Lyckad vecka i Almedalen

Foto: Marie Brodin
Örebro universitet anordnade inga seminarier i Almedalen i år – men deltog med experter i 13 seminarier.
– Vi är många som tycker att årets Almedalsvecka har hållit mycket hög kvalitet. Många arrangemang, 2 000 programpunkter, men ändå bara hälften jämfört med 2019, sammanfattar rektor Johan Schnürer.
– Färre besökare men möjligheten till kvalificerade samtal och riktigt bra möten blev också betydligt bättre.
Han har bland annat deltagit i seminarier om högskolepolitik, livsmedelsfrågor, europeisk säkerhetspolitik, energifrågor, liberal nationalism och medias roll i kriser.
– En särskilt viktig punkt var inbjudan till ett frukostmöte med totalförsvarets myndighetschefer för att diskutera lärosätenas bidrag till den kommande kompetensuppbyggnaden för ett säkrare Sverige.
– Men Almedalsveckan slutade i en tragedi. En djup ironi att den drabbade kvinnan ägnat hela sitt liv åt att hjälpa människor med psykiatriska diagnoser, säger rektor Johan Schnürer.
Örebro
Örebronyheter
Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in