- KIF Örebro kämpade tappert i vinden
- ÖSK Damer föll i slut minutrarna
- Villapriserna i Örebro län stiger
- Kolbjörn Kindströmer tog emot skogsbrukets finaste utmärkelse av Prins Carl-Philip
- Mingel – *Makeriet* Lördag 17 Maj
- Örebro SK förlorade igen
- Sommarens bästa anledning till att resa med Länstrafiken
- Örebro kommuns arbete fortsätter efter våldsdådet 4 februari 2025
- Lindesbergs kommunfullmäktige beslutade att inte bevilja socialnämnden ansvarsfrihet
- Starka demokratiska skäl att indexera bidrag
Mattias Risbergs Mining får stöd från Kulturrådet

Bild: LindeKultur
Kulturrådet har fördelat 39,5 miljoner kronor till 221 musikarrangörer och 15,9 miljoner till 188 musikgrupper – däribland Mattias Risbergs Mining som har fått 70.000 kronor i verksamhetsbidrag till fria musikgrupper.
– Glädjande att få bidraget – det visar att Mining etablerat sig som en av de mer betydande akterna i landet, förklarar Mattias Risberg.
Kulturrådets verksamhetsbidrag till fria musikgrupper ska öka tillgången till ett varierat musikutbud av hög kvalitet i Sverige och möjliggöra internationella kulturutbyten för svenska musikgrupper.
– Ett stort antal av de fria grupperna ser 2023 som året då verksamheten tar fart igen efter pandemin. En utmaning i nuläget är att hitta scener att spela på. En annan för nästa år är höjda kostnader i alla led, plus att publikbeteendet ser ut att ha förändrats, säger Karl Tiderman, handläggare på Kulturrådet i ett pressmeddelande.
Av de 188 grupper som får bidrag är 45 procent baserade i Stockholms län, 26 procent i Västra Götalands län, 13 procent i Skåne län, 7 procent i de fyra nordligaste länen och 9 procent i övriga landet.
En av de 188 fri musikgrupperna är Mattias Risbergs Mining som har fått 70.000 kronor i verksamhetsbidrag:
– Stödet går till utgifter som en ensemble har, man kan se det som en krockkudde ungefär. Ibland har inte konsertarrangörer råd att betala exempelvis resor och/eller logi, då möjliggör ett verksamhetsbidrag att man ändå kan genomföra konserten. Pengarna kan också gå till repetitionsdagar, hyra av instrument eller lokaler etcetera. Ett stöd på 70.000 kronor är ingen jättesumma om man som i detta fallet slår ut det på tiotalet personer – men ändå väldigt viktigt. Och naturligtvis glädjande att få det, det visar att ”Mining” under de fyra åren vi hållit på etablerat sig som en av de mer betydande akterna i landet, förklarar Mattias Risberg i ett mail till LindeKultur.
Kultur | Örebro län
Örebronyheter
Källa LindeKultur
Related Posts
Latest News
-
KIF Örebro kämpade tappert i vinden
KIF Örebro tog sig an Eskilstuna borta på ett vindpinat...
- Posted maj 18, 2025
- 0
-
ÖSK Damer föll i slut minutrarna
Under söndagen tog ÖSK Damer emot Jitex BK hemma på...
- Posted maj 18, 2025
- 0
-
Villapriserna i Örebro län stiger
De senaste tre månaderna har bostadsrättspriserna i Örebro län sjunkit...
- Posted maj 18, 2025
- 0
-
Kolbjörn Kindströmer tog emot skogsbrukets finaste utmärkelse av Prins Carl-Philip
Kolbjörn Kindströmer, verksamhetsledare och ordförande i branschorganisationen Skogsentreprenörerna, fick ta...
- Posted maj 18, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 17 Maj
*Makeriet* 2025.05.17 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted maj 18, 2025
- 0
-
Oro i världen men många unga ser ljust på sin framtid
Klimatkris, krig, ekonomisk oro och psykisk ohälsa, det är lätt...
- Posted maj 18, 2025
- 0
-
Kvinnors sociala liv begränsas av magbesvär
Var fjärde kvinna (23 procent) har magbesvär som stör vardagen....
- Posted maj 18, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login