- En dålig dag för Marcus Ericsson
- Viktig hemvinst för Örebro SK
- Örebro Teater släpper spelåret 2024–2025
- Stora skillnader i ärftlighet för våra vanligaste ryggsjukdomar
- Brand på Restalundsvägen 20 i Örebro (Uppdatering)
- Corem hyr ut till gymkedjan Member 24 i Örebro Entré
- Mingel – *Makeriet* Lördag 27 April 2024
- Johan Pehrson besöker Degerfors
- Nattens händelser från polisen
- KIF Örebro förlorade tredje raka matchen
Guld och brons till Kumla Aquabike Klubb under lördagen
På SM-veckans näst sista dag korades svenska mästare i aquabike, rullskidor, bangolf, frisbee, simning skateboard och cricket.
….
Under lördagen kunde Kumla kamma hem två medaljer i sporten Aquabike:
Aquabike – Ski GP3 – Guld – Albin Oscarsson – Kumla Aquabike Klubb.
Aquabike – Ski GP3 – Brons – Eric Jacobsson – Kumla Aquabike Klubb.
….
Här är hela listan på lördagens medaljer:
Frisbee SCF | Open | guld | Edvin Almqvist | Linköpings Unika Frisbee Sällskap | Östergötlands län | |
Frisbee SCF | Open | silver | Fredrik Bodell | Linköpings Unika Frisbee Sällskap | Östergötlands län | |
Frisbee SCF | Open | brons | Anders Johnsson | Linköpings Unika Frisbee Sällskap | Östergötlands län | |
Frisbee Alround | Open | guld | Fredrik Bodell | Linköpings Unika Frisbee Sällskap | Östergötlands län | |
Frisbee Alround | Open | silver | Stefan Karlsson | Linköpings Unika Frisbee Sällskap | Östergötlands län | |
Frisbee Alround | Open | brons | Thomas Palmér | Linköpings Unika Frisbee Sällskap | Östergötlands län | |
Cricket | Dam | guld | Alby Zalmi | Stockholms län | ||
Cricket | Dam | silver | Västerås CC | Västmanlands län | ||
Cricket | Herr | guld | Huddiinge Cricket | Stockholms län | ||
Cricket | Herr | silver | Alby Zalmi CF | Stockholms län | ||
Cricket | Herr | brons | Jönköping CA | Jönköpings län | ||
Cricket | Herr | brons | Djurgårdens if | Stockholms län | ||
Rullskidor | Dam Sprint | guld | Moa Hansson | Falun Borlänge SK | Dalarnas län | |
Rullskidor | Dam Sprint | silver | Linn Sömskar | IFK Umeå | Västerbottens län | |
Rullskidor | Dam Sprint | brons | Louise Lindström | Högbo GIF | Gävleborgs län | |
Rullskidor | Herr Sprint | guld | Anton Grahn | IFK Mora SK | Dalarnas län | |
Rullskidor | Herr Sprint | silver | Marcus Grate | IFK Umeå | Västerbottens län | |
Rullskidor | Herr Sprint | brons | George Ersson | Falun Borlänge SK | Dalarnas län | |
Skateboard street | Dam | guld | Vilja Lundmark | Umeå | Västerbottens län | |
Skateboard street | Dam | silver | Svea Paus | Kungsbacka | Hallands län | |
Skateboard street | Dam | brons | Wilma Warfinge | Kungsbacka | Hallands län | |
Skateboard street | Herr | guld | Koffe Kroon | Karlshamn | Blekinge län | |
Skateboard street | Herr | silver | Oscar Anderberg | Malmö | Skåne län | |
Skateboard street | Herr | brons | Calle Öjert | Väsby | Stockholms län | |
Skateboard slalom | Herr | guld | Viking Hadestrand | Gothenburg Slalom Skaters | Västra Götalands län | |
Skateboard slalom | Herr | silver | Viktor Hadestrand | Gothenburg Slalom Skaters | Västra Götalands län | |
Skateboard slalom | Herr | brons | Mikael Hadestrand | Gothenburg Slalom Skaters | Västra Götalands län | |
Simning | 800 Frisim Herrar | guld | Victor Johansson | Jönköpings Simsällskap | Jönköpings län | |
