- Fullbokad Hindersmässa och invigning av nytt område
- Hyresförhandlingen med Fastighetsägarna Mittnord i Örebro län är klar
- Stängning påverkar Serviceresor och skolskjuts med skolbil
- Här är vinnarna av 2025 års priser för framstående forskningskommunikation
- 200 bandyungdomar till Örebro så spelas Distriktslagsturneringen 2025
- Från forskning till techföretag
- BIK Karlskoga utökade i tabellen
- Rock & Blues på Clarion Hotel Örebro
- Minnet av Förintelsen i fokus
- Polisen och Örebro kommun visar vägen för den som vill lämna kriminalitet
7 av 10 får inte feedback regelbundet på arbetsplatsen
Feedbackstudien visar att 7 av 10 (69 procent) inte får feedback regelbundet på sin arbetsplats trots att hela 2 av 3 (65 procent) anser sig ha verktyg för att både ge och ta emot feedback. Feedbackstudien är en enkätundersökning med 1300 respondenter och har genomförts av Cint på uppdrag av SkillEd.
Feedbackstudien visar samtidigt att det är vanligare med en aktiv feedbackkultur (41 procent) i effektiva organisationer, medan ineffektiva organisationer är mindre bra på att ge regelbunden feedback (13 procent).
– Det är tydligt att det finns en koppling mellan en levande feedbackkultur och effektivitet på en arbetsplats. Många medarbetare och ledare vill få feedback oftare men samtidigt är det förvånansvärt få som faktiskt får det, säger Mikaela Valtersson, vice VD Kunskapsskolan och ansvarig för SkillEd.
Högutbildade (35 procent), personer under 35 år (34 procent) och ledare (33 procent) är de som oftast får feedback regelbundet. Motsvarande får de utan högskoleutbildning (26 procent), medarbetare som inte har ledande positioner (27 procent) och personer över 35 år (29 procent) mer sällan regelbunden feedback.
– Att många anser sig ha verktyg för att både ge och ta emot feedback på ett bra sätt men att dessa verktyg ändå inte används tyder på att feedback inte är en levande diskussion på arbetsplatsen. Vi kan också se att ledare och chefers förhållningssätt till feedback betyder mycket för arbetsplatsens feedbackkultur och dess effektivitet, säger Mikaela Valtersson.
Feedbackstudien har tagits fram av SkillEd och undersökningen genomfördes av Cint mellan perioden 5 november till 5 december 2018. Totalt har 1322 personer svarat, varav 60 procent är ledare.
Regionalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Fullbokad Hindersmässa och invigning av nytt område
Den 29 januari till 1 februari arrangeras marknaden under Hindersmässan,...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Hyresförhandlingen med Fastighetsägarna Mittnord i Örebro län är klar
Hyresförhandlingen mellan Hyresgästföreningen och Fastighetsägarna Mittnord, som representerar privata hyresvärdar...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Stängning påverkar Serviceresor och skolskjuts med skolbil
Den 27 januari 2025 stängs Nobeltunneln i Örebro på grund...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Här är vinnarna av 2025 års priser för framstående forskningskommunikation
Kriminologiprofessor Amir Rostami vid Södertörns högskola, Maria Gunther, vetenskapsredaktör på...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
200 bandyungdomar till Örebro så spelas Distriktslagsturneringen 2025
Det står nu klart att 2025 år upplaga av den...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Från forskning till techföretag
Från forskning till techföretag, så lyckades Henrik och Rafael göra...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Ny studie banar väg för effektivare behandling av barncancer
Forskare vid Karolinska Institutet och Astrid Lindgrens barnsjukhus, har kartlagt...
- Posted januari 21, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login