- Degerfors föll som väntat mot Malmö
- Ola Aurell till Kulturkvarteret i Örebro
- Py Huss-Wallins första säsong på Örebro Teater
- Trafikverket planterar 71 träd
- Sommarlovsbidrag nytt bidrag att söka för föreningar
- Mingel – *Makeriet* Lördag 10 Maj
- KFL firar 200 forskningsprojekt, stödet bakom regionens forskning
- AI i gruvsektorn det man ser nu är bara början
- ”Ett ingemansland” av Leia
- Motorproblem satte stopp för Marcus Ericsson
Fördubblade solcellsanslutningarna 2022

E. ON anslöt över 15 000 solcellsanläggningar 2022. Det är en ökning med 110 procent jämfört med 2021. Sammantaget inkom nästan 30 000 föranmälningar om anslutning, vilket är en ökning med 173 procent mot förra året. –Vi förväntar oss ingen avmattning 2023, utan räknar med att intresset fortsätter att öka, säger Thomas Pettersson, produktansvarig på E.ON Energidistribution.
Totalt har E.ON nu drygt 40 000 anslutna solcellsanläggningar, med en total effekt om 600 MW – vilket motsvarar effekten från en av Barsebäcks tidigare reaktorer. Dessa anläggningar har under 2023 producerat totalt cirka 297 GWh.
– De höga elpriserna är en bidragande faktor till att många kunder väljer att installera solceller. Vi ser också att kriget i Ukraina och det spända läget i omvärlden skapar ett intresse av att vara mer oberoende. Många vill också vara med och bidra till klimatomställningen, säger Thomas Pettersson.
Den lavinartade ökningen av föranmälningar gör att det i dag tar upp till tio veckor innan ett ärende kan börja handläggas. Enligt Thomas Pettersson vill E.ON kunna ge besked till kunderna väsentligt snabbare och jobbar därför intensivt med att korta ned handläggningstiderna.
– Dels så satsar vi mycket på en ökad automatisering av interna processer, dels så ökar vi personalstyrkan och utvecklar vårt arbetssätt. Vi gör vårt yttersta för att hantera ärendena så snabbt som möjligt och uppmanar våra kunder att be sin installatör att skicka in en föranmälan i god tid. Gör man det minskar man risken för att inte kunna producera direkt när solpanelen är på plats.
Den snabba utbyggnaden av solceller betyder ibland att elnätet behöver förstärkas, vilket för närvarande drabbar cirka 5 procent av kunderna. Det beror på att elproduktion från många solcellsanläggningar i samma område innebär hög belastning på ett elnät som är byggt för konsumtion.
–I dessa fall behöver kunden alltså vänta med att ansluta sin produktion till elnätet till dess vi gjort nödvändiga åtgärder. Väntetiderna kan bli allt från ett par månader upp till i undantagsfall över ett år, beroende på de lokala förutsättningarna och om E.ON behöver tillstånd för att få bygga. Detta hindrar dock inte kunden från att börja producera tidigare. Det finns tekniska lösningar på marknaden för att komma i gång och själv använda den egna solelen innan man kan sälja vidare överskottet till marknaden, säger Thomas Pettersson.
Sverige
Örebronyheter
Källa: E.ON
Related Posts
Latest News
-
Svensk Gymnastiks hoppiga utmaning
Idag drar Hopprepsskoj 2025 igång, utmaningen syftar till att under...
- Posted maj 12, 2025
- 0
-
Sveriges stöd till Ukraina fortsätter
Sveriges stöd till Ukraina fortsätter. I det senaste stödpaketet tilldelas...
- Posted maj 12, 2025
- 0
-
Regeringen har tagit beslut om att stödja Radio Free Europe
Regeringen har tagit beslut om att stödja Radio Free Europe...
- Posted maj 12, 2025
- 0
-
Degerfors föll som väntat mot Malmö
Degerfors IF tog emot det förväntade topplaget Malmö FF på...
- Posted maj 11, 2025
- 0
-
Ola Aurell till Kulturkvarteret i Örebro
Herr Aurells nästan lämpliga sånger, en musikalisk humorshow med Ola...
- Posted maj 11, 2025
- 0
-
Py Huss-Wallins första säsong på Örebro Teater
Nu släpper Örebro Teater Py Huss-Wallins första teatersäsong, Huss-Wallin tillträdde...
- Posted maj 11, 2025
- 0
-
Trafikverket planterar 71 träd
Under våren planterar Trafikverket 71 träd i Örebro/Örebro län. Insatserna...
- Posted maj 11, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login