- Friskis ser trendbrott i svenskarnas motionsvanor
- Hotellen har tappat 12 miljarder på rumshyror
- Fotografera Ditt Lindesberg – Dags att rösta fram Månadens Bild
- Nu går startskottet för Friluftslivets år i Kumla
- Örebro län får 44,3 statliga miljoner för kultursamverkan
- Coronaläget – Örebro Län 108 nya fall
- Allt fler väljer trygghet genom en paketresa
- “När morgon svept förbi” av Leia
- Fastighetsägare tog inbrottstjuv på bar gärning
- BITD – *Klaras* – Fredag 20 Januari 2006
Nu ändras många radiofrekvenser i Sverige

Tidigare i höst meddelade Myndigheten för Press, Radio och TV att Nordic Entertainment Group (NENT) vunnit budgivningen för ett nationellt tillstånd för de kommersiella radiokanalerna, samt att de erhåller 18 av 21 regionala tillståndsområden.
Det innebär att NENT:s radiokanaler RIX FM och STAR FM får nationell täckning med sändningar över hela landet. I samband med detta får kanalerna även nya frekvenser. NENT har valt Teracom som teknisk leverantör för att genomföra de omfattande frekvensbytena på initialt 139 stationer i Sverige som under hösten blir fler för att ytterligare förbättra täckningen. Efter utbyggnaden är färdigställd kommer RIX FM och STAR FM ha en befolkningstäckning på 90%.
Avtalet sträcker sig över åtta år under vilka Teracom kommer att ansvara för byggnation, övervakning och drift av de nationella/regionala näten för de aktuella kanalerna.
Arbetet med driftsättningen av de nya frekvenserna påbörjas under natten till 1 augusti av Teracom och huvuddelen av arbetet beräknas att vara klart samma dag. Under arbetets gång kan det förekomma vissa avbrott och störningar, tappar man kanaler rekommenderas att göra en kanalsökning på sin radio. Nya frekvenstabeller för RIX FM och STAR FM samt vidare information om frekvensbytena finns på www.teracom.se/FM2018 samt www.bytfrekvens.nu
Frekvensbytena omfattar endast kommersiella radiokanaler. Sveriges Radio fortsätter att sända på samma frekvenser som tidigare.
Regionalt
Örebronyheter
Liknande Inlägg
Senaste Nytt
-
Friskis ser trendbrott i svenskarnas motionsvanor
Svenska folket rör sig mindre under corona-pandemin är före. Det...
- Skrivet januari 23, 2021
- 0
-
Hotellen har tappat 12 miljarder på rumshyror
December månads logiintäkter för hotellbranschen föll med 70 procent jämfört...
- Skrivet januari 23, 2021
- 0
-
Fotografera Ditt Lindesberg – Dags att rösta fram Månadens Bild
Juryn har valt ut de tio bilder som går till...
- Skrivet januari 23, 2021
- 0
-
Nu går startskottet för Friluftslivets år i Kumla
2021 blir ett år fyllt av aktiviteter med fokus på...
- Skrivet januari 23, 2021
- 0
-
Örebro län får 44,3 statliga miljoner för kultursamverkan
Kulturrådets styrelse har fördelat närmare 1,4 miljarder kronor i stöd...
- Skrivet januari 23, 2021
- 0
-
Coronaläget – Örebro Län 108 nya fall
Antalet fall av covid-19 som redovisas är laboratoriebekräftade fall. Viss...
- Skrivet januari 23, 2021
- 0
-
Allt fler väljer trygghet genom en paketresa
Efter snart ett år med coronavirus och nedstängningar finns en...
- Skrivet januari 23, 2021
- 0
Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in