- Dennis Byqvist från Frövi till V8 Thunder Cars
- Nu öppnar ansökan till årets sommarkurser
- Trafikverket bygger om Örebro Södra för att öka säkerheten
- Skadeläge för patienter som vårdas på USÖ efter skolskjutningen
- Magnus Klingberg hyllades för sitt arbete mot hedersförtryck
- Brand på skola i Karlskoga
- Nu är isen på Solberga IP öppen
- Allt fler elbilar i trafiken i Örebro län
- Gunilla Persson till Strömparterren
- Elever sprider skräck på skolor i Örebro
När AI används för att angripa oss

När AI används för att angripa oss, kan vi skydda oss? Den senaste tidens stora snackis inom IT-världen har utan tvekan varit AI och chatbotar, exempelvis ChatGPT.
Användning av AI blev plötsligt tillgängligt för fler än tidigare. Men i samband med det uppstod också oro och frågor kring vår egen säkerhet. Marcus Nohlberg, docent i cybersäkerhet på Högskolan i Skövde förklarar hur angrepp har utvecklats, hur vi påverkas idag, men också hur vi kan börja förbereda oss, som organisationer, individer och föräldrar.
Det senaste året har kännetecknats av en intensiv debatt om AI, och dess användning. Något vi inom datavetenskapen har talat om i årtionden blev plötsligt tillgängligt för de breda massorna och visade sig vara synnerligen användbart. Den inledande entusiasmen kompletterades dock snart med att oro väcktes. Vad ska AI användas till? Vem bestämmer vilket material AI ska tränas på? Kan vi pausa utvecklingen? Vill vi pausa utvecklingen? Och, vilka jobb kommer påverkas?
Inom mitt område, informations- och cybersäkerhet, väcktes frågor om ifall det var möjligt att använda AI för att skapa angrepp mot människor, människor som ju visar sig vara den största säkerhetsluckan generellt. Det är i sig inte en ny fråga, redan för femton år sedan tittade vi på hur social manipulation skulle kunna automatiseras via chatbotar, men då var tekniken inte mogen för att göra det i stor skala, även om människor redan då var sårbara.
Idag är tekniken här, och den är lättillgänglig. Plötsligt har de attacker mot människor som förr varit tidskrävande och krävt talang, blivit allmänt tillgängliga med bara några knapptryck. Vi måste ställa oss frågan vad en människa är och om vi ens kan veta om det är en människa på andra sidan mejlet, i chatten eller via telefon.
Frågan är hur rustade vi är att hantera denna antagonistiska, illasinnade, användning av AI för att lura, manipulera och utnyttja människor? Hur väl hanterar din verksamhet detta, och hur väl hanterar du det själv? Hur väl rustad står du som förälder att hjälpa dina barn att hantera detta?
Sverige
Örebronyheter
Källa: Högskolan i Skövde
Related Posts
Latest News
-
Lärare vill se en nationell samordnare mot hot och våld i skolan
Igår hörsammade regeringen Sveriges Lärare och samlat myndigheter och aktörer...
- Posted februari 18, 2025
- 0
-
Kvinna stannade inte på polisens signaler
En kvinna i femtioårsåldern misstänks för brott efter en incident...
- Posted februari 18, 2025
- 0
-
Barn med skilda föräldrar ställs inför utmaningar
Barn som inte bor med båda sina föräldrar är i...
- Posted februari 18, 2025
- 0
-
Så förebygger man demens
De finns fem faktorer som kan förebygga eller fördröja demens,...
- Posted februari 18, 2025
- 0
-
10 år av semmelglädje och nya rekord i sikte
Den 4 mars firas fettisdagen, en av årets mest älskade...
- Posted februari 18, 2025
- 0
-
Fler sparar till bilköp, resor och nöjen
Sparandet bland svenska folket har ökat under det senaste halvåret,...
- Posted februari 18, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted februari 18, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login