- Melvin Fernström är Årets Rookie i SHL 2024/25
- KIF Örebro kämpade tappert i vinden
- ÖSK Damer föll i slut minutrarna
- Villapriserna i Örebro län stiger
- Kolbjörn Kindströmer tog emot skogsbrukets finaste utmärkelse av Prins Carl-Philip
- Mingel – *Makeriet* Lördag 17 Maj
- Örebro SK förlorade igen
- Sommarens bästa anledning till att resa med Länstrafiken
- Örebro kommuns arbete fortsätter efter våldsdådet 4 februari 2025
- Lindesbergs kommunfullmäktige beslutade att inte bevilja socialnämnden ansvarsfrihet
Lokalt | Klart med generalentreprenör för H-huset

Region Örebro län fortsätter satsningen på framtidens sjukvård. Generalentreprenör för det nya H-huset vid Universitetssjukhuset Örebro blir byggföretaget NCC Construction. Kontraktet mellan de båda parterna, som nu har skrivits under, innebär att NCC Construction påbörjar den första fasen av det som kommer att bli det nya H-huset vid Universitetssjukhuset Örebro. Beräknad driftsstart är år 2020.
H-huset kommer att innehålla delar av den högspecialiserade vården och ersätta lokaler vid Universitetssjukhuset Örebro som för framtiden inte är ändamålsenliga. Den nya sjukhusbyggnaden har höga miljöambitioner, Miljöbyggnad guld, och siktet är inställt på förbättrad vårdmiljö för patienter och personal.
Region Örebro läns stora framtidssatsning för länsborna
– Vi bygger H-huset för framtidens vård. Satsningen ska ge oss goda förutsättningar att även i framtiden kunna utveckla såväl den högspecialiserade sjukvården som bassjukvården i Region Örebro län, säger Marie-Louise Forsberg Fransson (S), regionstyrelsens ordförande. Satsningen betyder också att länets invånare kan känna sig trygga med att vi ska fortsätta att bedriva en utvecklingsinriktad vård i Region Örebro län. H-huset kommer att bli ett stort och betydande byggprojekt som under flera år kommer att erbjuda många arbetstillfällen i vår region.
Tidplan H-huset
Förberedelsearbetet för H-huset har pågått under en längre tid. Just nu flyttas Södra Grev Rosengatan för att ge plats för den nya byggnaden. Det första spadtaget är planerat till hösten 2016 och år 2020 är det dags för inflyttning.
– H-huset kommer att erbjuda dagens och framtidens invånare i Region Örebro län med omnejd högspecialiserad vård med goda förutsättningar, säger regiondirektör Rickard Simonsson.
Partnering
Projektet genomförs som en generalentreprenad med utökad samverkan, så kallad partnering. Det är en strukturerad samarbetsform där byggherre, konsulter och entreprenörer gemensamt löser en bygguppgift. Metoden baseras på ett öppet, transparent och förtroendefullt samarbete där parternas kunskaper kompletterar varandra genom projektets alla skeden.
– Vi är så stolta över att ha fått uppdraget och förtroendet att samarbeta med Region Örebro län i att skapa det nya Högspecialitetshuset. Eftersom vi jobbar i projektformen partnering får sjukhusbygget redan i planeringsstadiet nytta av vår långa erfarenhet av att bygga sjukhus, säger Gustav Falkenström, affärschef på NCC Construction Sverige.
Lokalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Melvin Fernström är Årets Rookie i SHL 2024/25
Melvin Fernström hade en häftig utveckling under den gångna säsongen,...
- Posted maj 18, 2025
- 0
-
KIF Örebro kämpade tappert i vinden
KIF Örebro tog sig an Eskilstuna borta på ett vindpinat...
- Posted maj 18, 2025
- 0
-
ÖSK Damer föll i slut minutrarna
Under söndagen tog ÖSK Damer emot Jitex BK hemma på...
- Posted maj 18, 2025
- 0
-
Villapriserna i Örebro län stiger
De senaste tre månaderna har bostadsrättspriserna i Örebro län sjunkit...
- Posted maj 18, 2025
- 0
-
Kolbjörn Kindströmer tog emot skogsbrukets finaste utmärkelse av Prins Carl-Philip
Kolbjörn Kindströmer, verksamhetsledare och ordförande i branschorganisationen Skogsentreprenörerna, fick ta...
- Posted maj 18, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 17 Maj
*Makeriet* 2025.05.17 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted maj 18, 2025
- 0
-
Oro i världen men många unga ser ljust på sin framtid
Klimatkris, krig, ekonomisk oro och psykisk ohälsa, det är lätt...
- Posted maj 18, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login