- BIK Karlskoga krossade IF Björklöven i sjätte semifinalen
- Tajt och stabilt när Örebro HK enkelt vann mot Leksands IF
- Digitalt dialogmöte om hållbar utveckling i Ramsberg
- Så blir årets studentfirande och avslutningar i Örebro
- Nyckelfonden delar ut 10,1 miljoner till 18 forskargrupper
- Snart börjar årets för bevakning av skogsbränder från luften
- Örebro län hårt drabbat av cykelstölder – näst flest i landet
- Kraftsamling för säkrare mc-trafik
- Sommarens nyheter på Siggebohyttans bergsmansgård
- Svenska e-handeln med läkemedel störst i Norden
Utställning Hommage av Kajsa Källérus

2021 är det 100 år sedan kvinnor fick allmän rösträtt i Sverige, det är några hundra år för lite – men långt före många andra länder.
En av de bidragande orsakerna till att vi kan fira detta jubileum i år är Arts- and Craftsrörelsen. Den startade redan 1850 i England men runt år 1900 nådde den Sverige.
Rörelsen genererade en statushöjning för konsthantverket och gav många kvinnor en möjlighet att försörja sig, frigöra sig och bli mer självständiga.
I Japan inspirerades man av Arts- and Crafts och där kallades rörelsen för The Mingei Movement. Objekten i min utställning har traditionella japanska teskålar som inspirationskälla, dels för att de helt enkelt är så vackra, dels för att uppmärksamma att kvinnlig rösträtt är en alldeles för ung företeelse. Japanska kvinnor fick rösträtt först 1945.
Utställning Hommage av Kajsa Källérus startar Lördag 10 April 2021 Konsthantverkarna i Örebro.
Kultur | Lokalt
Örebronyheter
Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in