Fem medaljer till länet under SM-Veckans lördag

Av på 2 juli, 2017

SM-veckan sommar i Borås andra dag bjöd på solsken och folkfest, under SM-veckan står 293 guldmedaljer står på spel i 50 olika idrotter.

Här är lördagens medaljörer (skateboard och kvinnlig artistisk gymnastik komplettering från fredagens tävlingar):

Skateboard Skateboard Skateboard Skateboard Skateboard Skateboard
Skateboard Rak Slalom Herr BRONS Mikael Hadestrand Gothenburg Slalomskaters Göteborg
Kvinnlig artistisk gymnastik LAG GULD LAG Hammarbygymnasterna Stockholm
Kvinnlig artistisk gymnastik LAG SILVER LAG All Star Gymnastic Gymnastikförening Stockholm
Kvinnlig artistisk gymnastik LAG BRONS LAG Gymnastikföreningen Gymnos Falun
HEMA Sabel GULD Kristofer Stanson Stockholm HEMA Stockholm
HEMA Sabel SILVER Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola Kungshamn
HEMA Sabel BRONS Andreas Isaksson Uppsala Historiska Fäktskola Uppsala
HEMA Svärd och bucklare GULD Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola Kungshamn
HEMA Svärd och bucklare SILVER Kristofer Stanson Stockholm HEMA Stockholm
HEMA Svärd och bucklare BRONS Björn Carlander Stockholm HEMA Stockholm
HEMA Långsvärd – Dam GULD Josefin Bohman Umeå Historiska Fäktskola Umeå
HEMA Långsvärd – Dam SILVER Jenny Sellén Ljungamarkens HEMA Ånge
HEMA Långsvärd – Dam BRONS Anna-Lotta Eriksson Örebro HEMA Örebro
HEMA Rapir och dolk GULD Andreas Isaksson Uppsala Historiska Fäktskola Uppsala
HEMA Rapir och dolk SILVER Björn Carlander Stockholm HEMA Stockholm
HEMA Rapir och dolk BRONS Kristofer Stanson Stockholm HEMA Stockholm
HEMA Långsvärd – Herr GULD Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola Kungshamn
HEMA Långsvärd – Herr SILVER Jesper Christiansen Örebro HEMA Örebro
HEMA Långsvärd – Herr BRONS Thomas Nyzell Uppsala Historiska Fäktskola Uppsala
Kvinnlig artistisk gymnastik Hopp GULD Hilda Martinsdóttir Gymnastikföreningen Atletica Hakenäset
Kvinnlig artistisk gymnastik Hopp SILVER Maja Sandfridsson Tidaholms Gymnastiksällskap Tidaholm
Kvinnlig artistisk gymnastik Hopp BRONS Emma Bergh Västerås Gymnastikförening Västerås
Kvinnlig artistisk gymnastik Barr GULD Marcela Torres All Star Gymnastic Gymnastikföreningen Stockholm
Kvinnlig artistisk gymnastik Barr SILVER Sigrid Risberg Hammarbygymnasterna Stockholm
Kvinnlig artistisk gymnastik Barr BRONS Alva Eriksson Hammarbygymnasterna Stockholm
Kvinnlig artistisk gymnastik Bom GULD Marcela Torres All Star Gymnastic Gymnastikföreningen Stockholm
Kvinnlig artistisk gymnastik Bom SILVER Lilia Meisel Göteborgs Turnförening Göteborg
Kvinnlig artistisk gymnastik Bom BRONS Sofia Malmgren Hammarbygymnasterna Stockholm
Kvinnlig artistisk gymnastik Fristående GULD Sigrid Risberg Hammarbygymnasterna Stockholm
Kvinnlig artistisk gymnastik Fristående SILVER Agnes Åkerman Hammarbygymnasterna Stockholm
Kvinnlig artistisk gymnastik Fristående BRONS Marcela Torres All Star Gymnastic Gymnastikföreningen Stockholm
Streetbasket (3×3) 3*3 Herrar GULD LAG Team BeOne Sthlm Stockholm
Streetbasket (3×3) 3*3 Herrar SILVER LAG 2Win Stockholm
Streetbasket (3×3) 3*3 Damer GULD LAG Team Göran Sätila
Streetbasket (3×3) 3*3 Damer SILVER LAG Ambassadors Blandning inom
