- Från asbest till PFAS – ny utställning berättar arbets- och miljömedicinens historia
- Kortare vattenavstängningar i Råby, Stora Mellösa
- Dags för ABC Tonår igen på Familjecentralen i Askersund
- Stängt på återvinningscentraler fredag 11 september
- Nattarbete på Storgatan i Nora
- Polis till gymnasieskola under morgonen
- Färre och större mjölkgårdar kan göra Sverige mer sårbart
- Självmål sänkte Örebro SK
- Optiker Maya från Örebro hjälper behövande på Zanzibar
- Fastighetsutvecklingsplan ska forma framtidens sjukhus i Örebro län
Antalet tumlare minskar kraftigt i Bälthavet
Situationen för den så kallade Bälthavspopulationen av tumlare är betydligt allvarligare än vad som tidigare varit känt.Foto Håkan Aronsson.
Tumlarpopulationen i området från Kattegatt till sydvästra Östersjön har mer än halverats. För att beståndet ska kunna återhämta sig får inte fler än 24 djur dödas årligen, men siffror visar att över 900 individer dör i fisknät varje år.
Forskare i Sverige, Danmark och Tyskland varnar nu för att situationen för den så kallade Bälthavspopulationen av tumlare är betydligt allvarligare än vad som tidigare varit känt. Bälthavspopulationens utbredningsområde sträcker sig genom Kattegatt, Öresund, Bälthavet och sydvästra Östersjön.
De kan ses i havet utanför Sveriges sydvästra kust, ungefär från Falkenberg till Ystad. Populationen är genetiskt unik och anpassad för att födosöka i grunda vatten.
Populationen har halverats på 18 år
I en nyligen publicerad artikel i Frontiers in Marine Science visar forskarna att under de senaste 18 åren har populationen halverats. Minskningen har framförallt skett från åren 2012 och 2016 då populationen bestod av cirka 40 000 individer. Idag återstår endast cirka 14 000.
– Tyvärr finns det inga tecken på att utvecklingen går åt rätt håll. Minskningen är mycket tydlig, vi har fastställt att det är mer än 90 % sannolikhet att populationen minskar, vilket är mycket allvarligt, säger Kylie Owen, forskare vid Naturhistoriska riksmuseet och medförfattare till artikeln.
900 individer bifångas i nätfiske varje år
Bälthavstumlarna har räknats sex gånger sedan 2005 från flyg och båt. Tumlare är bara synliga vid vattenytan en liten del av tiden. Men genom att veta hur stor andel av tiden de är synliga, och hur stor andel av populationens område som täckts av inventeringslinjerna, räknar forskarna ut antalet djur i hela populationen.
– Genom att beräkna Bälthavspopulationens förökningstakt har vi kommit fram till att maximalt 24 individer kan dödas varje år om populationen ska kunna återhämta sig och vara långsiktigt livskraftig. Samtidigt beräknas ungefär 900 individer bifångas bara i danskt och svenskt nätfiske årligen. Till detta kommer även bifångster i tyskt nätfiske, säger Julia Carlström, också forskare vid Naturhistoriska riksmuseet och medförfattare till artikeln.
Flera hot mot tumlarna
Hoten mot tumlare är flera. Utöver oavsiktliga fångster i fisknät är tumlare också känsliga för miljögifter. De kan störas och skadas av undervattensbuller. Högt fisketryck och försämrad miljö i haven kan också leda till minskad tillgång på småfisk.
Att minska miljögiftshalter och förbättra fiskbestånd tar många år, men problem med bifångster kan åtgärdas med direkta resultat. Möjliga lösningar är minskat nätfiske i särskilt viktiga områden för tumlare i kombination med användande av ljudskrämmor på återstående nät.
– Det är av hög vikt att situationen för Bälthavstumlaren åtgärdas nu, innan det går lika illa som för den akut hotade Östersjöpopulationen, säger Kylie Owen.
– Av Östersjöpopulationen återstår idag bara en spillra på cirka 500 djur och den löper stor risk att utrotas. Tumlarpopulationen i Nordsjön är fortfarande stabil, men det hjälper inte andra populationer eftersom de är anpassade för olika livsmiljöer. För att bevara tumlarna i Kattegatt, Öresund och Östersjön måste vi skydda dem i deras egen miljö, säger Julia Carlström.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Naturhistoriska Riksmuseet
Related Posts
Latest News
-
Från asbest till PFAS – ny utställning berättar arbets- och miljömedicinens historia
Den 9 september öppnar Örebro medicinhistoriska Sällskap, en utställning om...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Kortare vattenavstängningar i Råby, Stora Mellösa
Från onsdag 9 september till fredag 11 september kan det...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Dags för ABC Tonår igen på Familjecentralen i Askersund
Nu startar Familjecentralen i Askersund en ny omgång av föräldragruppen...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Stängt på återvinningscentraler fredag 11 september
På grund av en gemensam personalaktivitet/utbildning håller återvinningscentralen vid Skäret...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Nattarbete på Storgatan i Nora
Natten mellan 9 och 10 september genomför Nora kommun ett...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Laddpausen gör oss till bättre förare
En majoritet av svenska elbilsförare ser idag laddpausen som något...
- Posted september 8, 2026
- 0
-
Tillgången till hjärtstartare kan stärkas
Socialstyrelsen får i uppdrag att utreda hur offentliga verksamheter kan...
- Posted september 8, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login