- Inreseförbud till Sverige även från Norge
- Många högstadieskolor undervisar nu på distans
- Ekonomiska råd stressar många unga
- Brand i bostad i Slätåsen, Garphyttan
- Glesbygden är förlorare när det gäller besiktning
- Man och kvinna spottade på tågvärd
- Kraft & Driv temat för andra omgången i Fotografera Ditt Lindesberg
- Tuff barndom ökar risken för sämre livsvillkor
- Ökad efterfrågan på begagnad hemelektronik leder till rekordpriser
- Coronaläget – Örebro Län 119 nya fall
Tre tips för att engagera barnen i återvinning

Nytt år innebär för många nya vanor. Intresset för miljö, hållbarhet och frågan kring hur man kan skapa en mer hållbar vardag är stor. Förpacknings- och tidningsinsamlingen (FTI) uppmanar alla Sveriges familjer att återvinna sina överblivna förpackningar. FTI listar nu tre tips på hur man kan gå tillväga för att lära barnen mer om återvinning och skapa engagemang i hela familjen.
Tidigare studier från Förpacknings- och Tidningsinsamlingen visar att svenska hushåll är duktiga på att återvinna. Samma studie visar även 39% av de svenska barnhushållen upplever att deras barn inte är delaktiga i återvinningen hemma. Det är också tydligt att de återvinningsbeteenden som man får med sig i tidig ålder har man med sig hela livet.
FTI listar nu sina tre bästa tips på hur man på ett enkelt och lustfyllt sätt kan lära barnen mer om och skapa engagemang för återvinning med hela familjen.
1. Gå på återvinningssafari hemma
Välj ett rum hemma tillsammans med barnen och inventera vilka förpackningar som finns där. Badrummet är ett bra exempel på där det ofta finns flera typer av förpackningar, som dessutom lätt hamnar i sopkorgen under handfatet istället för i återvinningen. Gå igenom förpackning för förpackning och prata om hur de ska återvinnas.
2. Lek och lär med Materialvärlden
Skapa engagemang genom lek och spel tillsammans med barnen. FTI har tagit fram ett pedagogiskt material för att lära barn om återvinning. På materialvärden.se finns spel, utmaningar och annat som illustrerar hur de olika materialisarna som bor i Materialvärlden äter olika typer av förpackningar. Även lärorikt för de vuxna!
3. Plocka skräp i naturen
Passa på under promenaden hem från förskolan eller ta med hela familjen ut i naturen och plocka skräp. Reflektera över vad har ni lyckats hitta för skräp och återvinn det sedan tillsammans.
Är du är osäker på hur du återvinner dina förpackningar, kan du hitta information i FTI:s sorteringsguide https://www.ftiab.se/2823.html
För mer information om materialvärlden, kostnadsfritt pedagogiskt material till förskolor och familjer: www.materialvärlden.se
Regionalt
Örebronyheter
Källa fti – Förpacknings & Tidningsinsamlingen
Liknande Inlägg
Senaste Nytt
-
Inreseförbud till Sverige även från Norge
Sverige införde i december 2020 ett särskilt inreseförbud vid resor...
- Skrivet januari 24, 2021
- 0
-
Många högstadieskolor undervisar nu på distans
En stor del av undervisningen på högstadieskolor runt om i...
- Skrivet januari 24, 2021
- 0
-
Ekonomiska råd stressar många unga
I en ny undersökning har SBAB tagit reda på hur...
- Skrivet januari 24, 2021
- 0
-
Brand i bostad i Slätåsen, Garphyttan
Enligt initiala uppgifter ska ett element börjat brinna varpå branden...
- Skrivet januari 24, 2021
- 0
-
Glesbygden är förlorare när det gäller besiktning
Transportstyrelsen har på regeringens uppdrag kartlagt närheten till besiktningsstationer, generellt...
- Skrivet januari 24, 2021
- 0
-
Man och kvinna spottade på tågvärd
Tågvärd utsatt för ofredande på centralstationen i Örebro. En tågvärd...
- Skrivet januari 24, 2021
- 0
-
Kraft & Driv temat för andra omgången i Fotografera Ditt Lindesberg
Vad betyder Kraft & Driv i Lindesberg för dig? Välj...
- Skrivet januari 24, 2021
- 0
Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in