Fridykning DAM- Dynamisk Apnea utan fenor GULD Sofia Tapani Juniordykarna Göteborg Göteborg
Fridykning DAM- Dynamisk Apnea utan fenor SILVER Emma Åkerrén UDK Tumlaren Uppsala
Fridykning DAM- Dynamisk Apnea utan fenor BRONS Nicole Edensbo Juniordykarna Göteborg Göteborg
Fridykning Herr- Dynamisk Apnea utan fenor GULD Valdemar Karlsson Juniordykarna Göteborg Göteborg
Fridykning Herr- Dynamisk Apnea utan fenor SILVER Hans Fogelberg Juniordykarna Göteborg Göteborg
Fridykning Herr- Dynamisk Apnea utan fenor BRONS Anders Lundberg Juniordykarna Göteborg Göteborg
Flaggfotboll LAG GULD LAG Uppsala 86ers Uppsala
Flaggfotboll LAG SILVER LAG Eskilstuna Sharks Eskilstuna
Flaggfotboll LAG BRONS LAG Ale Brewers Ale
Dragkamp Damer 540 kg GULD LAG Brunnsbergs IF lag 1 Älvdalen
Dragkamp Damer 540 kg SILVER LAG Stenungsunds DK Stenungsund
Dragkamp Damer 540 kg BRONS LAG Löftadalens DK Frillesås
Dragkamp Herrar 640 kg GULD LAG Brunnsbergs IF Älvdalen
Dragkamp Herrar 640 kg SILVER LAG Wallby DK Grillby
Dragkamp Herrar 640 kg BRONS LAG Löftadalens DK Frillesås
Simning 200m Ryggsim Damer GULD Michelle Coleman Spårvägen Simförening Vällingby
Simning 200m Ryggsim Damer SILVER Miranda Arvidsson Kalmar Simsällskap Kalmar
Simning 200m Ryggsim Damer BRONS Anna Miram Väsby Simsällskap Väsby
Simning 400m Medley Herrar GULD Adam Paulsson Simklubben Elfsborg Borås
Simning 400m Medley Herrar SILVER William Lulek Simklubben Neptun Stockholm
Simning 400m Medley Herrar BRONS Samuel Törnqvist Täby Sim Täby
Simning 50m Bröstsim Damer GULD Jennie Johansson Simklubben Neptun Stockholm
Simning 50m Bröstsim Damer SILVER Sophie Hansson Helsingborgs Simsällskap Helsingborgs
Simning 50m Bröstsim Damer BRONS Jessica Eriksson Uddevalla Sim Uddevalla
Simning 100m Ryggsim Herrar Para GULD Tobias Klasson Säffle Simsällskap Säffle
Simning 100m Ryggsim Herrar Para SILVER Sebastian Karlsson Karlskrona Simsällskap Karlskrona
Simning 100m Ryggsim Herrar Para BRONS Jesper Andersson Deje Simsällskap Deje
Simning 100m Ryggsim Herrar GULD Simon Sjödin Simklubben Neptun Stockholm
Simning 100m Ryggsim Herrar SILVER Petter Fredriksson Malmö Kappsimningsklubb Malmö
Simning 100m Ryggsim Herrar BRONS Mattias Carlsson Malmö Kappsimningsklubb Malmö
Simning 100m Fjärilsim Damer GULD Sarah Sjöström Södertörns Simsällskap Vårby
Simning 100m Fjärilsim Damer SILVER Louise Hansson Helsingborgs Simsällskap Helsingborgs
Simning 100m Fjärilsim Damer BRONS Ida Lindborg Malmö Kappsimningsklubb Malmö
Simning 50m Fjärilsim Herrar Para GULD Mikael Fredriksson Göteborg Sim Göteborg
Simning 50m Fjärilsim Herrar Para SILVER Andreas Nordh Osby Simsällskap Osby
Simning 50m Fjärilsim Herrar Para BRONS Sebastian Karlsson Karlskrona Simsällskap Karlskrona
Simning 50m Fjärilsim Herrar GULD Jesper Björk Helsingborgs Simsällskap Helsingborgs
Simning 50m Fjärilsim Herrar SILVER Christoffer Carlsen Helsingborgs Simsällskap Helsingborgs
Simning 50m Fjärilsim Herrar BRONS Jesper Jonsson Södertörns Simsällskap Vårby
Simning 800m Frisim Damer GULD Hanna Eriksson Jönköpings Simsällskap Jönköping
Simning 800m Frisim Damer SILVER Emma Sundstedt Spårvägen Simförening Vällingby
