- 15 416 barn plockade skräp under våren
- Aktiviteter under sommarlovet i Degerfors
- Örebro Universitetssjukhus går samman för framtidens vård
- Försvunnen man hittad
- Granskning av hemtjänst och hemsjukvård visar på brister
- Semesterperioder på vuxenutbildningen i Hällefors
- Ojämlik tillgång till företagshälsovård i Sverige
- ”Trygga hem – utan våld” tar vid när Operation Beta avslutas
- Årets betygsresultat för elever i årskurs 9 i Örebro kommuns skolor
- Ta ansvar i midsommartrafiken
Askersunds kommun överklagar avslag

Askersunds kommun överklagar avslag om kamerabevakning på Sjöängen, man har överklagat Kammarrättens dom om att inte tillåta kamerabevakning på Sjöängen till Högsta förvaltningsdomstolen. Kommunen vill använda kamerabevakningen till att förebygga och stävja brottslighet, samt öka tryggheten.
Kommunen lämnade in en ansökan om kamerabevakning på Sjöängen redan i juli 2020 till Datainspektionen (numera Integritetsskyddsmyndigheten) och fick då avslag. Det beslutet ändrades av Förvaltningsrätten, vars dom i slutet av november i år i sin tur ändrades av Kammarrätten, som beslutade enligt DI:s ursprungliga bedömning. Nu söker kommunen alltså prövningstillstånd hos Högsta förvaltningsdomstolen och yrkar på att domen i Förvaltningsrätten fastställs.
– När vi först lämnade in ansökan om kamerabevakning för 2,5 år sedan var det på grund av skadegörelse och vandalisering i huset. Att vi är i fortsatt behov av kamerabevakning på Sjöängen är skadegörelsen i förra veckan ytterligare exempel på. Den orsakade omfattande vattenskador som påverkade den dagliga driften av verksamheterna i huset, säger Daniel Eriksson, förvaltningschef för kultur, evenemang och fritid samt ansvarig för samordning av verksamheterna i Sjöängen.
Ansökan om att sätta upp kameror för bevakning gäller bland annat i Sjöängens foajé, som är en öppen del av kulturhuset.
– Vi anser att Högsta förvaltningsdomstolen bör ge prövningstillstånd eftersom förutsättningarna för kamerabevakning med ett kulturhus och skola som är belägna i samma byggnad, men i övrigt är åtskilda, inte tidigare har prövats, säger Ken Siewers, kommunjurist på Askersunds kommun.
Högsta förvaltningsdomstolen är den högsta allmänna förvaltningsdomstolen i Sverige och har som huvudregel att endast lämna prövningsdomstol i mål där domstolens avgörande kan bli prejudicerande.
Askersund
Örebronyheter
Källa Askersunds kommun
Related Posts
Latest News
-
15 416 barn plockade skräp under våren
Håll Sverige Rents stora kampanj Skräpplockardagarna är avslutad för i...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Aktiviteter under sommarlovet i Degerfors
Nu finns årets sommarlovsprogram ute på Degerfors kommuns hemsida, där...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Örebro Universitetssjukhus går samman för framtidens vård
I samband med Almedalsveckan lanseras ett historiskt samarbete inom svensk...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Svenska badvatten får bra betyg
94 procent av de 471 svenska EU-baden har utmärkt, bra...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Halv miljard kronor till regionerna för förstärkning av psykiatrin
Regeringen har beslutat att betala ut de 500 miljoner kronor...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Unga vuxna tveksamma till lättnader i bolånetak och amorteringskrav
Regeringen har presenterat sitt förslag på nya bolåneregler, bland annat...
- Posted juni 21, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login