VD åtalad för grovt mutbrott

By on 10 mars, 2026
Genrebild

En vd för ett privat vårdbolag i Örebro län har åtalats misstänkt för grovt mutbrott. Enligt åtalet ska mannen ha tagit emot mutor, till ett värde av över fem miljoner kronor från leverantörer som haft uppdrag åt vårdverksamheten, erfar Aftonbladet.

Utredningen visar att mutorna bland annat ska ha bestått av en båt, en Rolexklocka, en bil och en jaktresa. I gengäld misstänks vd:n ha godkänt överfakturering från byggföretag som utfört arbeten åt bolaget.

De felaktiga fakturorna uppges sammanlagt uppgå till omkring 15 miljoner kronor, den misstänkte greps 2023 och har sedan dess varit föremål för en omfattande utredning. Vårdföretaget driver verksamhet på uppdrag av Region Örebro län.

Åklagaren menar att mutorna gav leverantörerna ekonomiska fördelar, i form av affärer och ersättningar som annars inte skulle ha godkänts. Rättegången väntas hållas vid Örebro tingsrätt. Vd:n förnekar brott.

Örebro
Örebronyheter

Källa: Aftonbladet

You must be logged in to post a comment Login