- BIK Karlskoga utökade i tabellen
- Rock & Blues på Clarion Hotel Örebro
- Minnet av Förintelsen i fokus
- Polisen och Örebro kommun visar vägen för den som vill lämna kriminalitet
- Hällefors centrum detaljplan ute på granskning
- Kumla kommun erbjuder sommarjobb
- Örebroforskare på topplista sjunde mest citerade i världen
- Polisen söker försvunne Ove
- Gymnasieutbildningarna i Örebroregionen som leder till jobb
- Verksamheter i Örebro aktuella för nominering
100 000 kronor till en småföretagare
![](https://i0.wp.com/www.orebronyheter.com/wp-content/uploads/2018/01/vy-city.jpg?resize=300%2C336&ssl=1)
Småföretagarstipendiet från Svedea arrangeras för tredje året i följd, nytt för 2022 är att en stipendiat får 100 000 kronor för att utveckla sitt företag.
Den första av tre nomineringsmånader startar nu i september!
I år utgörs temat för stipendiet av själva kärnan i framgångsrikt småföretagande – det passionsdrivna entreprenörskapet. Svedea vill med Småföretagarstipendiet stödja och uppmuntra den passion, lyhördhet och envishet som krävs för att driva företag idag.
– Svedea startades för bara tolv år sedan av en handfull drivna eldsjälar, så vi har själva entreprenörskapet i blodet. Vi förstår vad som krävs för att driva företag och möta de utmaningar man ställs inför. Att uppmuntra likasinnade känns närmast som en plikt, säger Jonas Nilsson, chef företag direktaffär på Svedea.
Småföretagarstipendiet gör skillnad
De elva stipendier Svedea hittills delat ut har haft stor betydelse för sina mottagare. Till exempel Tom Flumé på Moss & Noor som fick ett av stipendierna förra året.
– Stipendiet från Svedea gjorde att jag kunde överleva. Jag tänkte innan att det här kommer vi inte att få – det är så många som söker. Men jag gjorde det och det gick snabbt att ansöka. Det var helt klart värt det, för mig gjorde det en jätteskillnad, säger Tom Flumé.
100 000 kronor till en småföretagare
I år är stipendiesumman höjd till 100 000 kronor till en enda mottagare. Under tre ansökningsperioder september till november utses lika många finalister. En jury utser under januari en stipendiat som får hela summan.
Så ansöker man
Småföretagarstipendiet vänder sig till alla företag med en årsomsättning under 10 miljoner kronor och känner igen sig i det passionsdrivna företagandet. Fullständiga stipendieregler och ansökan finns på svedea.se/smaforetagarstipendiet.
Ekonomi | Sverige
Örebronyheter
Källa Svedea
Latest News
-
Kortet utan spärrar
Majblommans innovation för fri kollektivtrafik till barn och ungdomar, här...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Trump lockar unga svenskar till USA
Donald Trump väcker blandade känslor bland svenskarna. En ny undersökning...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Skillnader mellan inrikes och utrikes födda ska mätas
För att förbättra möjligheterna till uppföljning av regeringens integrationspolitik, har...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Internationella rödakorskommittén (ICRC) underlättar frigivningen av tre gisslan och 90 fångar
Internationella rödakorskommittén (ICRC) underlättade frigivningen och överföringen av tre gisslan...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
BIK Karlskoga utökade i tabellen
Med sju raka vinster i ryggen kom BIK Karlskoga till...
- Posted januari 20, 2025
- 0
-
Rock & Blues på Clarion Hotel Örebro
Nu är det dags för årets första Rock & Blues...
- Posted januari 20, 2025
- 0
-
Minnet av Förintelsen i fokus
År 2025 har det gått 80 år sedan Auschwitz-Birkenau befriades....
- Posted januari 20, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login