- Degerfors IF städade enkelt av IFK Östersund
- Rekordmånga utbytesstudenter väljer Örebro universitet
- Premiär för frustande tolkning av Den gudomliga komedin
- Örebroarna positiva till elbil men pris och räckvidd avgör
- Activate Kopparberg nytt projekt för barn och ungdomar
- Ta del av finsk kultur och språk vid årets familjedag
- Körkortsprovet giltigt i ett år
- Örebro SK vann klart mot Sollentuna
- Örebro HK visade styrka när man besegrade Timrå IK
- Färre arrangemang och mindre ideellt arbete
80 procent av medfödda hjärtfel upptäcks
Allt färre småbarn dör av medfödda hjärtfel, i Örebro län upptäcks 80 procent av alla medfödda hjärtfel innan födseln.Bild: Hjärt-Lungfonden
Antalet barn med medfödda hjärtfel som dött inom sina fem första levnadsår har minskat med 82 procent sedan millennieskiftet, visar statistik från Socialstyrelsen som Hjärt-Lungfonden sammanställt. Att allt fler barn med hjärtfel upptäcks redan under graviditeten är en del av förklaringen.
I Örebro län upptäcktes 80 procent av alla medfödda hjärtfel på barn redan innan de föddes 2025.
— Fler avancerade ingrepp, ständigt utvecklade behandlingar och bättre vård ligger bakom den minskade dödligheten för småbarn. Forskningen gör stor skillnad och det är viktigt att vi fortsätter satsa på den för att fler ska få leva friska genom alla livets faser, säger Kristina Sparreljung, generalsekreterare för Hjärt-Lungfonden.
År 2000 dog 39 barn med medfödda hjärtfel i åldrarna 0–4 år (inom sina fem första levnadsår) i Sverige, år 2010 var siffran 25 barn och 2024 hade det minskat till 7 barn. Räknar man per 100 000 barn, så har dödligheten minskat från 8,4 till 1,3 under samma period.
En del av förklaringen till den positiva utvecklingen är att andelen barn med medfödda hjärtfel som upptäcks redan i fosterstadiet har ökat från 31 till 55 procent i landet de senaste tio åren, enligt statistik från Swedcon.
Detta gäller särskilt de mer komplicerade medfödda hjärtfelen, vilket är en fördel eftersom förlossningarna kan planeras att äga rum i Göteborg eller i Lund, där den barnhjärtkirurgiska vården i landet är placerad. Därmed slipper barnen transporteras akut efter födseln.
I dag överlever de allra flesta barn med medfödda hjärtfel även till vuxen ålder. Men en person med medfött hjärtfel har en ökad risk för att drabbas av hjärt-kärlsjukdom senare i livet, och lever kortare än en genomsnittlig person.
— Det är viktigt att ett hjärtebarn som når vuxen ålder får träffa en specialist på vuxna med medfödda hjärtfel. Många barn med åtgärdade medfödda hjärtfel måste ha fortlöpande kontakt med sjukvården på grund av att det finns en stor risk för komplikationer som bottnar i hjärtfelet. Ibland behövs upprepade behandlingar för att hjärtat ska fungera bra även fortsättningsvis, säger Zacharias Mandalenakis, universitetssjukhusöverläkare och docent i kardiologi vid Göteborgs universitet.
Adult Congenital Heart Disease, ACHD, är en starkt växande patientgrupp som kräver särskilda kunskaper och avvägningar för omhändertagande och behandling.
Hälsa | Örebro/Länet
Örebronyheter
Källa: Hjärt-Lungfonden
Related Posts
Latest News
-
MC och bilist i olycka på Landsväg 244
Trafikolycka på Landsväg 244 vid Nora, SOS-alarm meddelade att det...
- Posted augusti 19, 2026
- 0
-
Degerfors IF städade enkelt av IFK Östersund
Degerfors IF har kommit igång ordentligt och visat upp ett...
- Posted augusti 19, 2026
- 0
-
Cyklist och bilist i kollision på E18
Trafikolycka mellan cyklist och bilist på E18 vid Villingsberg, olyckan...
- Posted augusti 19, 2026
- 0
-
Rekordmånga utbytesstudenter väljer Örebro universitet
Nästan 200 internationella studenter från 27 länder kommer till Örebro...
- Posted augusti 19, 2026
- 0
-
Premiär för frustande tolkning av Den gudomliga komedin
Den 12 september får Den gudomliga komedin premiär på Örebro...
- Posted augusti 19, 2026
- 0
-
Bilist körde påverkad på väster i Örebro
Polis har stoppat en bilist på väster i Örebro där...
- Posted augusti 19, 2026
- 0
-
Örebroarna positiva till elbil men pris och räckvidd avgör
44 procent av invånarna i Örebro län tror att nästa...
- Posted augusti 19, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login