- Mer solel i Örebro här är kommunerna som lyfter i Solcellstoppen 2025
- Man i 50-årsåldern vann en halv miljon i Karlskoga
- Kamerabevakning med drönare i samband med cruising i Askersund
- Folkets födelsedagshyllning samlade in 1,7 miljoner
- Matpriserna i juni färska bär dyrare
- Skolskyttens prov godkändes provledare anklagas för fusk
- Mobila museet dyker upp i Finnerödja
- Punktering satte stopp för Marcus Ericsson
- Stark insats trots förlust när Degerfors föll mot AIK
- Oavgjort för Örebro SK när nyförvärven vädrades
OBOS gör entré i Karlskoga

Bild: 3D Nord Visualisering
OBOS gör entré i Karlskoga, bygger nya villor och radhus, Bostadsutvecklaren OBOS satsar offensivt i Karlskoga med villor och radhus i det barnvänliga området Storängsstrand.
Med närhet till skog och vatten vill OBOS locka både familjer och friluftsälskare när försäljningen av Brf Storängen nu drar i gång.
– Det är jättekul att vi snart kan välkomna ännu fler till det här mysiga området. Vi vet att många är oroliga över ekonomin just nu, därför erbjuder vi våra medlemmar ett generöst trygghetspaket, som bland annat gör att OBOS-medlemmar kan få ersättning för dubbla boendekostnader om försäljningen av nuvarande bostad drar ut på tiden. Dessutom har föreningen bara 5000 kronor per boarea i föreningslån, säger Simon Bengtsson, projektutvecklare OBOS Sverige.
Brf Storängen erbjuder friliggande villor på 107 och 120 välplanerade kvadratmetrar i två plan. I kvarteret finns även fyra radhus i den mindre husmodellen. Gemensamt för bostäderna är de rymliga sällskapsytorna, moderna kök och gott om plats för familjens privatliv i 2–4 sovrum. Samtliga hus har en altan och en lättskött trädgård, samt bra möjligheter att skapa ett hemmakontor.
– Bostäderna byggs enligt vårt koncept Start Living, som gör det möjligt för våra medlemmar och kunder att flytta in direkt. Genom att bygga det mesta färdigt i våra fabriker kan vi färdigställa nya hem på ett snabbare och mer kvalitetssäkert sätt, fortsätter Simon Bengtsson.
På andra sidan gatan om Brf Storängen planeras en ny badplats och en lekplats. Storängsstrand får också en helt ny förskola, bara ett par hundra meter från kvarteret. För den som vill ha en aktiv fritid finns flera bra motionsslingor, badplats och möjligheter till fiske bara ett stenkast bort. I Karlskoga finns flera bra skolor och all tänkbar service.
– Det här är ett drömboende för den som vill bo utanför stan och ändå ha en bekväm vardag, avslutar Simon Bengtsson.
Försäljningen av de 22 bostadsrätterna startar den 25 april med ett frånpris på 2 850 000 kronor. Medlemmar i OBOS har förtur till att teckna avtal och inflyttning beräknas starta hösten 2025.
Karlskoga
Örebronyheter
Källa: OBOS
Related Posts
Latest News
-
Mer solel i Örebro här är kommunerna som lyfter i Solcellstoppen 2025
Utbyggnaden av solceller fortsätter i hela Sverige och Örebro är...
- Posted juli 15, 2025
- 0
-
Man i 50-årsåldern vann en halv miljon i Karlskoga
Förra veckans tre dragningar i det nya spelet Lyckoplatsen bjöd...
- Posted juli 15, 2025
- 0
-
Kamerabevakning med drönare i samband med cruising i Askersund
Polismyndigheten har fattat beslut om kamerabevakning med drönare i samband...
- Posted juli 15, 2025
- 0
-
Folkets födelsedagshyllning samlade in 1,7 miljoner
Under Victoriakonserten inkom drygt 1,7 miljoner kronor till Kronprinsessan Victorias...
- Posted juli 15, 2025
- 0
-
Så minskar man kroppsångesten inför strandsäsongen
Sommaren är här och stranden väntar, men i magen känns...
- Posted juli 15, 2025
- 0
-
Kraftsamling för stärkt cybersäkerhet
Cyberhoten mot Sverige är omfattande och ökar, cybersäkerhet är en...
- Posted juli 15, 2025
- 0
-
Machu Picchu behåller ledningen, kinesiska muren och pyramiderna ökar i intresse
Resebyrån Tickets senaste undersökning visar vilka sevärdheter som man helst...
- Posted juli 15, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login