- Barn med cancer uppmärksammas färgas Sverige blått
- BIK Karlskoga förlorade stökig match
- Rekord i ansökningar om personliga skyltar under 2024
- Eva Persson nominerad till Årets Offentliga Chef
- Arja Saijonmaa kommer till Degerfors
- Ansök om vägbidrag för 2024
- Ulf Kristersson, Ebba Busch och Johan Pehrson besökte Örebro
- Bädda för romantik inred dig till en bättre relation
- Uppdatering gällande utredningen av skjutningen i Örebro
- Bildspecial – Örebro HK vs Rögle BK
Inget fett i avloppet

Fett hör inte hemma i avloppet, om fett spolas ner i avloppet stelnar det och fastnar i rören. Till slut kan det bli stopp, vilket kan leda till översvämning och skador på ledningsnätet.
Från och med 1 januari 2024 är det dessutom lagbrott att hälla ut fett och olja i avloppet.
Varför är det viktigt att inte spola ner fett i avloppet?
När fettet kommer ut i avloppsnätet och temperaturen sjunker så stelnar fettet och sätter sig på avloppsledningens väggar. Till slut kan det bli stopp, vilket kan leda till översvämning och skador på ledningsnätet. Det kan bli både stopp hemma hos dig eller i vårt gemensamma ledningsnät.
Större mängder fett som tar sig hela vägen till avloppsreningsverket riskerar även att skapa obalans i reningsprocessen, vilket gör att vattnet inte blir så rent som vi önskar. Genom att ta hand om fettet på rätt sätt kan du därför bidra med en värdefull insats som förhindrar stopp i avloppet och gynnar en väl fungerande reningsprocess.
Så här tar du hand om fettet på bästa sätt
- Torka alltid upp fett med hushållspapper och släng pappret i den bruna påsen (matavfall) innan du sköljer ur stekpannan eller kastrullen.
- Häll i fett från förpackningar, till exempel tonfisk eller fetaost med mera, i en PET-flaska eller liknande och lämna på återvinningscentralen i Kvarntorp.
- När du har stekt, friterat eller liknande är det viktigt att samla upp fettet i en lämplig behållare, såsom en PET-flaska, och lämnas till återvinningscentralen i Kvarntorp. Det är viktigt att försluta förpackningen ordentligt så att inte fett rinner ut. Maxstorlek på kärlet är 5 liter.
Detta gäller fett från fritering och marinader, fett som blir över när man lagar mat i kastruller och stekpannor, och fett i glasburkar med till exempel soltorkade tomater, tonfisk och fetaost.
Praktisk tratt för att samla upp fett
Använd gärna en så kallad miljötratt för att hälla avsvalnat flytande fett i en plastflaska eller mjölkpaket. Trattarna är lätta att skruva på kärlet och har ett lock som går att stänga så det är lätt att förvara tills att kärlet är fullt.
Man kan själv hämta en miljötratt på Kumla kommuns servicecenter i stadshuset utan kostnad.
Kumla
Örebronyheter
Källa: Kumla kommun
Related Posts
Latest News
-
Vädervariation kräver extra uppmärksamhet på isarna
På förekommen anledning av senaste tidens drunkningsolyckor i samband med...
- Posted februari 13, 2025
- 0
-
Barn med cancer uppmärksammas färgas Sverige blått
Den 15 februari är det internationella barncancerdagen, en dag som...
- Posted februari 13, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted februari 13, 2025
- 0
-
Så undviker du laddkaos på sportlovet
Sportlovet står för dörren, elbilen är packad och navigatorn inställd...
- Posted februari 13, 2025
- 0
-
Statsministern står värd för Join Sweden Summit
Onsdag den 19 februari står statsminister Ulf Kristersson värd för...
- Posted februari 13, 2025
- 0
-
Barn drabbas hårt av eskalerande gängvåld i Haiti
Barn i Haiti utsätts för grova övergrepp av kriminella gäng,...
- Posted februari 13, 2025
- 0
-
Kvinna stal cykel under kvällen
Vittne iakttar och kontaktar polisen, med anledning av en pågående...
- Posted februari 12, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login