- Vad döljer sig under skynket i Kumla
- Nora kommun bekämpar invasiva blommor
- Nära två miljoner kronor till forskning om dysmeli
- Östeuropaforskaren Martin Kragh inleder samarbete med Örebro universitet
- Fritidsboost fortsätter – fler barn får ta del av en meningsfull fritid
- Örebro kommun häver avtal för lokalvård
- Storåskolans Nicola Hedlund vinner årets pedagogiska pris
- Reningsverk blir konstverk som en del av OpenArt
- Vretalunds lekplats och utegym har invigts
- Badvattnet är bra vid alla Degerfors badplatser
Örebro SK föll mot jumbon
Bild: Östersunds FK/Örebro SK
Under lördagen åkte Örebro SK till Östersund för att ta sig an jumbon Östersunds FK i den 23 omgången av Superettan 2022.
Örebro låg inför matchen på en tionde plats i tabellen fyra poäng från kvalplats och var i stort behov av poäng. Östersund å andra sidan låg på sista platsen och var tvungna att vinna för att ha en chans att ta sig upp till kvalplatsen.
I den första halvleken började Örebro bäst och såg ut att ha kontroll på spelet, men i den sjätte minuten kunde Östersund kontra och man kunde lyfta in 1-0. Efter målet hade Östersund en period där man klart dominerade spelet och skapade ytterligare ett par riktigt farliga målchanser innan Örebro kunde jobba sig tillbaks i matchen. Örebro skapade en del chanser och hade ett ganska stort bollinnehav men Östersund hotade ständigt med sina kontringar. Första halvleken slutade dock 1-0 till Östersund.
Örebro kom in med bättre energi i den andra halvleken och pressade tidvis Östersund, dock var kvalitén på avsluten inte tillräckligt bra så några mål blev det inte. I den 57 minuten gjorde Örebro ett trippelbyte där Erik Björndahl, Daniel Björnquist och Elias Barsoum kom in. Men strax efter bytena kunde Östersund sätta 2-0 efter slarv i Örebros uppspel. Tyvärr gav inte bytena ingen större effekt och det fortsatte att kännas farligare när Östersund hade bollen än när Örebro hade den. Trots att man dessutom fick åtta tilläggsminuter så blev det inte några direkta chanser och Östersund vann matchen med 2-0.
Ännu en bedrövlig insats från Örebro där man inte får till avsluten över huvud taget och det kändes inte alls som om spelarna tyckte att den här matchen var särskilt viktig. Nu väntar Västerås som nästa match, där VSK idag vann över Skövde med 4-1.
Nästa match spelar Örebro SK hemma på Behrn Arena lördagen den 17 september.
Matchen slutade Östersunds FK 2 – Örebro SK 0.
Karl-Johan Sandberg, Sport | Örebro
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Vad döljer sig under skynket i Kumla
Söndagen den 14 juni kl. 14.00 öppnar invigningsfesten av det...
- Posted juni 13, 2026
- 0
-
Nora kommun bekämpar invasiva blommor
Hjälp till att rädda blommor och bin. Nora kommun undelättar...
- Posted juni 13, 2026
- 0
-
Nära två miljoner kronor till forskning om dysmeli
Ny kunskap ska ge bättre stöd till barn med dysmeli...
- Posted juni 13, 2026
- 0
-
Östeuropaforskaren Martin Kragh inleder samarbete med Örebro universitet
Forskaren Martin Kragh inleder ett samarbete med forskningsmiljön Kris och...
- Posted juni 13, 2026
- 0
-
Kvinna lämnade butik utan att betala
En kvinna i 45-årsåldern är misstänkt för att ha stulit...
- Posted juni 13, 2026
- 0
-
Brand i villa i Zinkgruvan
SOS-alarm meddelade att det brann i en villa i Zinkgruvan,...
- Posted juni 13, 2026
- 0
-
Fler unga utan arbete eller studier
Antalet unga i åldersgruppen 16-29 år som varken arbetar eller...
- Posted juni 13, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login