- BIK Karlskoga utökade i tabellen
- Rock & Blues på Clarion Hotel Örebro
- Minnet av Förintelsen i fokus
- Polisen och Örebro kommun visar vägen för den som vill lämna kriminalitet
- Hällefors centrum detaljplan ute på granskning
- Kumla kommun erbjuder sommarjobb
- Örebroforskare på topplista sjunde mest citerade i världen
- Polisen söker försvunne Ove
- Gymnasieutbildningarna i Örebroregionen som leder till jobb
- Verksamheter i Örebro aktuella för nominering
En femtedel av alla studenter är mitt i livet
Fotograf/Källa: Foto: Eva Dalin
Nära 100 000 av alla som studerade vid högskolan 2021 var i åldern 35–54 år, och 71 procent av dem var kvinnor.
Störst andel av mitt i livet-studenter hade högskolor som erbjöd påbyggnadsutbildningar med goda arbetsmarknadsutsikter: pedagogik-, lärar-, hälso- och sjuksköterskeutbildningar.
Mitt i livet-studenterna är en stor utbildningsgrupp som är viktig för att möta den akuta brist på kvalificerad arbetskraft som råder i Sverige, säger Eino Örnfeldt, generaldirektör vid UHR. Vi har kartlagt hur många de är, vad de studerar och vid vilka lärosäten de gör det.
Totalt 71 procent av dessa studenter är kvinnor, vilket är en större andel jämfört med samtliga högskolestudenter där kvinnorna utgör 61 procent.
Teknikkurser populärast för mitt i livet-studenter
Mitt i livet-studenter studerade främst kurser, totalt 56 procent, att jämföra med 38 procent för samtliga studenter. Av drygt 86 000 studenter läste 15 procent teknik. Därefter följde kurser i språk (14 procent), pedagogik (13 procent), humaniora (12 procent), hälsa/sjukvård och samhälls-/beteendevetenskap (båda 11 procent).
Lärar- och pedagogutbildningar toppar programvalen
Av drygt 42 000 mitt i livet-studenter som valt program läste 36 procent ett lärar-, specialpedagog- eller speciallärarprogram. Totalt 17 procent gick sjuksköterske-, röntgen-, specialistsjuksköterske- eller barnmorskeprogram. Nära hälften av dessa sjuksköterskestudenter hade valt en påbyggnadsutbildning som leder till yrken med goda framtida arbetsmarknadsutsikter.
Andelen mitt i livet-studenter var störst hos enskilda utbildningsanordnare som erbjuder specifika utbildningar inom dessa områden. De stora universiteten har en betydligt mindre andel av dessa studenter, vilket delvis beror på att universitetens stora och breda utbildningsutbud främst attraherar yngre studenter.
Mitt i livet-studenterna är ett viktigt kompetenstillskott
Mitt i livet-studenterna är en stor och viktig utbildningsgrupp för kompetens-försörjningen. Resultaten ger en fördjupad bild av hur många de är, vad de studerar och vid vilka lärosäten de studerar.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Universitets- och högskolerådet
Related Posts
Latest News
-
Kortet utan spärrar
Majblommans innovation för fri kollektivtrafik till barn och ungdomar, här...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Trump lockar unga svenskar till USA
Donald Trump väcker blandade känslor bland svenskarna. En ny undersökning...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Skillnader mellan inrikes och utrikes födda ska mätas
För att förbättra möjligheterna till uppföljning av regeringens integrationspolitik, har...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Internationella rödakorskommittén (ICRC) underlättar frigivningen av tre gisslan och 90 fångar
Internationella rödakorskommittén (ICRC) underlättade frigivningen och överföringen av tre gisslan...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
BIK Karlskoga utökade i tabellen
Med sju raka vinster i ryggen kom BIK Karlskoga till...
- Posted januari 20, 2025
- 0
-
Rock & Blues på Clarion Hotel Örebro
Nu är det dags för årets första Rock & Blues...
- Posted januari 20, 2025
- 0
-
Minnet av Förintelsen i fokus
År 2025 har det gått 80 år sedan Auschwitz-Birkenau befriades....
- Posted januari 20, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login