- BIK Karlskoga föll tungt mot AIK
- Dags att prisa vinnaren i arkitekttävlingen för ny cafépaviljong i Stadsparken
- Hoppets dag i Hästhagen Örebro
- Så kan studenter få budgeten att räcka längre
- Så mycket ökade Örebro läns näringsliv i augusti
- Nu söker Veteranpoolen i Örebro 50 nya veteraner
- Villapriserna i Örebro län stiger tredje mest i landet
- Barnens dag är tillbaka – över 50 gratis aktiviteter i Örebro city
- Nio av tio lägenheter i miljonprogrammet har inte genomgått någon större renovering
- Från asbest till PFAS – ny utställning berättar arbets- och miljömedicinens historia
NTI Gymnasiets elever gör en insats för barn utan dator
För andra året i rad restaurerar elever på NTI gymnasiet i Örebro gamla datorer i samverkan med organisationen Barnens dator.Fotograf: Samuel Sundell,
Genom ett samarbete mellan NTI Gymnasiet i Örebro, organisationen Barnens dator och lokala företag kan fler barn få tillgång till en fungerande dator. Denna vecka restaurerar elever i årskurs 1 på gymnasieskolans el- och energiprogram datorer på skolan.
Samarbetet mellan gymnasieskolan i Örebro och Barnens dator inleddes förra året. Målsättningen är att barn som tidigare stått utan en egen dator ska kunna inkluderas och utvecklas både socialt och kunskapsmässigt.
Under veckan reparerar eleverna i årskurs 1 på El- och energiprogrammet datorer som kan skänkas till barn utomlands och i Sverige där familjen inte har möjlighet att skaffa sig en egen dator.
165 datorer restaureras under veckan
På NTI Gymnasiet finns nu närmare 165 datorer av olika sorter och modeller, skänkta av företag och privatpersoner. Eleverna ska göra datorerna leveransklara under en intensiv vecka. Deras uppgift är bland annat att radera gammalt innehåll på hårddiskar, rengöra dem, funktionstesta minnen, processor, grafikkort och slutligen installera operativsystem.
I år kommer en stor del av datorerna som eleverna i Örebro restaurerat att skickas till Sierra Leone.
Samarbete i “skarp miljö” utvecklar eleverna
Eleverna på skolans el- och energiprogram utbildas i IT, nätverk, datorer och webbutveckling. Under höstterminen har eleverna fått lära sig att arbeta med datorer både teoretiskt och praktiskt och under projektveckan får de visa att deras kunskaper har verklig nytta.
– Att under en vecka fokusera på en gemensam uppgift, med ett för gruppen gemensamt mål, utvecklar förmågor och egenskaper avgörande för livet och arbetslivet. Ömsesidig respekt, konflikthantering, gruppdynamik, ledarskap, självkännedom och mycket annat sätts på prov i en “skarp” miljö, säger Andreas Holm.
Organisationen Barnens dator fick priset Årets hållbarhetshjälte 2022 på Svenska hjältar-galan. Läs mer om deras arbete på https://www.barnensdator.se/.
Örebro
Örebronyheter
Källa: AcadeMedia
Related Posts
Latest News
-
Mer än hälften känner inte igen en giftsvamp
Drygt hälften av befolkningen vet inte hur man känner igen...
- Posted september 10, 2026
- 0
-
Nationell strategi för rehabilitering och habilitering lanseras
Regeringen har beslutat om en nationell strategi för rehabilitering och...
- Posted september 10, 2026
- 0
-
Politikerna tävlar om plånboken – men hushållen bråkar om vardagspusslet
En majoritet tror inte att människor med mycket pengar generellt...
- Posted september 10, 2026
- 0
-
Psykologens tips inför ”skilsmässomånaden”
Middagsplanering och matlagning får mer än hälften av svenskarna att...
- Posted september 10, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted september 10, 2026
- 0
-
Försvarsministern deltar i rymdtoppmöte i Paris
Idag torsdag 2026 10 september deltar försvarsminister Pål Jonson i...
- Posted september 10, 2026
- 0
-
Projekt ska rädda tusentals barn i Haiti från kriminella gäng
I september 2026 startar UNICEF och Amnesty International ett nytt...
- Posted september 10, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login