- Åke Ingerman utsedd till ny rektor vid Örebro universitet
- Fler barngrupper för stora i Örebro kommun
- Förskolans dag på Bergknallen i Vedevåg
- Forskare drog fullt hus på Kulturkvarteret
- Jonas F. Ludvigsson tilldelas Solstickepriset 2025
- Mestadels bättre förutsättningar för biologisk mångfald i Örebro läns skogar
- Degerfors bröt en 17 matcher lång förlustsvit
- Lars DK med band till Makeriet
- Välkommen på invigning av Spårparken
- Kamerabevakning med drönare i samband med ÖSK-match
En av tio stillasittande minst nio timmar per dag

En ny Sifo-undersökning från ViktVäktarna, visar att en av tio svenskar sitter still i nio timmar eller mer under dygnets vakentid. Mest stillasittande är unga, tre gånger fler unga spenderar nio timmar eller mer stillasittande jämfört med de äldre.
Den främsta anledningen att inte röra på sig är att man har ett stillasittande arbete.
Enligt en ny Sifo-undersökning gjord på uppdrag av ViktVäktarna sitter var tionde svensk still nio timmar eller mer. Skillnaden är stor mellan åldersgrupperna, tre gånger så många unga i åldersgruppen 16–35 år (13%) är stillasittande i nio timmar eller mer, jämfört med äldre i åldersgruppen 55–79 år (4%). I genomsnitt spenderar 16–35-åringar sex timmar stillasittande varje dag medan snittet för personer i åldern 55-79 är knappt fem timmar.
Undersökningen visar även att det är storstadsborna som är som mest stillasittande. I Stockholm är 11 procent stillasittande i nio timmar eller mer och i Göteborg är det 10 procent. I Malmö sitter hela 17 procent av svenskarna still i nio timmar eller mer. Utanför de tre storstadsregionerna sitter endast åtta procent still lika länge.
Arbetet främsta anledningen
Tre av tio (29%) uppger att den största anledningen till att de inte rör på sig mer är ett stillasittande arbete. Även här syns tydliga skillnader mellan åldersgrupperna: tre av tio (30%) i åldersgruppen 16–35 år uppger ett stillasittande arbete som främsta orsak, jämfört med fyra av tio i åldersgruppen 35–55 år (42%) och endast en av tio (14%) i åldersgruppen 55-79 år. Fler anledningar till stillasittandet är att rörelse under dagen inte prioriteras (13%), följt av att motivation saknas (12%), att tid saknas (9%) och fysiska begränsningar (8%).
– Att vara stillasittande för länge är inte hälsosamt i längden. Resultatet från vår undersökning visar hur viktigt det är att vi motiverar oss till att resa oss upp och röra på oss. Bara att ta en promenad under lunchen och att växla med mellan sittande och stående när vi arbetar kan göra stor skillnad och ge positiva effekter på vårt välbefinnande, säger Karin Nileskog, kostexpert på ViktVäktarna.
Från undersökningen:
….
Hur många timmar om dagen (nattsömn räknas ej) spenderar du stillasittande? Ange det alternativ som stämmer in bäst på dig.
- Mindre än 1 timme: 1%
- 1-2 timmar: 3%
- 2-3 timmar: 10%
- 3-4 timmar: 15%
- 4-5 timmar: 14%
- 5-6 timmar: 14%
- 6-7 timmar: 11%
- 7-8 timmar: 11%
- 8-9 timmar: 8%
- 9 timmar eller mer: 9%
Bas: 1 171
….
Vilken är den främsta anledningen till att du inte rör på dig mer än du gör idag?
- Stillasittande jobb: 29%
- Prioriterar annat: 13%
- Vill inte/saknar motivation: 12%
- Har inte tid: 9%
- Jobbar/pluggar hemma, blir inte av: 8%
- Fysiska begränsningar: 8%
- Orkar inte: 5%
Bas: 1 171
Hälsa | Sverige
Örebronyheter
Källa: ViktVäktarna
Om undersökningen
Undersökningen genomfördes i Kantar Sifos webbpanel under perioden 19–22 januari 2023. Totalt intervjuades 1172 personer i åldern 16–79 år. Av dessa uppger 744 att de får friskvårdsbidrag av sin arbetsgivare. Webbpanelen är riksrepresentativt rekryterad utifrån slumpmässiga urval. Det förekommer ingen självrekrytering i Kantar Sifos webbpanel.
Related Posts
Latest News
-
”Bara bada bastu” kan ge Sverige 368 miljoner i turismintäkter
Om KAJ vinner Eurovision Song Contest i helgen med låten...
- Posted maj 17, 2025
- 0
-
Svensk satsning på ukrainska produkter i svenska butiker
Ett nytt svenskt initiativ för ukrainska produkter på svenska butikshyllor...
- Posted maj 17, 2025
- 0
-
Nu räknas utrotningshotad bjässe
Nu startar en omfattande inventering av bergsgorillor för att se...
- Posted maj 17, 2025
- 0
-
Joakim Medin frisläppt ur turkiskt fängelse
Joakim Medin har släppts fri från turkiskt fängelse och är...
- Posted maj 16, 2025
- 0
-
Åke Ingerman utsedd till ny rektor vid Örebro universitet
Regeringen har beslutat att utse Åke Ingerman till rektor vid...
- Posted maj 16, 2025
- 0
-
Fler barngrupper för stora i Örebro kommun
Över hälften av alla barngrupper i förskolan är större än...
- Posted maj 16, 2025
- 0
-
Bilist krockade med älg på Riksväg 50
En personbil har hamnat i diket utefter Riksväg 50 söder...
- Posted maj 16, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login