- Hedersam förlust när Örebro HK föll i Scandinavium
- Nominera årets mest framgångsrika idrottare i Örebro län
- Mångmiljonstöd ska lyfta svensk teknikkompetens
- Ny Verkställande Direktör för Norabostäder
- Resultat av trygghetsmätningen i Örebro län
- Kostnadsfri radonmätning i småhus
- Gröda för torra jordar kan mogna snabbare
- BIK Karlskoga vann tredje raka
- Hitta ditt drömyrke på Yrkesmässan
- Forskning visar att träning minskar symptom på adhd hos vuxna
Bättre skyltning ökar säkerheten kring A-traktorer
Ett höjt bötesbelopp för felaktig skyltning är helt rätt när A-traktorerna blir fler.Genrebild
A-traktorer har blivit betydligt vanligare på våra vägar. På fem år har antalet fördubblats, och nu finns över femtiosex tusen registrerade. I dagarna höjs bötesbeloppet för felaktigt monterad Långsamtgående fordonsskylt (LGF-skylt), från femhundra till femtonhundra kronor.
— A-traktorernas popularitet är en av de största förändringarna i trafikmiljön under de senaste åren. Det ställer högre krav på hur de här fordonen sköts, säger Jacob Sidenvall pressekreterare på Riksförbundet M Sverige.
För a-traktorer, och mopedbilar, får köra i max trettio eller fyrtiofem kilometer i timmen. På landsvägar kan det innebära en stor skillnad gentemot övrig trafik. För att ge förvarning om det finns LGF-skylten, den rödorangea triangeln bak på fordon som färdas i som mest 45 km/h. Den är ett av fordonstypens viktigaste kännetecken, då många A-traktorer är ombyggda bilar och har siluetter och lyktor som man är van att se hos bilar i trafiken.
— En väl synlig och ren LGF-skylt är avgörande för att medtrafikanter med högre hastighet skall få en förvarning om att det inte är en bil, utan en a-traktor man kommer i kapp, säger Jacob Sidenvall. — Det är rimligt att bötesbeloppet höjs.
I och med att a-traktorer är ombyggda bilar blir det för många början på ett bilintresse, och ett sätt att uttrycka sin personlighet med anpassade detaljer. Men att till exempel modifiera skyltningen för att smälta bättre in i a-traktorns design är helt feltänkt, vilket kan göra att fler farliga situationer uppstår i trafiken. Ett höjt bötesbelopp understryker det och välkomnas av Riksförbundet M Sverige.
— A-traktorn är en unik möjlighet för svenska ungdomar, och följer man reglerna borde det inte vara något problem att ge dem denna frihet, säger Jacob Sidenvall.
LGF-skylt skall vara
- Typgodkänd enligt ECE-reglemente 69 eller av Vägverket eller Trafiksäkerhetsverket.
- Monterad baktill på fordonet. Skylten skall vara monterad på en höjd av minst 0,6 m och högst 1,8 m över marken mätt från skyltens nedre kant.
- Placerad lodrätt och vinkelrätt mot fordonets längdriktning med en avvikelse på högst 10º.
- Riktad bakåt och ha en av triangelspetsarna uppåt och skyltens yta skall vara väl synlig.
Källa: Trafikverket
Sverige
Örebronyheter
Källa: M Sverige
Related Posts
Latest News
-
Kriserna arbetsplatser måste vara redo för
En ny rapport från Falck, ”Kriser i arbetslivet 2025”, visar...
- Posted november 14, 2025
- 0
-
Sverige bidrar med 600 miljoner kronor till stödpaket
Sverige bidrar med cirka 600 miljoner kronor till det amerikanska...
- Posted november 14, 2025
- 0
-
Hedersam förlust när Örebro HK föll i Scandinavium
Äntligen drog Svenska Hockeyligan igång igen efter landslagsuppehållet, omgång 19...
- Posted november 13, 2025
- 0
-
Bilist körde in i mitträcke på Riksväg 50
En singelolycka har inträffade på riksväg 50 i Axbergshammar, en...
- Posted november 13, 2025
- 0
-
Nominera årets mest framgångsrika idrottare i Örebro län
Förra året hade ett hundratal idrottare från länet kvalificerat sig...
- Posted november 13, 2025
- 0
-
Bilist körde påverkad i centrala Örebro
En bilist är misstänkt för brott i centrala Örebro, där...
- Posted november 13, 2025
- 0
-
Mångmiljonstöd ska lyfta svensk teknikkompetens
Nu står det klart att 93 miljoner kronor, varav 60...
- Posted november 13, 2025
- 0






You must be logged in to post a comment Login