollagen (2 kap 36 §) ska ”eleverna i grundskolan, grundsärskolan, specialskolan, sameskolan, gymnasieskolan och gymnasiesärskolan ha tillgång till skolbibliotek”. Men tolkningsmöjligheterna för alternativa skolbiblioteks-lösningar har ökat skillnaderna mellan olika skolor.
Lindesberg har åtta kommunala grundskolor (Björkhagaskolan, Brotorpsskolan, Ekbackens skola/Fellingsbro, Fröviskolan, Hagabackens skola/Guldsmedshyttan, Lindbackaskolan, Storåskolan och Vedevågs skola) samt en gymnasieskola (Lindeskolan).
Önskat läge: I utredningen ”Skolbibliotek för bildning och utbildning” (SOU 2021:3) föreslås åtgärder för att stärka skolbiblioteken i syfte att ge alla elever – från förskoleklass till gymnasieskolan – likvärdig tillgång till skolbibliotek. I detta ingår även att utreda och föreslå åtgärder för att öka tillgången till skolbibliotek med utbildade bibliotekarier.
Utmaning: ”För skolbiblioteks-verksamheten (i Lindesbergs kommun) är utmaningen likvärdigheten där eleverna i de många mindre byskolorna har samma rätt till en kvalitativ skolbiblioteks-verksamhet som de som bor i centralorten”, enligt Lindesbergs kommun Biblioteksplan 2017- 2020 (som är under revidering).
Kultur | Örebro län
Örebronyheter
Källa: LindeKultur
Related Posts
Latest News
-
Askersunds kommun klättrar på NKI-ranking
Askersunds kommun avancerar på SKR:s mätning Insikt, där företagare betygsätter...
- Posted april 24, 2025
- 0
-
Morgonpromenader ett vinnande koncept för Fröviskolan
Det var vid läsårsstart som Fröviskolan påbörjade ett nytt koncept...
- Posted april 24, 2025
- 0
-
Pojkar i hederskultur – de sexuellt fria är mest begränsade
Pojkar i hederskultur som får ha sex före äktenskapet är...
- Posted april 24, 2025
- 0
-
Man i 70-årsåldern körde påverkad
En man i sjuttioårsåldern misstänks för rattfylleri, det efter en...
- Posted april 24, 2025
- 0
-
Många elever får inte den hjälp de behöver i skolan
En tredjedel av eleverna uppger att de inte får tillräckligt...
- Posted april 24, 2025
- 0
-
Viktigt med skydd mot mässling inför utlandsresor
Mässling ökar internationellt och fler riskerar att utsättas för smitta...
- Posted april 24, 2025
- 0
-
Fler tåg i tid i mars bästa resultatet på två år
Under mars kom resenärerna på fler än nio av tio...
- Posted april 24, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login