- Örebro HK fick med sig en fin första seger
- Konfliktåtgärder mot Tesla avbryts
- Ta del av anestesi- och intensivvårdens utveckling
- Regerande mästarna i topp när Porsche Carrera Cup startar om
- Information till Askersunds kommuns VA-abonnenter
- Nysatsning på lekplatsen Berget och upprustning av Lastbilsparken
- BIK Karlskoga förlorade mot norska mästarna
- Nästa kapitel på Krämartorget – örebroarna kan prova tape art
- Att komma upp tidigt efter operation är säkert även för sköra äldre
- Neandertalkvinna från Netflix blev symbol för identitet på sociala medier
Nytt kunskaps- och metodstöd ska underlätta arbete
Bild: Länsstyrelsen Örebro län
Nytt kunskaps- och metodstöd ska underlätta arbetet, med nationella minoriteters inflytande. Länsstyrelsen Stockholm och Sametinget har tagit fram ett kunskaps- och metodstöd som riktar sig till kommuner, regioner och myndigheter.
Syftet med stödet är att det ska hjälpa förvaltningsmyndigheterna att implementera arbetet, med att säkerställa nationella minoriteters rätt till inflytande och delaktighet.
– Det långsiktiga målet med stödet är att nationella minoriteter ska få den rätt till inflytande i frågor som rör dem, och som är fastställt i lag att de har rätt till, säger Helena Cronséll, utvecklingsledare på Länsstyrelsen Stockholm.
Länsstyrelsen Stockholm och Sametinget har i uppdrag att öka kunskapen om de nationella minoriteterna och deras rättigheter, liksom att verka för att minoritetspolitikens mål uppnås i landet. Dessutom följer Länsstyrelsen Stockholm och Sametinget upp hur kommuner, regioner och myndigheter uppfyller kraven i lagen om nationella minoriteter och minoritetsspråk.
– I våra årliga uppföljningar av minoritetspolitiken framgår att utvecklingen går långsamt i kommuner och regioner som inte ingår i så kallade förvaltningsområden för finska, meänkieli och samiska. Orsaken är bland annat att kunskapsnivån om de nationella minoriteternas rättigheter är låg. Det är för att öka kunskapen och se en positiv utveckling som vi utvecklar de här kunskapsstöden till förvaltningsmyndigheterna, säger Helena Cronséll.
Länsstyrelsen Stockholm och Sametinget har tidigare tagit fram ett metodstöd om minoritetspolitiska mål och riktlinjer. Dessutom pågår ett arbete med att utveckla ännu ett metodstöd, denna gång med fokus på förvaltningsmyndigheternas arbete för att motverka diskriminering och utsatthet av de nationella minoriteterna.
Kunskaps- och metodstöd – inflytande och delaktighet
Kunskaps- och metodstödet om inflytande och delaktighet är webbaserat och finns på webbplatsen minoritet.se, stödet är uppdelat i delarna
- det offentligas skyldigheter och ansvar
- utmaningar i arbetet för inflytande
- utgångspunkter för arbetet
- så kan ni göra – steg för steg
- så gör andra – lärande exempel.
Nationella minoriteter
Sveriges fem erkända nationella minoriteter är judar, romer, samer (även urfolk), sverigefinnar och tornedalingar. Minoritetsspråken är jiddisch, romani chib, samiska, finska och meänkieli.
Lagen om nationella minoriteter och minoritetsspråk beskriver vilka rättigheter som minoriteterna har och den gäller i hela Sverige. I så kallade förvaltningsområden som finns för samiska, meänkieli och finska, gäller särskilda rättigheter utöver lagens allmänna bestämmelser.
Örebro/Örebro län
Örebronyheter
Källa: Länsstyrelsen Örebro län
Related Posts
Latest News
-
Örebro HK fick med sig en fin första seger
Äntligen dags för Örebro Hockey att dra igång försäsongen inför...
- Posted augusti 13, 2026
- 0
-
Konfliktåtgärder mot Tesla avbryts
IF Metall avbryter alla stridsåtgärder mot Teslas svenska bolag, från...
- Posted augusti 13, 2026
- 0
-
Ta del av anestesi- och intensivvårdens utveckling
I år är det 70 år sedan den förste fasta...
- Posted augusti 13, 2026
- 0
-
Regerande mästarna i topp när Porsche Carrera Cup startar om
Sommaruppehållet är över, nu börjar slutstriden om titlarna och SM-gulden...
- Posted augusti 13, 2026
- 0
-
Information till Askersunds kommuns VA-abonnenter
Askersunds kommun har fått kännedom om att företag kontaktar fastighetsägare...
- Posted augusti 13, 2026
- 0
-
Nysatsning på lekplatsen Berget och upprustning av Lastbilsparken
Nysatsning på lekplatsen Berget och upprustning av Lastbilsparken ger tryggare...
- Posted augusti 13, 2026
- 0
-
Spendrups återkallar kartongförpackning med Trocadero Zero
Spendrups återkallar kartongförpackning med 24-pack Trocadero Zero 33 cl, eftersom...
- Posted augusti 13, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login