- Åke Ingerman utsedd till ny rektor vid Örebro universitet
- Fler barngrupper för stora i Örebro kommun
- Förskolans dag på Bergknallen i Vedevåg
- Forskare drog fullt hus på Kulturkvarteret
- Jonas F. Ludvigsson tilldelas Solstickepriset 2025
- Mestadels bättre förutsättningar för biologisk mångfald i Örebro läns skogar
- Degerfors bröt en 17 matcher lång förlustsvit
- Lars DK med band till Makeriet
- Välkommen på invigning av Spårparken
- Kamerabevakning med drönare i samband med ÖSK-match
Så hittar du gömda skatter på sommarens loppisar

Höjda bolån, ökade matpriser och ekonomisk oro i samhället, har lett till en större prismedvetenhet hos många för att få hushållsbudgeten att gå ihop.
Med sommaren är den stora loppissäsongen igång, och värderingsexperten Lie Lundberg spår att det senaste året innebär ett rekordintresse för att både fynda och sälja värdeföremål på loppisar.
Att fler haft det tufft ekonomiskt syns tydligt hos Sefina Pantbank, som haft en ökning av nylån på 13 procent i år jämfört med samma period förra året. Det handlar om mindre lån för att täcka oväntade kostnader som veterinärbesök eller en hög elräkning, men också många som väljer att sälja av värdeföremål de har hemma för att få in lite extra pengar.
– Många gamla prylar är värda mer än vad man kan tro. Kanske har man ärvt ett gammalt smycke eller vas som man inte använder, eller har man sparat på muminmuggar tidigare men tröttnat. Vill man istället fynda så är loppisar helt rätt ställe att leta på, oavsett om man är ute efter fina saker som kan förvandla ens hem eller sådant som kan bli värdefulla samlarobjekt. Är det framförallt av ekonomiska skäl man vill fynda så är det viktigt att vara påläst inför sitt besök och vara öppen för olika stilar och lägga mycket tid på att leta, säger Lie Lundberg, värderingsexpert på Sefina Pantbank.
Lie har över 25 års erfarenhet i branschen, och som värderingsexpert stöter hon på många imponerande föremål. Favoriten är klockor och smycken, något hon tycker att man ska hålla ett extra öga på när man besöker loppisar.
– Att gå på loppis är som att ge sig ut på en skattjakt. Jag letar alltid efter ovanliga smycken eftersom det är mitt stora intresse, och där kan man göra riktigt bra fynd! Mitt hemliga vapen är att jag har med min lupp, som är ett slags förstoringsglas som gör det enklare att kolla efter märkningar och andra viktiga detaljer, säger Lie.
Här är Lies bästa tips för att bli en lyckad loppisfyndare:
- Timing:
Lär dig när du bör besöka loppisar för att hitta de mest eftertraktade föremålen till bra priser. Tidiga morgnar är oftast bäst för att hitta unika skatter.
. - Nischa dig:
Specialisera dig inom ett specifikt område för att öka dina chanser att hitta värdefulla och sällsynta föremål. Genom att fokusera på exempelvis porslin, silver eller vintage kan du bli en expert på området och göra exceptionella fynd.
. - Fördelarna med landsbygd:
Utforska mindre loppisar och gårdsauktioner på landsbygden, där konkurrensen vanligtvis är lägre. Det ökar dina möjligheter att hitta unika föremål till förmånliga priser. Gårdsauktioner är särskilt spännande, då de erbjuder en möjlighet att upptäcka hela bohag från gårdar – allt från möbler och porslin till traktorer och trädgårdsredskap.
. - Trotsa vädret:
Väderförhållandena kan faktiskt vara till fördel. Regniga dagar minskar besökarnas antal på loppisarna, vilket ger dig större möjligheter att göra fantastiska fynd till reducerade priser.
. - Värderingsexpertis:
Tror du att du gjort ett bra fynd? Ta hjälp av en värderingsexpert. Många pantbanker och auktionshus erbjuder kostnadsfri värderingstjänst, vilket ger dig kunskap om föremålets andrahandsvärde.
Ekonomi/Nöje | Sverige
Örebronyheter
Källa: Sefina Pantbank
Related Posts
Latest News
-
Cirka 40 körkortsåterkallelser under 2024
Under förra året återkallade Transportstyrelsen cirka 40 körkort, där orsaken...
- Posted maj 17, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted maj 17, 2025
- 0
-
Cervera lanserar limiterad kollektion
Cervera, Sveriges ledande aktör för kvalitetsprodukter till köket, hemmet och...
- Posted maj 17, 2025
- 0
-
”Bara bada bastu” kan ge Sverige 368 miljoner i turismintäkter
Om KAJ vinner Eurovision Song Contest i helgen med låten...
- Posted maj 17, 2025
- 0
-
Svensk satsning på ukrainska produkter i svenska butiker
Ett nytt svenskt initiativ för ukrainska produkter på svenska butikshyllor...
- Posted maj 17, 2025
- 0
-
Nu räknas utrotningshotad bjässe
Nu startar en omfattande inventering av bergsgorillor för att se...
- Posted maj 17, 2025
- 0
-
Joakim Medin frisläppt ur turkiskt fängelse
Joakim Medin har släppts fri från turkiskt fängelse och är...
- Posted maj 16, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login