Fortsatt trögt på bostadsmarknaden

– Den svaga utvecklingen på fastighetsmarknaden från 2022 håller i sig. Det är framför allt den tröga marknaden för småhus som visar sig i inteckningsstatistiken, säger Dennis Lindén, enhetschef på Lantmäteriet.
Under det första kvartalet 2023 har det registrerats drygt 40 000 nya inteckningar i fastigheter. Det är nästan 30 procent färre än kvartalet innan då antalet var 57 000. Det är relativt stora variationer över landet. Skillnaden är minst på Gotland och störst i Norrbotten.
– Det är bland annat inflationen som gör att bostadsmarknadens utveckling är osäker just nu. Om den höga inflationen fortsätter är det mycket som talar för ytterligare räntehöjningar under första halvåret. Detta kan i sin tur att påverka bostadsmarknaden genom färre genomförda bostadsaffärer och därmed även färre bostadslån med fastigheten som säkerhet, säger Dennis Lindén.
Ekonomi | Sverige
Örebronyheter
You must be logged in to post a comment Login