- Örebro SK har inte vunnit på 13 raka
- KIF visade vilka som var störst i stan
- Pridevecka på Lindesbergs stadsbibliotek
- Mingel – *Makeriet* Fredag 23 Maj 2025
- KAJ kommer till Humlehagen
- Ändrade avgiftstider i zon 2 införs i Örebro
- Första vänortsbesöket från Shepetivka
- Pilotprojekt i startgroparna för mobilt närsjukvårdsteam i norra länsdelen
- Blåsmusikens dag i Degerfors
- Ny metod kan bromsa åderförfettning i blodkärl
Lokalt | Thoraxkirurger i Örebro presenterar ny forskning på Svenska Thoraxmötet

Den 14-16 oktober arrangerar kärl-thoraxkliniken vid Universitetssjukhuset Örebro det årliga Svenska Thoraxmötet i Örebro. Det är ett möte för alla personalkategorier inom området thorax, det vill säga kirurgi inom hjärtområdet. Årets program innehåller ett flertal föreläsningar med framstående forskare.
– Vi har lyckats bjuda in både nationella och internationella föreläsare av mycket hög klass som borgar för en hög vetenskaplig nivå på mötet, säger Mathias Sandin som är verksamhetschef på kärl-thoraxkliniken. Huvudfokus kommer att vara koronarkirurgi (kranskärlsoperationer) och arytmikirurgi (kirurgi mot hjärtrytmrubbningar), där även Örebro ligger mycket väl till med goda resultat.
– Men det kommer även att bjudas på en hel del andra intressanta föreläsningar inom till exempel infektionsproblematik i samband med hjärtkirurgi. Vi kommer också att diskutera träning och hjärtsjukdom.
USÖ sprider aktuell forskning
En av Örebros mest framstående thoraxkirurger kommer att presentera sin forskning. Det är docent Domingos Souza. Han har utvecklat en ny bypass-teknik för att operera hjärtats kranskärl. Tekniken innebär att man sparar en del av den omgivande vävnaden kring venerna som sys in på hjärtats egna blodkärl och kopplar förbi de förträningar som finns i kranskärlen. Denna teknik gör att de nya blodkärlen håller betydligt längre än de avskalade vener som man traditionellt har använt vid koronarkirurgi. Det är en metod som börjar få spridning internationellt.
– Det är viktigt att vi är med och anordnar det nationella Svenska Thoraxmötet då det är ett tillfälle att visa upp kliniken och sjukhuset samt profilera oss utåt. Här samlas deltagare från alla universitetssjukhusen och är en möjlighet för att nätverka och utbyta erfarenheter inom det thoraxkirurgiska området, menar Mathias Sandin.
Mellan Ca 150-200 deltagare förväntas komma på Svenska Thoraxmötet som hålls på Conventum.
– Vi är stolta över att vi har lokala ambassadörer som tar på sig värdskap för betydelsefulla möten som det här, säger Monica Ståhl, Projektledare, Örebro Convention Bureau. Kongresser är viktiga för Örebro både ur marknadsföringssynpunkt och för utvecklingen.
Universitetet | Lokalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Örebro SK har inte vunnit på 13 raka
Under lördagen tog sig Örebro SK an Östersunds FK på...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
The Pinks tvingas ställa in men firandet fortsätter
Det kultförklarade popbandet The Pinks, med rötter i Degerfors och...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
KIF visade vilka som var störst i stan
Den sjunde omgången av Elitettan 2025 bjöd på ett äkta...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
Pridevecka på Lindesbergs stadsbibliotek
Den 5 augusti startar Lindesbergs kommun årets Pridevecka för andra...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 23 Maj 2025
*Makeriet* 2025.05.23 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
Unga minst benägna att hjälpa grannar vid kris
Få svenskar är beredda att hjälpa sina grannar i krissituationer....
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
Viktigt att känna till när styrelsens tillstånd krävs
Ombyggnation i bostadsrätt, viktigt att känna till när styrelsens tillstånd...
- Posted maj 24, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login