- Kraftig trafikökning väntas inför midsommar
- Forskare efterlyser tydligare ansvar för komplikationer efter privat skönhetskirurgi
- Örebroaren Tomas skrapade Triss i tv åt sin mamma – vann 250 000 kronor
- Måla graffiti i sommar vid Örebro öppna konstvägg
- Fira sommaren i Baronbackarnas park
- Rekordintresse för TNT 2026
- Degerfors samarbete förebygger brott bland barn och unga
- Förskolan kan bidra till bättre språk
- KIF Örebro nollade enkelt BK Häcken
- Sent bakslag för Örebro SK
Marcus Ericsson tog över ledningen i Indycar
Foto: Karl-Johan Sandberg
Då var det dags för det tredje racet på Indycar kallenden 2023 stads racet Grand prix of Long Beach som kördes över 85 varv.
Efter att ha gjort sitt bästa kval på en stadsbana till dags datum så startade Marcus Ericsson i första startled från andrapositionen, vilket gav honom ett ypperligt läge för en pall plats. Felix Rosenqvist hade inte ett lika bra kval och startade i femte startled.
Marcus klarade startne bra och höll sin andraplats innan den första gulflaggen kom, även omstarten gick bra för Ericsson och racet flöt på. På det 21 varvet var det åter dags för gulflagg då Dixon satte bilen i däcksmuren, han kunde dock fortsätta körningen efter att säkerhetsteamet fått loss bilen. I den här omstarten blev det ganska stökigt och Marcus var nära att bli inblandad i två kollisioner men klarade sig men föll då till en åttonde plats. Ericsson körde sedan upp sig till en sjätte plats, här blev Marcus tvungen att spara bränsle. När väl Marcus fick okej att gasa så körde han snabbt upp sig till en fjärdeplats. Efter det andra depå stoppet kunde Marcus ta sig upp på tredje platsen och med fyra varv kvar låg han mindre än en sekund efter andraplatsen. Dock fick Romain Grosjean på andra varvet okej att gasa och kunde då hålla undan och Marcus slutade på en tredjeplats.
Bra race från Marcus där han lyckas ta sig till baks efter den röra som uppstod mitt i loppet, tredjeplatsen innebär också att han tar tillbaks ledningen i serien med 18 poäng.
Vann gjorde Kyle Kirkwood, tvåa Romain Grosjean och trea Marcus Ericsson. Felix Rosenqvist slutade på en tiondeplats.
Nästa race går av stapeln den 30 april i Indianapolis på GPbanan.
Related Posts
Latest News
-
Kraftig trafikökning väntas inför midsommar
Inför midsommarhelgen väntas en kraftig ökning av trafiken på vägarna...
- Posted juni 16, 2026
- 0
-
Forskare efterlyser tydligare ansvar för komplikationer efter privat skönhetskirurgi
Allt fler svenskar genomgår privata estetiska operationer både i Sverige...
- Posted juni 16, 2026
- 0
-
Ungas förtroende för demokratin ska stärkas
Skolan har en viktig uppgift i att bland annat förmedla...
- Posted juni 16, 2026
- 0
-
Sommarhandeln växlar upp 26 500 extrajobb väntas
Svensk Handels sommarrapport, visar att handelsföretagen går in i sommarsäsongen...
- Posted juni 16, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted juni 16, 2026
- 0
-
Få ut mer av hemestern med Too Good To Gos prisvärda överraskningskassar
Oroligt världsläge och ökade resekostnader gör att många svenskar väljer...
- Posted juni 16, 2026
- 0
-
Momssänkningen gav effekt
PRO:s årliga prisundersökning visar att priset på den så kallade...
- Posted juni 16, 2026
- 0







You must be logged in to post a comment Login