- Teknikstrul satte stopp för Marcus Ericssons
- Örebros Norling prisas efter stark april i Superettan
- Degerfors IF tappade matchen i första halvlek
- Örebro SK Damer tog tre poäng
- Föräldrarna kan delta mer efter barnförhör
- Skräpplockardagarna går in i slutspurten – starkt engagemang i Örebro län
- Första förlusten för Örebro SK
- KIF Örebro tappade viktig poäng
- Lyckad satsning i Örebro, så kan skolor bryta ungas isolering
- Sömn reglerar känslor och impulser
JUNG släpper albumet ”The Kids Are Still Awake”
Nu släpper JUNG sitt tredje album ”The Kids Are Still Awake”.
– Med detta album har vi äntligen hittat hur vi vill låta. Vi har även fått äran att jobba med drömgäster, ikoniska Eva Dahlgren, popdrotttningen Dagny från Tromsö. Paula Jivén förgyllde Normal People och Graham Lake öppnade dörren till hiphop i Piancastagnaio, sist men inte minst har stråkgeniet Davide Rossi (Coldplay, Ariana Grande) lagt sin magiska touch på tre av låtarna, säger Tom och Henrik Ljungqvist.
– Vi har jobbat med många duktiga låtskrivare och producenter men även skrivit väldigt mycket ensamma på tuman hand. Skrivit om texter flera gånger, tills vart ända ord blir rätt och äkta. Vi ska leva med den här skivan i resten av våra liv, berättar Tom och Henrik Ljungqvist.
– Albumtiteln ”The Kids Are Still Awake” skulle kunna vara frasen som ger en fasa. Men det skulle också kunna vara att det är vi som är barnen och vi kan göra vad vi vill. Det är en mening som går rakt igenom våra liv just nu, föräldrar till småbarn som samtidigt lever sin barndomsdröm, säger Tom och Henrik.
Första smakprovet från albumet kom i juni 2023 med singeln ”Something Beautiful” som gick in på P3:s A-rotation. Under året som har gått har JUNG fortsatt att släppa singlar som t.ex. smäktande balladen ”Afterlife” med ikonen Eva Dahlgren som Jan Gradvall i TV4 Nyhetsmorgon kallade för ”Rysarbra”. De har också vid sidan av släppen turnerat. I höstas gjorde de en stor Sverigeturné på tolv datum som avslutades inför ett fullsatt Cirkus i Stockholm. Tidigare i april åkte de även ut på en Europaturné tillsammans med norska Dagny.
Sedan 2018 har bandet JUNG, bestående av bröderna Henrik och Tom Ljungqvist, släppt musik som genererat över 174 miljoner streams. Med ett guldsäljande debutalbum i ryggen, platinacertifierade singlar, utsåld turnéer, topp 10 på radiolistan har JUNG positionerat sig som ett av Sveriges starkaste popband.
Kultur
Örebronyheter
Källa: Universal Music
Related Posts
Latest News
-
Teknikstrul satte stopp för Marcus Ericssons
Under lördagsnatten gick Sonsio Grand Prix av stapeln på IMS...
- Posted maj 10, 2026
- 0
-
Örebros Norling prisas efter stark april i Superettan
Rikard Norling tar hem säsongens första utmärkelse som Månadens Tränare,...
- Posted maj 9, 2026
- 0
-
Degerfors IF tappade matchen i första halvlek
Degerfors IF kom till spel på ett soligt Stora Valla...
- Posted maj 9, 2026
- 0
-
Örebro SK Damer tog tre poäng
Under lördagen tog Örebro sk Damer emot BK Häcken hemma...
- Posted maj 9, 2026
- 0
-
Föräldrarna kan delta mer efter barnförhör
När barn förhörs om misstänkt våld i familjen påverkas alla...
- Posted maj 9, 2026
- 0
-
Mopedist blev av med körkortet
Patrull stoppade och kontrollerade en tonårspojke på en moped i...
- Posted maj 9, 2026
- 0
-
Skräpplockardagarna går in i slutspurten – starkt engagemang i Örebro län
Håll Sverige Rents stora Skräpplockardagar närmar sig finalen, nu återstår...
- Posted maj 9, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login