Simning | 800 Frisim Herrar | silver | Axel Gustavsson | Lidingö Simklubb | Stockholms län | |
Simning | 800 Frisim Herrar | brons | Jonatan Eriksson | Stockholms Kappsimningsklubb | Stockholms län | |
Simning | 1500 Frisim Damer | guld | Emma Magnusson | Linköpings Allmänna SS | Östergötlands län | |
Simning | 1500 Frisim Damer | silver | Sofia Bang | Stockholms Kappsimningsklubb | Stockholms län | |
Simning | 1500 Frisim Damer | brons | Felicia Östlund | Skuru Idrottsklubb | Stockholms län | |
Simning | 50 Frisim Herrar Para | guld | Tobias Klasson | Säffle Simsällskap | Värmlands län | |
Simning | 50 Frisim Herrar Para | silver | Elias Alm | Luleå Simsällskap | Norrbottens län | |
Simning | 50 Frisim Herrar Para | brons | Robin Håkansson | Sundsvalls Simsällskap | Västernorrlands län | |
Simning | 50 Frisim Herrar | guld | Elias Persson | Malmö Kappsimningsklubb | Skåne län | |
Simning | 50 Frisim Herrar | silver | Isak Eliasson | Spårvägen Simförening | Stockholms län | |
Simning | 50 Frisim Herrar | brons | Jacob Danielsson | Stockholmspolisens IF Simförening | Stockholms län | |
Simning | 100 Frisim Damer Para | guld | Pernilla Lindberg | Simklubben S02 | Västra Götalands län | |
Simning | 100 Frisim Damer Para | silver | Nicola St. Clair MAitland | Södertälje Simsällsdkap | Stockholms län | |
Simning | 100 Frisim Damer Para | brons | Agnes Kramer | Falkenbergs Simklubb | Hallands län | |
Simning | 100 Frisim Damer | guld | Sofia Åstedt | Simklubben Elfsborg | Västra Götalands län | |
Simning | 100 Frisim Damer | silver | Elvira Mörtstrand | Västerår Simsällskap | Västmanlands län | |
Simning | 100 Frisim Damer | brons | Hanna Bergman | Simklubben Poseidon | Skåne län | |
Simning | 50 Bröstsim Herrar Para | guld | Tobias Klasson | Säffle Simsällskap | Värmlands län | |
Simning | 50 Bröstsim Herrar Para | silver | Andreas Nordh | Osby Simsällskap | Skåne län | |
Simning | 50 Bröstsim Herrar Para | brons | Robin Håkansson | Sundsvalls Simsällskap | Västernorrlands län | |
Simning | 50 Bröstsim Herrar | guld | Emil Hassling | Landskrona Simsällskap | Skåne län | |
Simning | 50 Bröstsim Herrar | silver | Erik Kärh | Solna Sundbyberg SS 04 | Stockholms län | |
Simning | 50 Bröstsim Herrar | brons | Daniel Räisinen | Täby Sim | Stockholms län | |
Simning | 50 Fjärilsim Damer Para | guld | Pernilla Lindberg | Simklubben S02 | Västra Götalands län | |
Simning | 50 Fjärilsim Damer Para | silver | Nicola St. Clair MAitland | Södertälje Simsällsdkap | Stockholms län | |
Simning | 50 Fjärilsim Damer Para | brons | Ida Andersson Wulf | Vellinge-Näsets Simklubb | Skåne län | |
Simning | 50 Fjärilsim Damer | guld | Ida Lilkjeqvist | Helsingborgs Simsällskap | Skåne län | |
Simning | 50 Fjärilsim Damer | silver | Alice Velden | Solna Sundbyberg SS 04 | Stockholms län | |
Simning | 50 Fjärilsim Damer | brons | Edith Jenstedt | Västerås Simsällskap | Västmanlands län | |
Simning | 200 Ryggsim Herrar | guld | William Lulek | Simklubben Neptun | Stockholms län | |
Simning | 200 Ryggsim Herrar | silver | Samuel Törnqvist | Spårvägen Simförening | Stockholms län | |
Simning | 200 Ryggsim Herrar | brons | Gustav Henriksen | Spårvägen Simförening | Stockholms län | |
Simning | 4×100 Medley Mix | guld | Jönköpings Simsällskap | Jönköpings län | ||
Simning | 4×100 Medley Mix | silver | Västerås Simsällskap | Västmanlands län | ||
