- Planerade gatuarbeten som påverkar framkomligheten i Örebro 2025
- En av bodarna lediga i Askerunds hamn
- Miljonvinster till Örebro län under 2024
- Örebro kommun värst drabbat av naturskador
- Åtal väckt för två fall av grov misshandel i Hallsberg
- Lagerhaus verksamhet fortsätter som vanligt
- Örebros jakt räckte inte ända fram
- Entréskolan vinnar av Skolutmaningen 2024
- Vittnen sökes i samband med trafikolycka
- Hyrorna klara för LIBOs hyresgäster
Regionalt – I Sverige är vi flitiga vid pantstationerna
Branschorganisationen Svensk Dagligvaruhandel (som är en av delägarna i Returpack som ansvarar för det svenska pantsystemet av burkar och PET-flaskor) skriver i sin kvartalsrapport för Q3 2016 att vi i Sverige är riktigt bra på att panta våra PET-flaskor och burkar.
I rapporten konstateras också att konsumenterna fått in vanan att ta med sina tomma burkar och PET-flaskor till livsmedelsbutiken, så mycket som 97 procent av det som pantas och därmed återvinns kommer in via butikernas pantstationer.
Siffrorna som visar att vi i Sverige är riktigt bra på att panta;
- 1,7 miljarder burkar och PET-flaskor pantas varje år i Sverige
- 85 % av alla burkar och 83,5 % av alla PET-flaskor som säljs i Sverige pantas och återvinns därmed.
- 97 % av de burkar och PET-flaskor som återvinns kommer in via livsmedelsbutikernas pantstationer.
- 6 miljoner saftflaskor med pantmärke har sålts i dagligvaruhandeln sedan pantsystemet öppnades upp för saftflaskor i september 2015. Det går redan nu att se ett stort intresse hos konsumenterna att panta saftflaskor. Återvinningsgraden för de saftprodukter som funnit med längst i pantsystemet ligger idag på mellan 65 och 70 %,
– Svensk Dagligvaruhandel är delägare i återvinningssystemen i Sverige och är stolta över att kunna bidra till de återvinningsmål som regeringen satt upp. Att konsumenterna är flitiga vid butikernas pantstationer och att så mycket som 85 procent av alla burkar och PET-flaskor kommer tillbaka i återvinningssystemet visar på en medvetenhet om miljönyttan med att panta, säger Karin Brynell, vd Svensk Dagligvaruhandel.
Returpack, kanske mest känt för PantaMera-reklamen, ansvarar för det svenska pantsystemet av burkar och PET-flaskor för konsumtionsfärdig dryck. Returpack ägs av Sveriges Bryggerier (50 %), Svensk Dagligvaruhandel (25 %) och Livsmedelshandlarna (25 %).
Siffrorna ovan presenteras i Svensk Dagligvaruhandels kvartalsrapport för Q3 2016. I rapporten presenteras även nyckeltal som försäljningsutveckling, sysselsatta i branschen, prisutveckling och framtidstro, sammanställt från källor som SCB, HUI, Eurostat mfl.
Regionalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Planerade gatuarbeten som påverkar framkomligheten i Örebro 2025
Under 2025 fortsätter arbetet med flera bygg- och infrastrukturprojekt i...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
En av bodarna lediga i Askerunds hamn
Askersunds hamn är en mycket populär plats samt utflyktsmål sommartid,...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Miljonvinster till Örebro län under 2024
I samband med att Svenska Spel Tur publicerade sin miljonvinstrappor,t...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Örebro kommun värst drabbat av naturskador
Naturorsakade skador väntas öka med klimatförändringarna, där Örebro kommun var...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Åtal väckt för två fall av grov misshandel i Hallsberg
Åklagaren har i dag väckt åtal mot en 20-årig man,...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Fortsatt höga vinster i fjärrvärmebranschen
Trots att produktionskostnaderna ökat kraftigt de senaste åren, har många...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Bara två av fem husägare litar på kommunens åtgärder för extremväder
Naturorsakade skador väntas öka med klimatförändringarna. En ny Sifo-undersökning från...
- Posted januari 17, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login