- Örebro SK åkte på sin fjärde raka förlust
- Hållbar utveckling i fokus när ny översiktsplan antas
- Vräkningsförebyggare erbjuder stöd för att hjälpa invånare
- Lindesberg är en del av OpenArt Links 2026
- Oxelgården i Fjugesta byggs ut
- Nu kan man chatta med Lotsen i Nora
- Nu kan man anmäla sig till Örebro läns energi- och klimatdag 2026
- Ökat fokus mot kriminella individer i Örebro
- Pojkar saknar kunskap om HPV-vaccination
- Mats från Degerfors vann en kvarts miljon på Triss i tv
Sökandet efter den medeltida kungsgården i Nora fortsätter
Örebro läns museum kommer i början av maj att genomföra en så kallad georadarundersökning av några markavsnitt i Husby, vid Norasjön.Foto: Astacus
Örebro läns museum kommer i början av maj att genomföra en så kallad georadarundersökning av några markavsnitt i Husby, vid Norasjön. Undersökningen är en del i museets arbete med att söka efter en möjlig kungsgård, från tidig medeltid som man tror kan ha legat på platsen.
Under hösten 2023 genomförde länsmuseet ett metallsökningsprojekt på platsen, tillsammans med Sveriges Metallsökarförening med stöd av Allan Wetterholms stiftelse. Metalldetekteringen gav inte några tidigmedeltida fynd men däremot två silvermynt och del av ett dräktspänne från vikingatid, vilket gör platsen intressant för vidare undersökningar.
Med georadar kan man se lämningar under markytan utan att gräva, och sådant som inte hittas med metalldetektorer. Det kan till exempel vara byggnadsstrukturer, diken, rännor eller brunnar. Man kan också undersöka mycket större områden än vid utgrävningar.
Efter att maskinen körts i fält analyseras resultatet med en särskild programvara, som visar de strukturer som framträtt i marken. Att förstå det som visas kräver många års erfarenhet och Pär Karlsson från georadarföretaget Astacus, som länsmuseet har anlitat för denna undersökning, har 10 000 timmars erfarenhet av arbete med georadar.
– Jag tycker att projektet är jättespännande. Att försöka förstå den tidiga, extensiva järnframställningen och hur den har påverkat landskapet, är förvånansvärt outforskat, säger Pär.
Örebro läns museum har beställt en genomsökning av 50 000 kvm, vilket med svenska mått mätt, är en jättestor undersökning. Topp 5 i Sverige! Nyckeln till framgång med georadar är att välja sökområdena strategiskt.
– Arkeologins ständiga dilemma är att man kan lyckas missa allt, även om man har massor av provschakt. Men med georadar kan man jobba med helt andra ytor, och då ökar också chansen att hitta rätt. Har man tur så prickar man precis det man är intresserad av.
Resultatet av undersökningen beräknas vara klart under sommaren och då får vi veta vad marken i Husby döljer.
Kultur | Nora
Örebronyheter
Källa: Örebro läns museum
Related Posts
Latest News
-
Örebro SK åkte på sin fjärde raka förlust
Örebro SK tog emot absoluta jumbolaget GIF Sundsvall i den...
- Posted juni 10, 2026
- 0
-
Hållbar utveckling i fokus när ny översiktsplan antas
Den 9 juni antog kommunfullmäktige en ny översiktsplan för Örebro...
- Posted juni 10, 2026
- 0
-
Vräkningsförebyggare erbjuder stöd för att hjälpa invånare
Har man svårt att få ekonomin att gå ihop, oroar...
- Posted juni 10, 2026
- 0
-
Lindesberg är en del av OpenArt Links 2026
I sommar tar samtidskonsten plats i Lindesberg. Som en av...
- Posted juni 10, 2026
- 0
-
Oxelgården i Fjugesta byggs ut
Lekebergs kommuns kommunstyrelse, har fattat beslut om att bygga ut...
- Posted juni 10, 2026
- 0
-
Nu kan man chatta med Lotsen i Nora
Har du frågor om stöd, hjälp eller socialtjänstens verksamheter? Nu...
- Posted juni 10, 2026
- 0
-
Nu kan man anmäla sig till Örebro läns energi- och klimatdag 2026
Anmälan är nu öppen till årets upplaga av Örebro läns...
- Posted juni 10, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login