- BIK Karlskoga tog klar seger
- Nu blir det enklare att se resultat från livsmedelskontroller
- Sju nya forskningsprojekt ska utveckla förskolor och skolor i Örebroregionen
- Gör skillnad för barn och unga bli Senior i skolan
- Det finns godhjärtade kristdemokrater
- Svårare komma tillbaka vid stressrelaterad sjukskrivning
- Allt för odlingssäsongen finns på Rusta
- Rickard Axdorff ny generalsekreterare för Branschföreningen Svensk Torv
- Åklagare väcker talan efter dödsolycka på företag i Örebro
- Nya svar om psykotisk depression
Svenska elitidrottare blir utan pension
Arkivbild
Många elitidrottare lever på inkomster under existensminimum och saknar det skyddsnät som arbetstagare har, som exempelvis pensionssystem och socialförsäkring. Förutsättningarna måste förbättras.
– En elitidrottssatsning i dag är ett stort risktagande. För de som är beredda att ta chansen väntar ekonomiskt tuffa år där de i många fall är beroende av familj och vänner. Det innebär dessutom en otrygg framtid. Stödet till svensk elitidrott behöver förstärkas genom ökade medel och att förutsättningarna för svenska elitidrottare förbättras, säger Anna Iwarsson, tillförordnad ordförande Riksidrottsförbundet.
Just nu ser regeringen över hur skydd kan förbättras för de grupper som idag hamnar utanför trygghetssystem såsom socialförsäkring och pension.
– Förslagen i sig är bra. Men problemet är att man missat de elitidrottare som inte har anställning utan lever på exempelvis stipendier. På samma sätt som kulturarbetare som lyfts i utredningen står också många elitidrottare utanför trygghetssystemet. Det får stora konsekvenser för enskilda elitidrottare och för Sveriges möjligheter att nå internationella framgångar. Att vara mitt i en elitkarriär och representera Sverige är oerhört prövande och att då samtidigt stå utanför möjligheter till pension och andra trygghetssystem är oacceptabelt. Förslaget behöver inkludera denna grupp av elitidrottare, säger Anna Iwarsson.
Jonna Malmgren, som har två EM-guld i bagaget som brottare, satsar just nu för fullt mot OS i Paris i sommar. Hon lever på 9 000 kronor i månaden som är stipendium från Sveriges Olympiska Kommitté. Utan stöd från familj och sambo hade hon aldrig haft möjlighet att satsa på brottningen.
– Vi som är elitidrottare representerar vårt land och jobbar med detta. Det är klart att det hade varit rimligt om vi fick samma rättigheter och möjligheter som andra arbetstagare, säger Jonna Malmgren. (Intervju med Jonna Malmgren nedan)
Riksidrottsförbundet, Sveriges Olympiska Kommitté och Sveriges Paralympiska Kommitté har tillsammans inom ramen för arbetet i projektet Elitidrott 2030 även tidigare belyst behovet av ökat stöd och ökad trygghet för elitidrottare. I dagarna skickar Riksidrottsförbundet in idrottsrörelsens synpunkter på förslagen till förändringar i trygghetssystemet.
Ekonomi
Örebronyheter
Källa: Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga tog klar seger
Under onsdagen åkte BIK Karlskoga till Västerås för att ta...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Bilist körde in i vägräcke på Riksväg 51
En singelolycka inträffade på Riksväg 51 norrgående strax norr om...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Berusad man utgav sig för att vara polis
Man misstänkt för föregivande av allmän ställning i Örebro där...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Kvinna körde påverkad under tidig kväll
Polispatrull stoppade under tidig kväll en bilist i Örebro. Föraren,...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Nu blir det enklare att se resultat från livsmedelskontroller
En ny funktion på orebro.se, gör det enklare att se...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Sju nya forskningsprojekt ska utveckla förskolor och skolor i Örebroregionen
Kan Minecraft lära elever om NO och SO? Det ska...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Man stal i butik under eftermiddagen
Väktare konfronterar en man som misstänktes för ringa stöld i...
- Posted januari 14, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login