- BIK Karlskoga utökade i tabellen
- Rock & Blues på Clarion Hotel Örebro
- Minnet av Förintelsen i fokus
- Polisen och Örebro kommun visar vägen för den som vill lämna kriminalitet
- Hällefors centrum detaljplan ute på granskning
- Kumla kommun erbjuder sommarjobb
- Örebroforskare på topplista sjunde mest citerade i världen
- Polisen söker försvunne Ove
- Gymnasieutbildningarna i Örebroregionen som leder till jobb
- Verksamheter i Örebro aktuella för nominering
Lokalt – Örebroforskare ska ta fram handfasta råd om digital teknik för matematik i skolan
Forskare på Örebro universitet ska i samarbete med lärare i matematik ta fram nya sätt att utnyttja datorer i undervisningen, projektet har fått 3,5 miljoner kronor av Skolforskningsinstitutet med syfte att komma fram till praktisk tillämpning av digital teknik på matematiklektionerna.
– Forskningen har visat att digital teknik kan förstärka matematikundervisning, men det har varit svårt för lärare att använda forskningsresultaten i praktiken. Vi vill nu vara en brygga mellan teori och praktik för att kunna ge handfast vägledning i hur lärarna ska använda tekniken, säger Per Nilsson, professor i matematikdidaktik vid Örebro universitet, som leder projektet som ska pågå i tre år.
Forskarna vid Örebro universitet ska samarbeta med två matematiklärare på Navets skola i Örebro som har en dag i veckan avsatt till projektet av sin arbetsgivare, Örebro kommun.
– Lärarna har jobbat med ny teknik i undervisningen och kan dela med sig av sina goda erfarenheter, men också sina möjliga fallgropar. Vi kopplar till teorin och sammantaget kan vi komma fram till lämpligt stöd till lärare att för att utveckla matematikundervisning med ny teknik, säger Per Nilsson.
Projektet kommer fortlöpande att omsätta sina resultat i praktiken, inte enbart i klassrummen, utan också i utbildningen av lärare vid Örebro universitet.
– Det är väldigt viktigt att utveckla lärarutbildningen och föra in mer ny teknik, idag finns mer digital teknik i undervisningen i skolan än på universitetet, konstaterar Per Nilsson.
Resultaten av forsknings- och samverkansprojektet ska bli till ”lektionsmoduler”, undervisningspaket som lärarna ska kunna använda som stöd och vägledning i att planera, genomföra och utvärdera sin undervisning. Det finns många områden inom matematiken som lämpar sig för digital teknik enligt Per Nilsson:
– Idag är det en obalans mellan rena beräkningar och begreppsförståelse i undervisningen. Med ny teknik behöver inte eleverna lägga så mycket tid på att räkna tal. Istället finns möjligheterna till att visa hur matematiken konkret kan användas. Ny teknik erbjuder särskilda möjligheter för visualisering och simulering av matematiska idéer och processer.
Ett exempel:
Istället för att en elev kastar tärning om och om igen för hand kan datorn snabbt spotta fram resultat och eleven lägga sin tid och kraft på att förstå slump istället för att bli trött i armen och leta tärningar som ramlat på golvet.
– Vi kan med digital tekniken också visa att det är matematik som ligger bakom programmering som ger kommandon för att få en robot att röra sig eller en digitaliserad kula att rulla efter kanten på ett bord, säger Per Nilsson som pekar på att det i nästan alla klassrum numera finns en digital skrivtavla, men att det behövs mer kunskap om hur dessa kan användas för helklassdiskussioner i matematik.
Men det är inte så att datorn ska ta över alla beräkningar:
– Eleverna måste också lära sig metoder och att utföra beräkningar, precis som en pianist måste öva på skalor. Det gäller att hitta en balans, säger Per Nilsson.
Örebro Universitet
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Kortet utan spärrar
Majblommans innovation för fri kollektivtrafik till barn och ungdomar, här...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Trump lockar unga svenskar till USA
Donald Trump väcker blandade känslor bland svenskarna. En ny undersökning...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Skillnader mellan inrikes och utrikes födda ska mätas
För att förbättra möjligheterna till uppföljning av regeringens integrationspolitik, har...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Internationella rödakorskommittén (ICRC) underlättar frigivningen av tre gisslan och 90 fångar
Internationella rödakorskommittén (ICRC) underlättade frigivningen och överföringen av tre gisslan...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
BIK Karlskoga utökade i tabellen
Med sju raka vinster i ryggen kom BIK Karlskoga till...
- Posted januari 20, 2025
- 0
-
Rock & Blues på Clarion Hotel Örebro
Nu är det dags för årets första Rock & Blues...
- Posted januari 20, 2025
- 0
-
Minnet av Förintelsen i fokus
År 2025 har det gått 80 år sedan Auschwitz-Birkenau befriades....
- Posted januari 20, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login