- Försvunnen man i Örebro
- Inte långt till negativt kval för Örebro HK
- Dags för Millencolin Music Prize 2024 och Kulturpriset
- Större fokus på levnadsvanor i primärvården genom ny metod
- ABC – Gruppträff för alla föräldrar med tonåring
- Träffa en bygglovshandläggare i Kopparberg
- BIK Karlskogas segertåg ångar på nu sju raka segrar
- Examendags på Örebro Universitet
- Planerade gatuarbeten som påverkar framkomligheten i Örebro 2025
- En av bodarna lediga i Askerunds hamn
Allt fler barn lär sig crawl och ryggsim som första simsätt
Sommaren är här och många planerar att tillbringa tid i närheten av vatten de närmsta månaderna, men hur ser det egentligen ut med barns simkunnighet i Sverige? Företaget YouGov har på uppdrag av Svensk Simidrott genomfört en undersökning som visar att 63 % av alla barn i åldrarna 4-17 år som är simkunniga. Samtidigt planerar 89 % av barnfamiljerna att vara vid vatten i sommar.
Undersökningen visar alltså att 63 % av barnen i åldern 4–17 år är simkunniga*, enligt föräldrarnas bedömning. Det är en ökning med 1% sedan föregående års undersökning och även en ökning sedan 2019 års undersökning då siffran var 56%.
– För att kunna njuta av alla härliga sommaraktiviteter på ett säkert sätt så är det viktigt att vara vattenvan och att lära sig att simma, säger simkunnighetsansvarige Michelle Asprou Forsberg
Undersökningen visar även att mer än vart tredje barn idag får lär sig simma crawl och ryggsim som första simsätt vilket är en stor skillnad mot undersökningen som gjordes 2016, då 90 % uppgav att bröstsim var barnets första simsätt.
– Vi ser det som väldigt positivt att allt fler barn lära sig crawl och ryggsim som första simsätt. Svensk Simidrott vill att barn ska ges möjlighet att få lära sig simma vid så tidig ålder som möjligt, och då är dessa simsätt de absolut enklaste motoriskt. Trendbrottet att fler nu lär sig crawl/ryggcrawl som första simsätt kommer leda till att fler barn blir simkunniga vid yngre ålder och därmed tryggare kring och i vatten, fortsätter Michelle Asprou Forsberg
Att vara simkunnig är en viktig del även i skolan. Enligt skolans läroplan ska barnen kunna simma 200 meter (varav 50 meter i ryggläge) i årskurs 6, för att eleverna ska få godkänt betyg i ämnet Idrott och hälsa. Enligt enkäten uppger endast 24% att barnen lärt sig simma i skolan, medan hela 51 % av alla barn har lärt sig simma i en simskola.
– Vi är glada över att så många föräldrar förstår värdet i att deras barn blir simkunniga och låter sina barn gå i simskola. Här gör våra 300 föreningar runt om i landet ett bra och viktigt arbete när de årligen undervisar drygt 75 000 barn. Samtidigt skulle vi även önska att fler kommuner låter den lokala simföreningen hjälpa till med simundervisningen i skolan. Vi är experter på att lära barn att simma och jag tror att simkunnigheten skulle öka om våra föreningar fick möjlighet att bedriva simundervisningen med eleverna, menar Michelle Asprou Forsberg.
* Simkunnig anses den som kan falla i vattnet, så att huvudet kommer under vattenytan och som efter att ha tagit sig upp till ytan kan simma 200 meter, varav 50 meter ska vara i ryggläge. Hela provet utförs på djupt vatten.
Undersökningen är genomförd av opinions- och marknadsundersökningsföretaget YouGov. Under perioden 8- 14 Juni 2022 har sammanlagt 1006 intervjuer via internet genomförts med män och kvinnor 18+ år i Sverige.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Svensk Simidrott
Related Posts
Latest News
-
Försvunnen man i Örebro
Försvunnen 83-årig man, Tybble, Örebro, där samtal inkommer om att...
- Posted januari 18, 2025
- 0
-
Inte långt till negativt kval för Örebro HK
Hög beläggning som vanligt i Behrn Arena där även bortastå...
- Posted januari 18, 2025
- 0
-
Dags för Millencolin Music Prize 2024 och Kulturpriset
Prisutdelning för Kulturpriset till Hjalmar Bergmans minne och Millencolin Music...
- Posted januari 18, 2025
- 0
-
Större fokus på levnadsvanor i primärvården genom ny metod
Familjen Kamprads stiftelse har beviljat 4 miljoner till forskning, som...
- Posted januari 18, 2025
- 0
-
ABC – Gruppträff för alla föräldrar med tonåring
Att vara förälder till en tonåring kan vara både spännande...
- Posted januari 18, 2025
- 0
-
Träffa en bygglovshandläggare i Kopparberg
Har du frågor om bygglov? Nu har man som privatperson...
- Posted januari 18, 2025
- 0
-
PRO:s matprisundersökning klar Maxi ICA Stormarknad Kumla i topp
PRO:s prisundersökning 2024 visar att ökningen av matpriserna har stabiliserat...
- Posted januari 18, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login