Simning | 4×100 Medley Mix | brons | Landskrona Simsällskap | Skåne län | ||
Bangolf | Dam Slagspel | guld | Linda Lundberg | Gullbergsbro BGK | Västra Götalands län | |
Bangolf | Dam Slagspel | silver | Julia Sjöberg | Skoghalls BGK | Värmlands län | |
Bangolf | Dam Slagspel | brons | Anneli Niord | Gullbergsbro BGK | Västra Götalands län | |
Bangolf | Herr Slagspel | guld | Rasmus Bergqvist | Skoghalls BGK | Värmlands län | |
Bangolf | Herr Slagspel | silver | Marcus Ljungblad | Skoghalls BGK | Värmlands län | |
Bangolf | Herr Slagspel | brons | Lukas Oja | Skellefteå BGK | Västerbottens län | |
Bangolf | Dam Slagspel Lag | guld | Gullbergsbro BGK | Västra Götalands län | ||
Bangolf | Dam Slagspel Lag | silver | Skoghalls BGK | Värmlands län | ||
Bangolf | Dam Slagspel Lag | brons | Uppsala BGK | Uppsala län | ||
Bangolf | Herr Slagspel Lag | guld | Skoghalls BGK | Värmlands län | ||
Bangolf | Herr Slagspel Lag | silver | Skellefteå BGK Lag 1 | Västerbottens län | ||
Bangolf | Herr Slagspel Lag | brons | Gullbergsbro BGK | Västra Götalands län | ||
Aquabike | Ski GP1 | guld | Felix Helgesson | Jetsport Club Lidköping | Västra Götalands län | |
Aquabike | Ski GP1 | silver | Emma-Nellie Örtendahl | Orust JK | Västra Götalands län | |
Aquabike | Ski GP1 | brons | Sofie Borgström | Orust JK | Västra Götalands län | |
Aquabike | Ski GP3 | guld | Albin Oscarsson | Kumla Aquabike Klubb | Örebro län | |
Aquabike | Ski GP3 | silver | Zander Knutsson | Gävle Jet Racing Club | Gävleborgs län | |
Aquabike | Ski GP3 | brons | Eric Jacobsson | Kumla Aquabike Klubb | Örebro län | |
Aquabike | Runabout GP1 | guld | Samuel Johansson | Orust JK | Västra Götalands län | |
Aquabike | Runabout GP1 | silver | Linus Linberg | Orust JK | Västra Götalands län | |
Aquabike | Runabout GP1 | brons | Johan Johansson | Stenungsunds MS | Västra Götalands län | |
Aquabike | Runabout GP4 | guld | Erik Persson | Gävle Jet Racing Club | Gävleborgs län | |
Aquabike | Runabout GP4 | silver | Frida Persson | Gävle Jet Racing Club | Gävleborgs län | |
Aquabike | Runabout GP4 | brons | Wilmer Svensson Pettersson | Orust JK | Västra Götalands län |
Sport | SM-Veckan 2023 Umeå
Örebronyheter
Källa: RF/SISU
Related Posts
Latest News
-
En dålig dag för Marcus Ericsson
Under söndagskvällen var det dags för Indycar att köra säsongens...
- Posted april 28, 2024
- 0
-
Viktig hemvinst för Örebro SK
Under söndag en var det dags för Örebro SK...
- Posted april 28, 2024
- 0
-
Örebro Teater släpper spelåret 2024–2025
Urpremiär av nytt dokumentärteaterverk när Andreas Boonstra skärskådar källkritikens fall...
- Posted april 28, 2024
- 0
-
Stora skillnader i ärftlighet för våra vanligaste ryggsjukdomar
Operation för spinal stenos eller diskbråck är de vanligaste ryggoperationerna...
- Posted april 28, 2024
- 0
-
Brand på Restalundsvägen 20 i Örebro (Uppdatering)
Det brinner i en snabbmatsrestaurang på Öster i Örebro, närmare...
- Posted april 28, 2024
- 0
-
Bilist i diket efter kollision med lastbil
En trafikolycka mellan bilist och lastbil har inträffat på Riksväg...
- Posted april 28, 2024
- 0
-
Corem hyr ut till gymkedjan Member 24 i Örebro Entré
Nyuppförda Örebro Entré får tillskott i form av Member 24,...
- Posted april 28, 2024
- 0
You must be logged in to post a comment Login