Simning 800m Frisim Damer BRONS Erica Dahlgren Simklubben S 02 Göteborg
Simning 4x200m Frisim Herrar Sr GULD Helsingborgs S Helsingborgs Simsällskap Helsingborgs
Simning 4x200m Frisim Herrar Sr SILVER Jönköpings SS Jönköpings Simsällskap Jönköping
Simning 4x200m Frisim Herrar Sr BRONS SK Neptun Simklubben Neptun Stockholm
Superenduro HERR GULD Andreas Linusson Kinna MK Kinna
Superenduro HERR SILVER Joakim Ljunggren Karlskoga EK Karlskoga
Superenduro HERR BRONS Adam Broström Karlskoga EK Karlskoga
Olympisk skeet (lerduveskytte) DAM GULD Nathalie Larsson Dannemora Jaktskytteklubb Österbybruk
Olympisk skeet (lerduveskytte) DAM SILVER Therese Lundqvist Uppsala Jaktskytteklubb Uppsala
Olympisk skeet (lerduveskytte) DAM BRONS Victoria Larsson Dannemora Jaktskytteklubb Österbybruk
Orienteringsskytte Sprint D21 GULD Tove Brattgård T2 IF Falun
Orienteringsskytte Sprint D21 SILVER Cajsa Grape Dalregementets IF Falun
Orienteringsskytte Sprint D21 BRONS Frida Wallström Göteborg-Majorna OK Göteborg
Orienteringsskytte Sprint H21 GULD Johan Eklöv Tumba-Mälarhöjden OK Stockholm
Orienteringsskytte Sprint H21 SILVER Gustav Hindér Östra Almby FK Örebro
Orienteringsskytte Sprint H21 BRONS Robert Pettersson IF Thor Uppsala
Tyngdlyftning Damer 63 kg GULD Angelica Roos
Mossebergs AK
Göteborg
Tyngdlyftning Damer 63 kg SILVER Jenny Adolfsson, Sundbybergs TK Sundbyberg
Tyngdlyftning Damer 63 kg BRONS Cornelia Herlin Samie, Mariestads AIF Mariestad
Tyngdlyftning Damer 69 kg GULD Patricia Strenius Vega AK Handen
Tyngdlyftning Damer 69 kg SILVER Erika Green Mossebergs AK Göteborg
Tyngdlyftning Damer 69 kg BRONS Anna Fomina Mariestads AIF Mariestad
Tyngdlyftning *Herrar 69 kg GULD Daniel Falk Mossebergs AK Göteborg
Tyngdlyftning *Herrar 69 kg SILVER Patrick Truong, Sundbybergs TK Sundbyberg
Tyngdlyftning *Herrar 69 kg BRONS Jonas Ruthberg Öjeby AK Piteå
Tyngdlyftning Herrar 77 kg GULD Erik Jonsson, Stockholms AK (266) Stockholm
Tyngdlyftning Herrar 77 kg SILVER Victor Ahlm, HAK Greppet Helsingborgs
Tyngdlyftning Herrar 77 kg BRONS Robin Åkesäter TLK Lidköping Lidköping
Tyngdlyftning Herrar 85 kg GULD Fallman Sebastian Nordic AK Stockholm
Tyngdlyftning Herrar 85 kg SILVER Domthaisong Lee Vilhelmina TK Vilhelmina
Tyngdlyftning Herrar 85 kg BRONS Johansson Oskar Fyshuset Stockholm
Skateboard Rak Slalom Dam GULD Mikaela Andersson Gothenburg Slalom Skaters Göteborg
Skateboard Rak Slalom Dam SILVER Carmen Walker Gothenburg Slalom Skaters Göteborg
Skateboard Rak Slalom Dam BRONS Sussi Eriksson Subsurfers Högdalen IF/Highvalley Stockholm
Skateboard Specialslalom Herr GULD Viking Hadestrand Gothenburg Slalom Skaters Göteborg
Skateboard Specialslalom Herr SILVER Viktor Hadestrand Gothenburg Slalom Skaters Göteborg
Skateboard Specialslalom Herr BRONS Mika Hadestrand Gothenburg Slalom Skaters Göteborg
Skateboard Specialslalom Dam GULD Therese Redman Subsurfers Högdalen IF/Highvalley Stockholm
Skateboard Specialslalom Dam SILVER Carmen Walker Gothenburg Slalom Skaters Göteborg
Skateboard Specialslalom Dam BRONS Mikaela Andersson Gothenburg Slalom Skaters Göteborg

Sport | SM-Veckan 2017
Örebronyheter

Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in