SM-veckan Sundsvall: Fredagens medaljer

Av på 1 februari, 2019

SM-veckans femte dag och tävlingar i rallysprint, rallycross, crosskart, x-trial, cykeltrial, draghund och parallellslalom. 98 guldmedaljer står på spel under veckan. Här är fredagens medaljer.

Guld:

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun
Mikael Henriksson Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SMV A, 2x5km, Herrar Sundsvalls DHK Sundsvall
Liselott Gustafsson Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SWV A, 2x5km, Damer Umeå DHK Umeå
John Maritz Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SM1 B, 2x5km, Herrar Sundsvalls DHK Sundsvall
Rebecca Johansson Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SW1 B, 2x5km, Damer Hällefors BK Hällefors
Bengt Pontén Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SMO A, 2x5km, Herrar Södra Dalarnas DHK Falun
Jonas Elfstrand Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SM1 C, 2x5km, Herrar Malmfältens Draghundsklubb Gällivare
Evelina Bondeson Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SWJ A, 2x5km, Damer Sollefteå DHK Sollefteå
Mikael Widén Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SMY A, 5km, Herrar Södra Dalarnas DHK Falun
Amanda Viklund Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SWY A, 5km, Damer Härnösands DHK Härnösand
My Blomqvist * Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), S1K A, 5km, Damer Boden Draghund IF Boden
Agnes Dahlin Parallellslalom Damer IF Hudik Alpin Hudiksvall
Wilhelm Hedenberg Parallellslalom Herrar UHSK Umeå SK Umeå
Daniel Röjsel Rallysprint 2WD SMK Dala Falun Falun
Johan Kristoffersson Rallysprint 4WD MK Team Westom Arvika
Viktor Andersson Crosskart Xtreme Bollnäs MK Bollnäs
Sebastian Eriksson Rallycross Super Car Light Hagfors MK Hagfors
Joacim Nymann Cykeltrial Partille Trialklubb Partille
Sondre ”Gecko” Haga X-trial Riska Motorsykkelklubb Norge

Silver:

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun
Tommy Lageholm Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SMV A, 2x5km, Herrar Malmfältens Draghundsklubb Gällivare
Hanna Bergman Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SWV A, 2x5km, Damer Falu DHK Falun
Lars Nilsson Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SM1 B, 2x5km, Herrar Umeå DHK Umeå
Ida Åhman Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SW1 B, 2x5km, Damer Piteå BK Piteå
Roger Sjödin Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SMO A, 2x5km, Herrar Sundsvalls DHK Sundsvall
Mikael Arnberg Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SM1 C, 2x5km, Herrar Södra Dalarnas DHK Falun
Tora Ellingsson-Frölén Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SWJ A, 2x5km, Damer Umeå DHK Umeå
Markus Juntikka Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SMY A, 5km, Herrar Härnösands DHK Härnösand
Matilda Lindström Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SWY A, 5km, Damer Södra Dalarnas DHK Falun
Liv Ceder Parallellslalom Damer Sollentuna SLK Sollentuna
Jacob Persson Parallellslalom Herrar IFK Lidingö Slalomklubb Lidingö
Niklas Hägg Rallysprint 2WD SMK Hälsinge Hudiksvall
Patrik Flodin Rallysprint 4WD Ilsbo MK Nordanstig
Martin Enlund Crosskart Xtreme Västerås MS Västerås
Pelle Wilén Rallycross Super Car Light Strängnäs AMS Strängnäs
Tobias Hult Cykeltrial CK Dainon Nyköping
Petter Bjerlin X-trial OMS Trialklubb Norge

Brons:

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun
Erik Blomqvist Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SMV A, 2x5km, Herrar Boden Draghund IF Boden
Tina Stenholm Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SWV A, 2x5km, Damer Sundsvalls DHK Sundsvall
Jörgen Pettersson Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SM1 B, 2x5km, Herrar Sollefteå DHK Sollefteå
Charlotta Oskarsson Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SW1 B, 2x5km, Damer BHK Malmen Gällivare
David Backlund Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SMO A, 2x5km, Herrar Lycksele DHK Lycksele
Petter Hillborg Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SM1 C, 2x5km, Herrar Gävle Skidkamrater Gävle
Signe Bornerberg Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SWJ A, 2x5km, Damer Umeå DHK Umeå
Jim Blomqvist Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SMY A, 5km, Herrar Boden Draghund IF Boden
Linnea Persson Draghundsport Nordisk stil lina (B och C), SWY A, 5km, Damer Sundsvalls DHK Sundsvall
Evelina fredriksson Parallellslalom Damer Huddinge SK AF Huddinge
Isac Hedström Parallellslalom Herrar Duveds IF Åre
Robin Sandberg Rallysprint 2WD Ryds MK Tingsryd
Mattias Adielsson Rallysprint 4WD Göteborgs MF Göteborg
Jimmie Österberg Crosskart Xtreme MK Team Westom Arvika
Oliver Eriksson Rallycross Super Car Light MK Speed Nynäshamn
Rasmus Lidén Cykeltrial Tranemo Cykelsällskap Tranemo
Daniel Andreasson X-trial Ale TK, Kungälv

Efter SM-veckan femte dag leder Dalarna alltjämt medaljligan följt av Västernorrland och Västerbotten som ny trea.

På www.smveckan.se följer du medaljligan, hittar fakta om idrotterna, program och nyheter. Du följer även SM-veckan på Facebook, Instagram och Twitter @smveckan eller genom att följa #smveckan.

Sport | SM-veckan 2019 Vinter
Örebronyheter

Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in