- Årets betygsresultat för elever i årskurs 9 i Örebro kommuns skolor
- Ta ansvar i midsommartrafiken
- Burbage Maskin AB Årets Företagare i Askersunds kommun 2025
- Ljusnarsbergs kommun tecknar partneravtal med Samarkand2015 för att stärka näringslivet
- ”Trygga hem – utan våld” tar vid när Operation Beta avslutas
- Testa något nytt ta båten till badplatsen
- ÖrebroBostäder säljer fastigheten Tunnbindaren 18
- Terapidjur skapar glädje och trygghet på Karlskogas äldreboenden
- Ny barnbok sätter Degerfors på kartan
- Förskolan Solberga i Askersund invigd
Hälften av alla äldre har minskat fysiska hälsningar

Bild: If Skadeförsäkring
Hälften av alla äldre har minskat på fysiskt hälsande efter pandemin, en ny undersökning från försäkringsbolaget If visar att drygt 40 procent inte har gått tillbaka till hur man hälsade med handslag och kramar före pandemin.
Mest tydligt är det bland de äldre.
Många är fortsatt tveksamma till att hälsa med handslag och kramar. Mest tydligt är det bland de äldre. Det är också stor skillnad mellan män och kvinnor då drygt 63 procent av männen hälsar som vanligt igen, men bara 49 procent av kvinnorna.
De yngre åldersgrupperna verkar vara de som gått tillbaka till det gamla i störst utsträckning. Men även i denna grupp är det långt ifrån som vanligt. 59 procent av alla mellan 18 och 24 hälsar som tidigare, men bara 46 procent mellan 75 och 80 år.
– Vi ser att smittspridningen av Covid 19 ökar igen, även om många nog betraktat pandemin som över. Det är naturligt att de som betraktas som riskgrupper behåller en mer medveten syn på smittspridning. Viktigast av allt är ändå att den som känner sig sjuk stannar hemma. Det är en grundregel som alltid borde gälla, säger Kristina Ström Olsson, nordisk hälsostrateg på If. .
Vid en liknande undersökning som If gjorde i samband med att restriktionerna togs bort i slutet av september 2021, var det många som var tveksamma till hälsa med handslag. 6 av 10 som gjort det förr ville inte göra det trots lättade restriktioner.
– Vi ser att effekten på fysiska hälsningar dröjer sig kvar. De unga vill i större utsträckning hälsa med handslag och kramar nu. De var också den grupp som upplevde mest negativa effekter under pandemin så här kan behovet av närhet och gemenskap vara extra stor, menar Kristina Ström Olsson.
Sverige
Örebronyheter
Källa If Skadeförsäkring
Om undersökningen
Undersökningen är genomförd via Syno Internationals onlinepanel under perioden 1–7 december 2022. Den omfattar 1 004 personer mellan 18 och 80 år. Panelen utgörs av ett riksrepresentativt urval av befolkningen avseende ålder, kön och geografisk hemort.
Related Posts
Latest News
-
Årets betygsresultat för elever i årskurs 9 i Örebro kommuns skolor
Betygsresultat för årskurs 9, visar att 77% av eleverna i...
- Posted juni 19, 2025
- 0
-
Ta ansvar i midsommartrafiken
Midsommar är årets största trafikhelg, torsdagen är en populär resdag...
- Posted juni 19, 2025
- 0
-
Burbage Maskin AB Årets Företagare i Askersunds kommun 2025
Hans och Mattias Wäcklén, ägare till Burbage Maskin AB, har...
- Posted juni 19, 2025
- 0
-
Ljusnarsbergs kommun tecknar partneravtal med Samarkand2015 för att stärka näringslivet
Ljusnarsbergs kommun har tecknat ett strategiskt partneravtal med AB Samarkand2015,...
- Posted juni 19, 2025
- 0
-
”Trygga hem – utan våld” tar vid när Operation Beta avslutas
Den 30 juni avslutas den nationella polisoperationen Beta, och arbetet...
- Posted juni 19, 2025
- 0
-
Två av tre har varit på midsommarfirande med för mycket alkohol
Två av tre har varit på ett midsommarfirande där det...
- Posted juni 19, 2025
- 0
-
Tioårig grundskola från hösten 2028
Riksdagen har beslutat om lagändringarna i regeringens proposition, En tioårig...
- Posted juni 19, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login